Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Gminne Święto Plonów w Wilczycach. Były przepiękne wieńce dożynkowe [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Przepiękne wieńce na gminnym święcie plonów w Wilczycach.
Przepiękne wieńce na gminnym święcie plonów w Wilczycach. Klaudia Tajs
Już po raz XII mieszkańcy gminy Wilczyce w powiecie sandomierskim świętowali Gminne Święto Plonów. Na stadionie zaprezentowano przepiękne wieńce dożynkowe - symbol tegorocznych żniw. Wybrano Sołtysa Roku i wieniec, który będzie reprezentował gminę Wilczyce na dożynkach powiatowych w najbliższą niedzielę, 26 sierpnia w Dwikozach.

Gmina Wilczyce od wielu lat słynie z tego, że święto plonów, to czas kiedy mieszkańcy przygotowują przepiękne i bardzo oryginalne wieńce dożynkowe. Swój wieniec prezentuje każde z 16 sołectw, a najpiękniejszy reprezentuje gminę w dożynkach powiatowych. W tym roku prawo do reprezentacji gminy przypadło wieńcowi z numerem 13, który powstał dzięki ogromnym staraniom i pomysłowości mieszkańców sołectwa Ocinek.

Gminne święto plonów rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego sprzed budynku Urzędu Gminy w Wilczycach na miejscowy stadion. Na czele korowodu dożynkowego stanęły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Wilczyce, poczty sztandarowe Kół Łowieckich. Korowód prowadził oraz wójt Wilczyc Robert Paluch wraz z tegorocznymi gospodarzami dożynek. W tym roku obowiązki te powierzono Katarzynie Różalskiej z miejscowości Dacharzów oraz Łukaszowi Smolarskiemu z miejscowości Daromin. W przemarszu udział brali również: przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu gminy Wilczyce niosący okazałe wieńce dożynkowe, radni, sołtysi, zaproszeni goście, mieszkańcy gminy.

O godzinie 13 rozpoczęła się uroczysta msza polowa w intencji rolników, podczas której podziękowano rolnikom za trud codziennej pracy na roli. Podczas nabożeństwa poświęcono chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbóż oraz wieńce dożynkowe. Po nabożeństwie gospodarze dożynek Katarzyna Różalska oraz Łukasz Smolarski, przekazali poświęcony chleb dożynkowi gospodarzowi gminy Wójtowi Robertowi Paluchowi.
Po pierwszym bloku występów artystycznych i Kabaretu "Czwarta Fala" wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie” Bezpieczna i Piękna Zagroda”. I miejsce otrzymał Aleksander Bidas z miejscowości Łukawa. Zwycięzca odebrał dyplom i suszarkę do owoców i grzybów. Wyróżnienie otrzymał Szymon Toś z miejscowości Radoszki, który w nagrodę odebrał dyplom i mikser.
Z niecierpliwością czekano na wybór Sołtysa Roku. Wyboru spośród siebie dokonywali sami sołtysi , a w tym roku tytuł przypadł Dorocie Oszczudłowskiej sołtysowi wsi Wilczyce. Pani Dorota odbierając nagrodę nie kryła zaskoczenia i zadowolenia. Przyznała, że tytuł, jest dla niej podziękowaniem za dotychczasową pracę z mieszkańcami. Wyróżnienie tym większe, że pani Dorota we wsi Wilczyce sołtysuje pierwszą kadencję. Na czym polega jej praca? - Współpracuję z mieszkańcami i urzędnikami - mówiła pani Dorota - Interweniuję, kiedy mieszkańcy, zgłaszają, że droga po burzy jest zniszczona, albo z innych powodów. Cały czas mam kontakt z mieszkańcami. Wszystkie sprawy załatwiamy na bieżąco. W tej chwili w Wilczycach powstaje wiele dróg. Moja wieś liczy około 700 osób. Znam prawie wszystkich.

Punktem kulminacyjnym obchodów XI Gminnego Święta Plonów w Wilczycach było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce oceniała kilkuosobowa komisja z udziałem między innymi etnografa Ireny Godyń
W tym roku, po raz pierwszy władze gminy nagrodziły po 400 złotych wszystkie sołectwa. Decyzję tłumaczył Robert Paluch, wójt Wilczyc, który podziękował twórcom wszystkich wieńców. - Wcześniej było przyznawane pierwsze, drugie i trzecie miejsce, teraz tego nie robimy bo dla nas, dla samorządu liczy się to, że te wieńce są - mówił wójt Paluch. - Cieszymy się z tego, że na 16 sołectw przygotowano 16 wieńców. To jest dla nas wielka radość, że mieszkańcy sołectw chcą działać i współpracować z samorządem. Dziękuję sołtysom i stowarzyszeniom za to, że te wieńce zostały przez nich przygotowane.
Jednak zgodnie z tradycją organizatorzy dożynek musieli wskazać wieniec, który będzie reprezentował gminę Wilczyce na dożynkach powiatowych, które odbędą się w niedzielę, 26 sierpnia w Dwikozach. Wybrano wieniec z Ocinka z numerem 13.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na występy sceniczne. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Bogdan Borowski, założyciel legendarnego zespołu Milano i zespół EFECT. Doroczne święto plonów zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu VIVAT.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie