Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVI-wieczne pieśni pasyjne zabrzmiały w Morawicy. Zagrał zespół muzyki dawnej z Kielc Venatores Tempus

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
W niedzielę, 3 kwietnia w kościele w Morawicy Msze Święte uświetniły piękne XVI-wieczne pieśni pasyjne, które 500 lat temu rozbrzmiewały w polskich świątyniach. Utwory zostały wykonane w języku staropolskim przy akompaniamencie zrekonstruowanych na podstawie historycznych wzorców instrumentów, takich jak rebec altowy i tenorowy (średniowieczny instrument smyczkowy), skrzypce barokowe oraz flet renesansowy. Przed wiernymi zaprezentował się zespół Venatores Tempus z Kielc.

Był to już ostatni z cyklu występów w ramach oprawy artystycznej liturgii z repertuarem wielkopostnym, wykonywanym przez zespół muzyki dawnej Venatores Tempus. Został on założony w 2018 roku przy Akademii Młodych Talentów „Małe Skrzypeczki” w Kielcach. W ciągu tych lat występował na wielu scenach, zdobył wiele nagród w konkursach i festiwalach. W styczniu 2022 roku zespół Venatores Tempus zdobył 1 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Obecnie łączy czterech młodych artystów w wieku od 8 do 13 lat i występuje pod kierownictwem założycielki i kierowniczki zespołu pani Marii Wieleńskiej. W repertuarze są utwory z okresów średniowiecza i renesansu, zarówno sakralne jak i świeckie, między innymi skoczne tańce dworskie i ludowe oraz poważne i dostojne pavany. Każdy członek zespołu zgodnie z renesansową tradycją potrafi grać na kilku instrumentach i czasem wymienia je w trakcie koncertu. W wykonaniu młodych artystów można usłyszeć brzmienie instrumentów z epoki średniowiecza, renesansu i baroku. Instrumenty dęte reprezentują flety proste – sopraninowy, sopranowy, altowy i tenorowy. Instrumenty smyczkowe to fidel, febec altowy i tenorowy, viola d’amour, pochette oraz skrzypce barokowe. Instrumenty perkusyjne to różnej wielkości bębny ramowe oraz tamburin.

- Możliwość zaprezentowania osiągnięć artystycznych dla młodych artystów jest niezwykle ważna - podkreśla Maria Wieleńska, dyrektor Artystyczny Akademii Młodych Talentów i zespołu Venatores Tempus. - Brawa publiczności oraz słowa wdzięczności z ust księdza zachęcają młodych artystów do muzykowania oraz dalszego rozwoju swoich umiejętności gry na wybranym instrumencie o wiele mocniej niż oceny za wykonanie utworów podczas egzaminów i przesłuchań - zauważa.

Venatores Tempus jest bardzo młodym zespołem, który ciągle się rozwija i zmienia, niezmienne pozostaje tylko zamiłowanie do muzyki dawnej. Dlatego każdy kto chciałby grać muzykę tej epoki może do niego dołączyć. W planach jest również stworzenie zespołu muzyki dawnej dla osób dorosłych. Zespół Venatores Tempus nie wykonuje utworów wirtuozowskich, skupiając się na rzetelnym wykonaniu prostych lecz przyjemnych dla ucha utworów, które może zagrać zarówno profesjonalny muzyk jak i osoba dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z muzyką i grą na instrumencie. Jest to zespół amatorski w pozytywnym znaczeniu tego słowa czyli, łączący ludzi z pasją.

Jak zdradza Maria Wieleńska najbliższych planach jest przygotowanie repertuaru Maryjnego i zaprezentowanie go w kilku świętokrzyskich kościołach oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Kaliszu, który odbędzie się w czerwcu bieżącego roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie