MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XV edycja konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” rozstrzygnięta. „Pracownik nie jest narzędziem, tylko człowiekiem". Poznaj laureatów

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Prezydent Polskiej Andrzej Duda wręczył statuetki oraz certyfikaty w XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
Prezydent Polskiej Andrzej Duda wręczył statuetki oraz certyfikaty w XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Adam Jankowski/ Polska Press
We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, podczas której wręczono statuetki oraz certyfikaty w XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. – Nastrój tego konkursu obrazuje nastrój rynku pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Wartość tego konkursu jest tak ogromna – podkreślił. – Nie mieliśmy wątpliwości, że idea tego konkursu jest bardzo dobrym rozwiązaniem – dodał z kolei przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

Spis treści

Prezydent Andrzej Duda: Nastrój tego konkursu obrazuje nastrój rynku pracy

– Organizujemy ten konkurs już po raz piętnasty, wiec można powiedzieć, że mamy taką jubileuszową edycję – powiedział prezydent Andrzej Duda i przypomniał, że wręczonych zostało już 276 statuetek w tym czasie. – Są firmy, które te statuetki otrzymywały już kilkukrotnie – dodał.

– Nastrój tego konkursu obrazuje nastrój rynku pracy – mówił. – W Polsce obecnie jest taka sytuacja, jakiej nie było od 1989 roku – wskazał i przypomniał, że Polska obecnie może się pochwalić rekordowo niskim bezrobociem. – Osiągnęliśmy to współpracując z NSZZ Solidarność oraz innymi związkami zawodowymi, również w ramach RDS – dodał.

Prezydent przypomniał, jak dużym wyzwaniem było utrzymanie miejsc pracy w czasie pandemii. – To był moment nieprawdopodobnego załamania – podkreślił. – Sytuację udało się uratować nie tylko dzięki mądrej i odważnej polityce rządu i odpowiedzialności przedsiębiorców – tłumaczył.

– Ogromna liczba przedsiębiorców pokazała w Polsce wielką dojrzałość i odpowiedzialność – mówił.

– To jest nagroda, gdzie pracownicy wskazują swoich pracodawców jako tych, którzy zasługują na nagrodę za stwarzanie takich warunków zatrudnienia i takich warunków pracy, które predestynują ich do tego, żeby mogli zostać nazwani pracodawcami przyjaznymi pracownikom – tłumaczył. – Dlatego wartość tego konkursu jest tak ogromna – podkreślił.

Prezydent na koniec wskazał, że konkurs ten „przyczynia się do rozwoju Rzeczypospolitej i do czegoś, co się nazywa cywilizowaniem rynku pracy". – To się dzieje. Polska staje się państwem coraz bardziej nowoczesnym, coraz bardziej zbliżającym się do tego idealnego modelu, jakim jest model społecznej gospodarki rynkowej – mówił.

„Każda inicjatywa, każdy pomysł na poprawę relacji pracodawca- pracownik był wdrożony w życie"

Z kolei przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda zwrócił uwagę, że porównując obecną sytuację na rynku pracy do tej sprzed 8 lat, to jest ona „diametralnie różna, oczywiście na plus". Jednocześnie przyznał, że każdego dnia z instytucji związkowych płyną
informacje o łamaniu praw pracowniczych, czy o nieprzestrzeganiu Kodeksu pracy. – To jest codzienność z którą my, jako związkowcy na swoim poziomie, czy to zakładowym, czy to regionalnym, czy krajowym mamy do czynienia – mówił.

– Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby każda inicjatywa, każdy pomysł na poprawę relacji pracodawca- pracownik był wdrożony w życie – podkreślił i przyznał, że takim pomysłem był konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

– Nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki ale promować wysokie standardy pracodawców, którzy wydawałoby się - nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają Kodeksu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych. W swoim zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność bo zawierają układy zbiorowej pracy ale niestety na przestrzeni tych wielu lat widzieliśmy, że ci pracodawcy są w zdecydowanej mniejszości – przyznał. – Wytykani są przez pseudopracodawców, którzy pytają po co im jest to potrzebne, że trzeba patrzeć w jednym kierunku - zysku – dodał.

– Nie mieliśmy wątpliwości, że idea tego konkursu jest bardzo dobrym rozwiązaniem – podkreślił.

Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg z czwartą statuetką „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

– Dzisiaj mamy 17 laureatów, a wśród nich jest jedna firma - najlepsza z najlepszych – Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg, które po raz czwarty otrzymują statuetkę „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” –przekazał Piotr Duda. – Niezależnie kto pełni funkcję prezesa ta firma ma swoje standardy i je utrzymuje – wskazał.

Laureaci konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” w kolejności od najmniejszego:

 • Rolno- Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Radom
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach
 • Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu
 • Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Sejnach
 • Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Białobrzegach
 • Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 • Nadleśnictwo Oleśnica Śląska
 • Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu sp .z o. o.
 • Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. Poznań
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny sp. z o.o. Krosno
 • Enea Ciepło sp. z o.o., Białystok
 • Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o.
 • Arctik Paper Kostrzyn S.A. Kostrzyn nad Odrą
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu sp. z o.o.
 • Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o. w Stalowej Woli
 • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A., Warszawa
 • Ciech Soda Polska S.A., Inowrocław

„Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Co to za konkurs?

Jak możemy przeczytać na stronach rządowych, celem konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Jak podkreślono, jest to jedyny taki konkurs, w którym kandydatów do nagrody zgłaszają sami pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym „Solidarność”.

W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński objął konkurs swym patronatem, odtąd nieprzerwanie odbywa się on pod honorowym patronatem urzędującego Prezydenta RP. W dotychczasowych czternastu edycjach wyłoniono już 259 laureatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie