Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia obronne w świętokrzyskich szkołach. Będzie nawet nauka strzelania. Zobacz zdjęcia i film

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Wideo
od 16 lat
Założenia projektu „My młode pokolenie - Tobie Ojczyzno! Szkolenia proobronne dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych” przedstawił we wtorek, 30 sierpnia wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Zajęcia obronne w świętokrzyskich szkołach. Będzie nawet nauka strzelania

Jest to przedsięwzięcie skierowane do uczniów i nauczycieli - jako odpowiedź na nowe zagrożenia, które pojawiły się w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, ale przede wszystkim w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenie Ukrainy.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej wojewody świętokrzyskiego

Organizowany od początku września do końca listopada projekt obejmuje przygotowanie przedsięwzięć o charakterze proobronnym. To przede wszystkim szkolenia dla uczniów placówek oświatowych w regionie (szkolenia strzeleckie, strzelanie z broni palnej, zasady organizacji schronów i alarmowania o zagrożeniu z powietrza czy przygotowanie tzw. „plecaka przetrwania”). Jest to również realizacja filmu instruktażowego na temat zasad organizacji bezpiecznego schronu i działania na polu walki, procedur w przypadku ataku uzbrojonego napastnika, zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią, wyszkolenia strzeleckiego, sygnałów ogłaszanych w przypadku alarmu bombowego. Planowana jest także konferencja edukacyjna dla kadry dydaktycznej realizującej tematykę przysposobienia obronnego podczas lekcji „Edukacja dla bezpieczeństwa”, a także konkursy strzeleckie dla uczniów świętokrzyskich szkół.

– To projekt bardzo ambitny i odpowiadający oczekiwaniom dzisiejszego świata. Myśleliśmy, że nasze dzieci będą żyć w świecie spokojnym, dostatnim i bezpiecznym, by całą energię przekierować na to, by ten świat zmieniać i ulepszać. Sytuacja się zmieniła. Czas jest niepewny, jeśli chodzi o podstawowe wartości, jakie należą się społeczeństwu: wolność i pokój.  Chcemy, by nasza młodzież posiadała pewne umiejętności w samoorganizacji i szeroko rozumianej sztuce przetrwania - chodzi tu o wyrobienie pewnych mechanizmów, jak reagować na sygnały alarmowe w przypadku zagrożenia czy jak nabyć pewne umiejętności choćby nawet związane z użyciem broni – mówił wojewoda podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizatorów projektu.

– Takie przygotowania okazują się pewną koniecznością. Rząd przygotowuje się do tego szeroko, zmieniła się nieco podstawa programowa w szkołach i ponownie wprowadzony zostaje przedmiot związany z tego typu umiejętnościami. To, co chcemy zaproponować naszej młodzieży, jest wyjściem także trochę poza szkołę – zaznaczył Zbigniew Koniusz.

Jak podkreślają twórcy projektu, zadanie realizowane w ramach przedsięwzięcia jest także odpowiedzią na wprowadzone zmiany w programie nauczania ogłoszone przez Ministra Edukacji i Nauki. Od 1 września 2022 r. podstawa programowa przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” została poszerzona o przysposobienie obronne, w tym strzelanie z broni palnej i ogólna umiejętność posługiwania się bronią.

Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „Passa” w Kielcach.

– W związku z tym, co się działo na granicy z Białorusią oraz inwazją Rosji na Ukrainę przygotowaliśmy szereg działań proobronnych, aby nauczyć młodych ludzi procedur. Pokażemy im jak się zachować podczas konfliktu zbrojnego, nauczymy jak udzielać pierwszej pomocy, zabierzemy na strzelnicę – mówi Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenie „Passa”.

Główne cele akcji to między innymi przygotowanie społeczeństwa do prawidłowego reagowania w sytuacji konfliktu zbrojnego na terenie naszego kraju, nabywanie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, wspieranie młodzieży uczącej się w klasach wojskowych oraz organizacji działających na rzecz obronności, a także przygotowanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Organizatorami projektu są: Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „Passa” w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Przedsięwzięcie objęli patronatem honorowym Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Świętokrzyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie