Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zaduszki Kajetanowskie". Oddano hołd lokalnym bohaterom z września 1939 roku

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Już po raz 13. odbyły się "Zaduszki Kajetanowskie". Podczas wydarzenia oddano hołd uczestnikom wojny obronnej 1939 roku
Już po raz 13. odbyły się "Zaduszki Kajetanowskie". Podczas wydarzenia oddano hołd uczestnikom wojny obronnej 1939 roku kielce.ipn.gov.pl
Kolejny, już 13. raz odbyły się "Zaduszki Kajetanowskie". W programie wydarzenia znalazły się m.in. modlitwa i spotkanie edukacyjne poświęcone wojnie obronnej 1939 r. na Kielecczyźnie.

Uczestnicy wyruszyli z Kajetanowa do miejscowości Barcza, gdzie uporządkowali mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z Grupy „Kielce” (m.in. 64., 65., 66., 93. i 154. pułków piechoty oraz 55. pułku artylerii lekkiej), poległych w trakcie działań wojny obronnej 1939 r. w rejonie Kajetanowa, Barczy oraz Zagnańska. O tych walkach opowiedział zebranym Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach w ramach krótkiego wykładu zatytułowanego „Bitwa pod Kajetanowem, 5 – 7 września 1939 r.”. „Zaduszki Kajetanowskie” odbyły się już 13. raz. Spotkanie zgromadziło sporą grupę przedstawicieli lokalnej społeczności liczącą prawie 60 osób.

Bitwa pod Kajetanowem

Na rozległym terenie pod Kajetanowem, Barczą, Dąbrową i Zagnańskiem walczyła grupa operacyjna „Kielce” pod dowództwem pułkownika Kazimierza Glabisza, który 3 września 1939 roku otrzymał rozkaz utworzenia tej formacji od marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Wśród innych ważnych dowódców w tej grupie można wymienić podpułkownika Aleksandra Idzika oraz pułkownik dyplomowany Bronisław Kowalczewskiego.

Celem bitwy było powstrzymanie ataku 10. Armii Niemieckiej, która przebiła się klinem między polskimi Armiami „Łódź” a „Kraków” i weszła na teren Kielecczyzny. Jej głównym kierunkiem była Warszawa. Łącznie walczyło dziewięć batalionów piechoty i oddziały artylerii. Trzon polskiej armii w tym starciu stanowił 154. Rezerwowy Pułk Piechoty, tworzony na bazie rezerw 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, wspomagany przez maszyny 55. Pułku Artylerii Lekkiej, który również był formacją rezerwową, tworzoną na bazie rezerw 2. Pułku Artylerii Lekkiej w Kielcach. Według szacunków pod Kajetanowem walczyło ok. 7 tys. polskich żołnierzy.

Batalia trwała trzy dni. Od godzin południowych 5 września 1939 roku, kiedy Niemcy po zajęciu Kielc przystąpili do marszu na północ i spotkali się z bardzo zaciętym oporem ze strony Polaków. Kilka kolejnych akcji ofensywnych Niemców na tym terenie nie przyniosło rezultatu, wobec czego 6 września przed południem dokonali dwóch potężnych manewrów oskrzydlających i główne uderzenie zostało skierowane przez Niewachlów, Tumlin, Kostomłoty w okolice Kajetanowa i Wiśniówki. To właśnie w tym miejscu od 6 września aż do poranka następnego dnia toczyła się zacięta bitwa. Z górnej części Kajetanowa zostały zgliszcza.

Źródło: IPN Kielce

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie