Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywieśmy flagę na znak solidarności

Luiza BURAS [email protected]
Jest znakiem tożsamości narodowej, symbolem państwowym godnym najwyższego szacunku, towarzyszy nam w momentach wzniosłych, zarówno przepełnionych dumą i radością, jak i smutkiem - dziś nikt nie wyobraża sobie ważnych uroczystości bez flagi.

Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, propagator idei wywieszania flagi polskiej:

Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, propagator idei wywieszania flagi polskiej:

- Teraz, gdy Polska pogrążona jest w żałobie, flaga może wyrażać nie tylko solidarność z pokrzywdzonymi w związku z tragedią pod Smoleńskiem, ale także poczucie narodowej wspólnoty.

Jak tłumaczy Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, wygląd flagi Polski i jej barwy wywodzą się z dwóch herbów - Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

DUMA NARODOWA

Biel symbolizuje kolor Orła, będącego godłem Polski i od godła Księstwa Litewskiego, czyli rycerza galopującego na koniu. Tłem dla nich była czerwień. - Kolor biały znajduje się u góry flagi z tego względu, że w polskiej heraldyce jest on uznawany za ważniejszy - wyjaśnia Mazur. Wygląd naszej flagi obowiązuje niezmiennie od 1831 roku.

Symbol ten może być wykonany z materiału bądź papieru. Ważne jednak, by był czysty i niepomięty. - Wywieszając flagę dajemy dowód naszego patriotyzmu, tożsamości narodowej. Możemy ją eksponować nawet w momentach ważnych tylko dla nas samych, na przykład w
czasie uroczystości rodzinnych, gdy czujemy dumę, radość lub smutek - podkreśla Robert Mazur.

Teraz, gdy Polska pogrążona jest w żałobie, flaga może wyrażać nie tylko solidarność z pokrzywdzonymi w związku z tragedią pod Smoleńskiem, ale także poczucie narodowej wspólnoty.

Już w najbliższy piątek, 16 kwietnia do "Echa Dnia" dołączymy flagę Polski z kirem.

ZACHOWAĆ SZACUNEK

Zachowania w stosunku do flagi, sposób jej eksponowania i przechowywania określa protokół flagowy. - Zgodnie z nim, jeśli flagę wywieszamy pionowo, bliżej drzewca powinien znajdować się kolor biały. W razie braku drzewca flagę możemy wywiesić na balkonie przy barierkach lub w oknie w taki sposób, by patrzący na nią kolor biały miał po lewej stronie. Koniec flagi nie powinien dotykać podłoża. Ważne jest, by chronić flagę przed opadami atmosferycznymi. Jeśli pada deszcz lub śnieg, najlepiej ją zwinąć - wyjaśnia Robert Mazur.

- W sytuacjach żałoby, takiej, jaką przeżywamy w tej chwili, do flagi możemy dołączyć kir, który powinien znajdować się tuż przy drzewcu. Jego długość i szerokość jest dowolna - dodaje. Zwraca także uwagę na sposób niszczenia zużytej lub wyblakłej flagi. - Protokół flagowy nakazuje oddzielić kolor biały od czerwonego, osobno je pociąć i spalić niepublicznie - tłumaczy Robert Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie