Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Piknik Kawaleryjski na Świniej Górze z rekonstrukcją potyczki hubalczyków z Niemcami. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Kieleccy ułani jako kawaleria majora Hubala podczas pikniku na Świniej Górze.
Kieleccy ułani jako kawaleria majora Hubala podczas pikniku na Świniej Górze. archiwum
W sobotę 22 kwietnia na Świniej Górze już po raz XII odbył się Piknik Kawaleryjski, upamiętniający walkę żołnierzy majora Hubala z niemiecką obławą pod Rogowym Słupem. Impreza tradycyjnie przyciągnęła wielu miłośników turystyki i historii.

1 kwietnia 1940 roku wycofujący się ze wsi Szałas żołnierze Oddziału Wydzielony Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zaskoczyli na skrzyżowaniu leśnych dróg przy tak zwanym Rogowym Słupie w Puszczy Świętokrzyskiej oddziały 12 pułku SS maszerujące z Łącznej. Polacy zaatakowali na znacznie liczniejsze siły wroga. Pierwsze uderzenie poprowadził „Hubal”, ale nie przyniosło powodzenia. Na korzyść Polaków szalę przeważyło uderzenie z flanki, poprowadzone przez podporucznika Szymańskiego. Nieprzyjaciel został rozbity, a hubalczycy przeszli do pościgu. Była to ostatnia zwycięska walka oddziału majora Hubala. Straty niemieckie są nieznane, po stronie polskiej poległo sześciu żołnierzy, a dwóch było rannych.

Trzy rajdy - pieszo, konno i rowerem

Te wydarzenia upamiętniają organizowane przez gminę Bliżyn Pikniki Kawaleryjskie. XII edycja popularnej imprezy odbyła się w sobotę 22 kwietnia. Do pomnika przy Rogowym Słupie uczestnicy dotarli pieszo, konno i rowerami. Rano z Bliżyna wyruszyły rajdy. Pieszy, na trasie Bliżyn - Jastrzębia - Świnia Góra - Rosochy - Rogowy Słup poprowadził Grzegorz Jędrzejczyk ze skarżyskiego oddziału PTTK, rowerowy na trasie Bliżyn - Drożdżów -Sorbin - Odrowążek - Szałas - Rosochy - Rogowy Słup prowadzili Leszek Kardyś i Paweł Żak. Część uczestników wydarzenia na Świnią Górę dotarła konno w ramach „rajdu gwiaździstego”.

Polowa msza w samo południe

O godzinie 12 przy pomniku pod Rogowym Słupem odprawiono polową Mszę Świętą w intencji poległych. Przewodniczył jej ksiądz Marcin Wojciechowski. W homilii, odnosząc się do hasła Bóg – Honor – Ojczyzna stwierdził - Odnieśli zwycięstwo, bo wśród żołnierzy majora „Hubala” nie było szemrania i niesnasek. Hasło to mieli przy sobie. Wiedzieli o co i za kogą walczą. Nabożeństwo uświetnił występ połączonej scholi parafialnej „Astra Dei” pod kierunkiem Agnieszki Więckowskiej i części Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem, a wójt Bliżyna Mariusz Walachnia podziękował zebranym za przybycie.

Z Rogowego Słupa kilkuset uczestników udało się na polanę przy leśniczówce Świnia Góra, by obejrzeć przygotowaną przez członków Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod dowództwem Roberta Mazura rekonstrukcję historyczną bitwy pod Huciskiem. Udział w niej oprócz kieleckich ułanów wzięli członkowie kilku grup rekonstrukcyjnych, w rolę ludności cywilnej wcielili się mieszkańcy wsi Sorbin. Po inscenizacji były jeszcze popisy władania szablą, pokazy musztry i szarży kawaleryjskiej. Organizatorzy jak co roku zaprosili wszystkich na ognisko oraz pyszną grochówkę.

Zobacz zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie