Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodnie giganty, które „zapomniały”, że Rosję obłożono sankcjami i nadal z nią współpracują

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Grupa Veolia, która działa na świecie w sektorach energetycznym i gospodarowania odpadami wciąż utrzymuje gospodarcze relacje z Rosją, którą obłożono międzynarodowymi sankcjami
Grupa Veolia, która działa na świecie w sektorach energetycznym i gospodarowania odpadami wciąż utrzymuje gospodarcze relacje z Rosją, którą obłożono międzynarodowymi sankcjami Fot. Evening Standard/eyevine/EAST NEWS
Nie wszystkie firmy zerwały więzi z Rosją po wybuchu wojny na Ukrainie. Mimo nacisków, są przedsiębiorstwa, które w bezpośredni lub pośredni sposób finansują wojnę. Należą do nich m. in. Grupa EDF i Veolia.

Dwóch gigantów użyteczności publicznej zgarniających miliardy od brytyjskich klientów nadal prowadzi interesy z Rosją - donosi The Mirror.

Dostawca energii EDF i Veolia, międzynarodowa grupa działająca w sektorach energetycznym i gospodarowania odpadami, zostali oskarżeni o pośrednie finansowanie wojny.

Kontrakty Grupy EDF obejmują umowę o pozyskiwanie uranu od rosyjskiego giganta energii jądrowej Rosatom. A Veolia – podobnie jak EDF – ma wiele kontraktów na ogrzewanie i dostawę odpadów.

Firmy upierają się, że przestrzegają międzynarodowych sankcji i że ich działalność polega na świadczeniu podstawowych usług publicznych. Krytycy uważają, że powinni zerwać wszystkie więzi z Moskwą.

Greenpeace France wezwał szefa Grupy EDF Jean-Bernarda Levy'ego do wycofania się z Rosji „ze względu na ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności za współudział w zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości”.

Sabine Le Gac, dyrektor prawny EDF: zarzuty Greenpeace są równie „poważne, co bezpodstawne”. W Wielkiej Brytanii spółka zależna EDF Energy dostarcza gaz i prąd do 3,7 miliona domów i firm.

Veolia UK zajmuje się utylizacją śmieci i recyklingu dla samorządów. Ma też umowy na dostawę i konwersję naturalnego uranu z wielu krajów, w tym z Rosji. W 2018 podpisała kontrakt, z Tenex – eksporterem Rosatomu – na recykling przetworzonego uranu wyprodukowanego we Francji. Uran z Rosji jest wykorzystywany przez EDF w reaktorze w Suffolk, choć rząd zapewnia, że od wybuchu wojny nie wysłano nowych dostaw.

mac

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie