Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXI Międzynarodowe Targi Turystyczne TT WARSAW 2013. Nie było Austrii, Czech, Francji, Niemiec...

Cezary Rudziński
Cezary Rudziński
W Warszawie 28 listopada otwarto XXI Międzynarodowe Targi Turystyczne Warsaw 2013. Odbywały się one w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c i trwały do soboty. Tym razem krajem partnerskim była Tunezja

[galeria_glowna]
Formalnie na targach reprezentowanych było 48 krajów ze wszystkich kontynentów. W rzeczywistości było ich 23 na stoiskach narodowych, przy czym niektóre tylko na niewielkich, zorganizowanych przez ambasady. Najbardziej reprezentacyjne były stoiska Tunezji, Egiptu, Maroka oraz Algierii, która rozpoczyna szerszą promocję swoich walorów turystycznych w Polsce. W oczy rzuca się "wielka nieobecność" głównych z punktu widzenia kierunków wyjazdów urlopowych Polaków krajów europejskich. A jeszcze kilka lat temu, to one stanowiły akcent dominujący TT Warsaw.

WIELCY NIEOBECNI

Jedne kraje zrezygnowały z udziału w imprezie kilka lat temu, inne dopiero w ostatnich dwóch latach. Faktem jednak jest, że na XXI MTT nie było stoisk narodowych m.in.: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Turcji i Węgier. Skromniutko reprezentowane były Chorwacja, Grecja, Portugalia, Włochy, Hiszpania. Nie było, pomijając Polsko - Ukraińską Izbę Turystyki oraz jednego kijowskiego hotelu, Ukrainy. Podobnie z Litwy przyjechała tylko reprezentacja Druskiennik i jeden wileński hotel.

Pojawiły się natomiast stoiska narodowe krajów, których nie pamiętam z lat poprzednich: Albanii, Armenii, Autonomii Palestyńskiej, Białorusi, Ekwadoru, Serbii, Wenezueli. Sporo krajów "reprezentowały" tylko maleńkie stoiska poszczególnych miejscowości, np. Słowację Preszow.

Znacznie skromniej niż w latach ubiegłych swoją ofertę przedstawiały regiony Polski. Z większości kraju nie było nikogo, jeżeli pominąć, pojedyncze hotele czy ośrodki wypoczynkowe. Tradycyjnie duże i z ciekawą ofertą oraz programami, które miały przyciągać zwiedzających, były stoiska Mazowsza, Śląska, Warszawy, Lublina. Wyróżniało się też stoisko Świętokrzyskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Widoczne były małe miejscowości jak Masłomenec z okolic Hrubieszowa, który proponuje m.in. turystykę archeologiczną - przed wiekami przez około 200 lat mieszkali tam Goci.
Moją uwagę zwróciło też kilkanaście stoisk wartych zobaczenia, a nawet zaopatrzenia się w nich w wyroby regionalne, napoje czy produkty spożywcze. Jak również niemal całkowity brak na tych targach dużych i znanych polskich, lub działających u nas firm turystycznych. Zauważyłem tylko znacznie skromniejsze niż w latach ubiegłych stoiska Wezyra i Exim Tours.

CIEKAWE NOWOSCI I POMYSŁY

W programie targów znalazło się sporo nowości i imprez. Wyodrębniono sektor turystyki kongresowej i zorganizowano seminarium edukacyjno-konsultacyjne "Architektura Kongresu". W sektorze tym swoje oferty przedstawiały hotele i ośrodki konferencyjne. Drugi dzień targów ogłoszono Dniem Nowych Technologii w turystyce. Odbyła się m.in. konferencja "Nowe technologie w Incentive Travel". Polska Organizacja Turystyczna przedstawiła efekty projektu "Promujmy Polskę Razem". Zaś przedstawiciele MobileMS wskazywali jak technologie mobilne wykorzystywać do promocji i rozwoju polskich miast i regionów. Promowano też turystykę aktywną.

Odbył się Event Golfowy, na którym wystawcy polscy i zagraniczni przedstawili swoją ofertę związaną z uprawianiem tej dyscypliny. Na symulatorze chętni mogli poćwiczyć grę, a w mini sklepie zapoznać się i kupić potrzebne do nie akcesoria. Zorganizowano też Event Zimowy, w ramach którego w jednym miejscy zgromadzono firmy oferujące wyjazdy na narty i inne sporty zimowe. Wśród wystawców byli touroperatorzy, stacje i szkółki narciarskie, przedstawicielstwa górskich miast. Atrakcją zaś symulator jazdy na nartach i snowboardzie. Nie zabrakło występy zespołów regionalnych, spotkań ze znanymi podróżnikami oraz wielu innych imprez.

Pierwszy dzień TT Warsaw 2013, poza uroczystym ich otwarciem, zdominowały prezentacje walorów turystycznych krajów arabskich. Poprzedzone spotkaniem promocyjnym Białorusi, z naciskiem na organizowane w tym kraju w lutym 2014 roku Hokejowe Mistrzostwa Świata. Wspomniane zaś kraje arabskie, to kolejno: Tunezja, Egipt i Algieria, które w trakcie prezentacji z udziałem ministrów turystyki, ambasadorów w Warszawie, szefów narodowych organizacji turystycznych, przedstawicieli branży turystyczno - hotelarskiej i samorządu turystycznego przedstawiły swoje oferty oraz wielkie zainteresowanie przyjazdami do nich turystów z Polski.

POLSKO - ALGIERSKA IZBA TURYSTYKI

Do arabskiej "wielkiej trójki" - oprócz Egiptu i Tunezji także Maroka - głównych kierunków urlopowych wyjazdów Polaków do północnej Afryki, dołączyć zamierza obecnie również Algierska Republika Ludowo - Demokratyczna. Ma ona, jak zapewniano uczestników prezentacji na targach, dobrą bazę hotelarsko - wypoczynkową, bogactwo zabytków i ciekawych miejsc oraz atrakcji. W latach 78 - 80 -tych XX wieku, przypomnieli goście, do Algierii przyjeżdżały tłumy Polaków. Kraj chciałby przyciągać obecnie nowych turystów, m.in. obniżając cenę wiz, wprowadzając lotniczy ruch czarterowy, oferując ciekawe programy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie