Z sesji Rady Miasta Kielce. Seniorzy dostali wiele...

  Z sesji Rady Miasta Kielce. Seniorzy dostali wiele przywilejów

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Z sesji Rady Miasta Kielce. Seniorzy dostali wiele przywilejów

  ©archiwum

  Więcej domów seniora i specjalnych mieszkań dla osób starszych czy ulgowe przejazdy dla mieszkańców, którzy skończyli 60 lat i wiele innych zniżek ma zapewnić Kielecki Program Senioralny, który radni przyjęli na sesji, 17 maja. Program obejmie ponad 50 tysięcy kielczan.
  Z sesji Rady Miasta Kielce. Seniorzy dostali wiele przywilejów

  ©archiwum

  – Program był konsultowany z osobami starszymi, odbyło się 15 spotkań, uczestniczyło w nich około 500 osób w wieku senioralnym, czyli po wyżej 60 lat. W Kielcach mamy 50 tysięcy osób w tym wieku i będzie ich przybywać, ponieważ starzejemy się. Obejmuje on między innymi utworzenie dwóch klubów seniora, zwiększenie liczby mieszkań chronionych dla seniorów ze 150 obecnie istniejących do 200. Proponujemy też wprowadzenie całodobowego telefonu Teleopieka, czy zwiększenie poziomu usług opiekuńczych – tłumaczył dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, Marek Scelina.


  Program wprowadza Kartę Seniora, która daje szereg ulg osobom po 60 roku życia. Proponujemy 70 procent zniżki na imprezy biletowane organizowane przez miejskie instytucje kultury oraz na wstępy na baseny zarządzane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

  Kolejna ulga wynikająca z Karty Seniora dotyczy przejazdów autobusami miejskimi. – Osoby po wyżej 70 lata jeżdżą za darmo. Renciści i emeryci mają zniżkę 50 procentową a teraz dostają ją wszyscy, którzy skończyli 60 lat – dodał dyrektor.

  Do programu mogą też przystąpić przedsiębiorcy i i wprowadzić zniżki dla seniorów. - Mamy już takie firmy, wśród nich jest klinika dentystyczna, prywatne firmy rehabilitacyjne, restauracje. Liczymy, że Rada Seniorów będzie program upowszechniać i zachęcać firmy do przystąpienia do niego – tłumaczył dyrektor.

  – Przeczytałam dokładnie Program i więcej w nim opisu stanu faktycznego niż zaplanowanych działań, z 30 stron 27 to opis. Żałuję, że konsultacje nie były jeszcze szersze, przecież dotyczy on ponad 50 tysięcy osób, różne środowiska powinny się wypowiedzieć. Mamy stronę idea.kielce, która służy do tego i Programu tam nie było- stwierdziła radna Agata Wojda (PO).

  Radny Robert Siejka dodał, że Kielce powinny korzystać w tej dziedzinie z doświadczeń innych miast. - W Poznaniu jest na przykład całodobowa pomoc telefoniczna, instytucja złotej rączki (miasto prowadzi usługę drobnych napraw dla seniorów). Wprowadzono też darmowe taksówki dwa razy w roku dla osób mających problem z poruszaniem i na przykład mogą jechać na grób współmałżonka – mówił.

  Przewodniczący Rady Seniorów, Andrzej Ordysiński zapewnił, że Program przeszedł konsultacje a seniorzy mają mnóstwo propozycji zmian, które mają im ułatwić życie w Kielcach.

  - Z konsultacjami chcemy dotrzeć do kolejnych środowisk seniorskich, bo jest ich wiele w mieście –przyznał. – Podczas obrad Rady Seniorów padły różne uwagi, na przykład zielone światło dla pieszych powinno świecić się dłużej na dużych skrzyżowaniach a w niedzielę na kierunkach prowadzących do kościołów. Kolejna sugestia, to ulotki o całodobowej opiece powinny być umieszczane w widocznych miejscach.

  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko
  ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. Aguilera. Celine. Lewis. Zobacz WOLNE nowości

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]