Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe organy w kościele w Ptkanowie znów pięknie zagrały. W remoncie pomogli parafianie. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Idziego w Ptkanowie, ksiądz Rafał Golonka. W tle wyremontowane organy.
Proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Idziego w Ptkanowie, ksiądz Rafał Golonka. W tle wyremontowane organy. archiwum parafii, archiwum prywatne
319 piszczałek metalowych i 74 piszczałki drewniane, osiem głosów, dwie klawiatury – tak w skrócie można scharakteryzować instrument umieszczony na chórze w kościele pod wezwaniem świętego Idziego w Ptkanowie. W drugą niedzielę stycznia uroczyście zaprezentowano instrument po remoncie.

Remont organów w kościele w Ptkanowie zakończył się

Jak mówi proboszcz parafii, ksiądz Rafał Golonka, remont trwał rok.
- Instrument wymagał pilnej modernizacji. Podczas nabożeństwa już nawet muzyczny laik słyszał, że dźwięki wydawane przez organy są nie takie, jak potrzeba. Instrument często zawieszał się – tłumaczy proboszcz.

Modernizację zlecono firmie organmistrzowskiej Józefa i Macieja Mamel z Dobczyc w Małopolsce.
- Zajęło im to rok. Przez ten czas organy nie funkcjonowały. Część napraw przeprowadzono poza parafią a to, co było możliwe remontowano u nas w kościele – podkreśla ksiądz Golonka.
Wspomina, że podczas demontażu wiatrownicy ratowano się pomocą kilku osób.
- Nie byliśmy w stanie jej znieść z chóru wąskimi i stromymi schodami. Na linach spuszczaliśmy przez barierkę z góry.

Przeprowadzono remont generalny.
- Będzie spokój na kilkadziesiąt lat. Warunki panujące w kościele, szczególnie zimą nie wpływają dobrze na instrument. Nagłe zmiany temperatury nie sprzyjają kondycji instrumentu. Zimą ma tendencję do rozstrajania się – podkreśla duchowny.- Koszt modernizacji był znaczny, ale przy wsparciu parafian i innych indywidualnych darczyńców oraz pani mieszkającej poza krajem, pochodzącej z parafii udało nam się wyremontować organy.

Recital i prezentacja

Organy po generalnym remoncie uroczyście zagrały w drugą niedzielę stycznia 2022 roku. Recital organowy, który był prezentacją instrumentu wykonał Andrzej Budziński z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na skrzypcach zagrała jego córka Aleksandra Budzińska.
W repertuarze znalazły się miniatury organowe znanych kompozytorów oraz polskie kolędy.
- Mimo tylko ośmiu głosów, można zróżnicować barwę i wydobyć czyste, dobrze zintonowane głosy – ocenia Tomasz Staniek, starosta opatowski, biorący udział w niedzielnej prezentacji instrumentu.- Na koniec miałem przyjemność zagrać na pięknie zaintonowanym instrumencie i wspólnie z wiernymi zaśpiewać trzy porywające kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „O Gwiazdo Betlejemska” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

Dodatkowo dzieci z parafii w Ptkanowie, wystawiły jasełka. W opowiedzeniu historii Bożego Narodzenia pomagali im także rodzice. Niedzielna uroczystość zgromadziła wielu parafian i gości spoza parafii.

Cenny zabytek

Organy w kościele pod wezwaniem świętego Idziego w Ptkanowie pochodzą z końca dziewiętnastego wieku , dokładnie z 1883 roku i zostały wykonane przez Adolfa Homana.
Instrument złożono z części różnego pochodzenia. Najstarszy element to klapowo – zasuwowa wiatrownica manualna systemu mechanicznego, datowana na 1834 rok. Miech organów pochodzi z 1905 roku. Pierwotnie organy posiadały klawiaturę ręczną oraz 6 głosów. W latach pięćdziesiątych XX wieku dołożono dwa głosy klawiatury nożnej. Instrument wyposażono w dmuchawę elektryczną. W przypadku braku prądu, miechy zasila powietrze wytworzone siłą mięśni, tak zwane kalikowanie.

Organy piszczałkowe są instrumentem o bardzo złożonej budowie. Instrument składa się z trzech zasadniczych elementów: grupy piszczałek, mechanizmu gry oraz aparatu tłoczącego powietrze.
Najbardziej eksponowaną częścią jest szafa organowa, stanowiąca obudowę wszystkich elementów i mechanizmów składowych. Szafa organowa pełni dodatkowo rolę rezonatora akustycznego oraz funkcję dekoracyjną (zwłaszcza jej najbardziej widoczna frontowa część nazywana prospektem). W przypadku instrumentu w Ptkanowie, pochodzi on z 1905 roku i jest utrzymany w stylu neogotyckim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie