MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za śmierć policjanta zgnijesz w wiezieniu?

Monika WOJNIAK [email protected]
Minister sprawiedliwości ma pomysł, żeby zwiększyć kary za napaści na policjantów. Za zabójstwo funkcjonariusza chce karać najsurowiej, jak to możliwe, czyli 25 latami więzienia albo dożywociem.

Dwa tygodnie temu w Warszawie od ciosów nożem zginął policjant, który - jak wynika z ustaleń śledztwa - zwrócił uwagę chuliganom na przystanku. Dwóm 17-latkom postawiono w tej sprawie zarzut zabójstwa. I ożyła dyskusja na temat tego, jak karać osoby, które atakują stróżów prawa. Minister sprawiedliwości ostatnio rozważa pomysł, aby policjantów wziąć pod szczególną ochronę prawa. Pojawiła się propozycja zmian w kodeksie karnym, a konkretnie wpisania nowego paragrafu, dotyczącego tylko zabójstw popełnionych na funkcjonariuszach. Za zamordowanie policjanta miałyby grozić najsurowsze możliwe w Polsce kary, czyli albo 25 lat wiezienia, albo dożywocie.

Z RĘKAMI I SIEKIERĄ

Policjanci nie ukrywają, że ich praca bywa niewdzięczna. - Wielokrotnie zdarzało mi się, że podczas interwencji zostałem zwyzywany, że jakiś pijak rzucał się do mnie "z rękami" - opowiada jeden ze świętokrzyskich mundurowych.

Niedawno w powiecie ostrowieckim, policjanci zostali zaatakowani podczas rodzinnej interwencji. Jak opowiadali, doszło do rękoczynów, jednemu z funkcjonariuszy napastnik próbował nawet zabrać broń. Także w powiecie ostrowieckim pijany mężczyzna na widok radiowozu… zamachnął się na niego siekierą. Na szczęście policjant, który akurat wysiadał z auta zdążył schować głowę. W Kielcach młody człowiek po pijanemu próbował zaatakować policjanta pałką teleskopową. Co miesiąc zdarza się kilka przypadków znieważenia albo naruszenia nietykalności funkcjonariuszy. - Zazwyczaj podczas wyjazdu na interwencję. Sprawcy często są pod wpływem alkoholu - mówi Grzegorz Dudek z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.

BAT JEST POTRZEBNY?

Czy zamach na policjanta powinien być potraktowany wyjątkowo? - Nie chodzi o stawianie policjantów na piedestale. Ważne jest bezpieczeństwo każdego obywatela. Podwyższanie kary za dane przestępstwo nie jest jednoznaczne z tym, że takich przestępstw będzie mniej - mówi Grzegorz Dudek. - Ale ważne jest kształtowanie pewnej świadomości społecznej. Że funkcjonariusz, chroniąc społeczeństwo, naraża własne życie. I dlatego ważne również jest to, aby on sam był odpowiednio chroniony. Jest przedstawicielem państwa i przedstawicielem prawa.

- Ataki na policjantów zdarzają się coraz częściej. Napastnicy to głównie młodzi ludzie, którzy nie mają szacunku do prawa i jego przedstawicieli. Kary powinno się zaostrzyć, choć może nie aż tak drastycznie - uważa z kolei wysoki rangą oficer świętokrzyskiej policji. - Niestety, bat jest potrzebny.

BRAK ZAUFANIA?

Bardziej sceptyczni są sędziowie. - Nawet z formalnego punktu widzenia to jest chybiony pomysł. Chodzi o ograniczenie kar tylko do dwóch możliwości. Był już taki paragraf, który za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem czy użyciem broni dopuszczał tylko dwie kary: 25 lat wiezienia albo dożywocie. I Trybunał Konstytucyjny uznał go za niekonstytucyjny. A teraz chce się tworzyć przepis oparty na takiej samej zasadzie - mówi kielecki sędzia, orzekający od lat w sprawach karnych.

- To totalna bzdura. I totalny brak zaufania do sądów. Bo sąd w każdej sytuacji bierze pod uwagę kontekst, w jakim doszło do przestępstwa. Więc także i to, że na przykład ofiara jest policjantem. Po to są tak zwane widełki, umożliwiające stosowanie pewnego wachlarza kar, aby można było każdą sprawę potraktować indywidualnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie