Zalew w Jędrzejowie już otwarty i nie straszy!

  Zalew w Jędrzejowie już otwarty i nie straszy!

  Michał KOLERA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kierownik Michał Bąkiewicz pokazuje sześć nowo zakupionych, nowoczesnych kajaków.

  Kierownik Michał Bąkiewicz pokazuje sześć nowo zakupionych, nowoczesnych kajaków. ©Michał Kolera

  W Jędrzejowie otwarto już dla mieszkańców zalew. Niegdyś zdewastowany, uczęszczany głównie przez amatorów mocnych trunków, zbiornik, jest teraz ozdobą miasta i może stać się prawdziwą atrakcją turystyczną regionu.
  Kierownik Michał Bąkiewicz pokazuje sześć nowo zakupionych, nowoczesnych kajaków.

  Kierownik Michał Bąkiewicz pokazuje sześć nowo zakupionych, nowoczesnych kajaków. ©Michał Kolera


  Plac zabaw przy zalewie już stał się ulubionym miejscem zabaw dzieci i ich szczęśliwych babć. Michał Kolera


  Plac zabaw przy zalewie już stał się ulubionym miejscem zabaw dzieci i ich szczęśliwych babć.
  (fot. Michał Kolera)

  Od kilku dni nad zalewem swobodnie przechadzają się już mieszkańcy Jędrzejowa. Spotykaliśmy tam między innymi tam byłego radnego gminy, Mariana Góralskiego. - Jest mi bardzo miło, kiedy patrzę, co udało się tutaj zrobić - mówił Góralski. - Również dlatego, że to ja zabiegałem kiedyś o to, żeby zalew przemienić w wartościowy teren rekreacyjny. I w końcu, za burmistrza Marcina Piszczka to się udało - podkreślił. Sam już odwiedził zalew wraz z wnuczką. - Bardzo jej się tu podobało i wcale nie chciała stąd odejść - cieszył się.

  BĘDĄ ATRAKCJE

  Najważniejszą funkcją nowego obiektu będzie kąpielisko. Nad bezpieczeństwem plażowiczów mają czuwać ratownicy. Użytkownicy zalewu dostaną możliwość wypożyczenia kajaku lub roweru wodnego. - Te pierwsze już zakupiliśmy - informuje Michał Bąkiewicz, kierownik jędrzejowskiego basenu, który obecnie zarządza odnowionym zbiornikiem. - Są to profesjonalne kajaki z tworzywa sztucznego. Jeden kosztuje prawie trzy tysiące złotych, a dostarczono nam ich sześć - mówi Bąkiewicz. Do świąt mają pojawić się także rowery wodne. W planach jest jeszcze stworzenie wypożyczali rowerów górskich, bo wokół zalewu znajdują się nowe ścieżki rowerowe.

  - Koło placu zabaw chcemy zrobić boisko do siatkówki plażowej - stwierdza Michał Bąkiewicz. - Jedno takie już jest, nieopodal istniejącej pływalni. Cieszy się dużym powodzeniem w sezonie letnim, dlatego uważamy, że stworzenie drugiego powinno być dobrym uzupełnieniem oferty nowego obiektu - szacuje.

  Odnowiony zbiornik w Jędrzejowie posiada dwa budynki gospodarcze. Jeden z nich wyposażony jest w toalety, przebieralnie i stoliki do jedzenia posiłków. - Wokół niego planujemy otwarcie strefy gastronomicznej. Latem będą tu parasole z chłodnym piwem. Użytkownicy zalewu dostaną możliwość kupienia czegoś do jedzenia - mówi Michał Bąkiewicz. Drugi będzie pełnił role gospodarczą, jako przechowalnia sprzętu dla ratowników, kajaków i rowerów wodnych. Na terenie zalewu znajduje się plac zabaw z wysoką zjeżdżalnią. Cały obiekt jest też ogrodzony i monitorowany.

  Były radny Marian Góralski jest zadowolony z tego, że niegdyś zdewastowany obszar zmienił się nie do poznania. Michał Kolera


  Były radny Marian Góralski jest zadowolony z tego, że niegdyś zdewastowany obszar zmienił się nie do poznania.
  (fot. Michał Kolera)

  USZCZELNIĆ ZBIORNIK

  Zbiornik w Jędrzejowie pełnił już kiedyś funkcje rekreacyjne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był naturalnym zalewem, zasilanym z wód gruntowych. - Niestety ich poziom obniżał się stopniowo, aż zalew wysechł zupełnie - opowiada Marta Pędzik - Prawda, naczelnik Wydziału Inwestycji i Utrzymania Infrastruktury Technicznej jędrzejowskim Urzędzie Miasta i Gminy. Jak mówi, zbiornik został z biegiem czasu zniszczony i zdewastowany. Gmina postanowiła przywrócić jego dawne funkcje. W 2008 roku wreszcie otwarła się prawna możliwość przystąpienia do prac rewitalizacyjnych.

  - Problemem, przed jakim stanęliśmy było napełnienie zbiornika na powrót wodą. Hydrolodzy zaproponowali utworzenie sztucznego zalewu - wyjaśnia Marta Pędzik - Prawda. Nieopodal obiektu, przy ulicy Okrzei znajduje się ujęcie wody. Przeprowadzono więc wodociąg i zalew zaczął na powrót wypełniać się wodą.

  Jędrzejowski zbiornik trzeba było jeszcze uszczelnić, tak, aby znów nie wysechł. - Tutaj zastosowaliśmy geomembranę, czyli rodzaj folii uzabezpieczającej. Dodatkowo zalew uzyskał połączenie z przepływającą nieopodal rzeką Brzeźnicą, aby woda mogła co jakiś czas podlegać wymianie - streszcza pani naczelnik.

  Ten etap robót kosztował gminę ponad cztery i pół miliona złotych. Za dalsze prace, jakie wykonano przy infrastrukturze towarzyszącej zbiornikowi, a więc budynki i urządzenia rekreacyjne trzeba było zapłacić ponad półtora miliona złotych. - Na całą inwestycję dostaliśmy w sumie 60 procent dofinansowania - podsumowuje Marta Pędzik - Prawda.
  Nad bezpieczeństwem spacerowiczów czuwa Marek Walczyński. Za pomocą tuby ostrzega, żeby nie podchodzić zbyt blisko do zimnej o tej porze roku wody. Michał Kolera

  Nad bezpieczeństwem spacerowiczów czuwa Marek Walczyński. Za pomocą tuby ostrzega, żeby nie podchodzić zbyt blisko do zimnej o tej porze roku wody.
  (fot. Michał Kolera)

  DOBRE MIEJSCE NA REKREACJĘ

  Mieszkańcy, którzy spacerują po nowo oddanym zbiorniku w Jędrzejowie uważają, że te pieniądze zostały wydane dobrze. - W okolicach Jędrzejowa brakowało takiego obiektu - mówiła nam spotkana nad zalewem Jadwiga Borucka. - Zazwyczaj upalnie dni spędzaliśmy wraz ze znajomymi na plaży w Skalbmierzu, oddalonym o około 30 kilometrów stąd. To trochę daleko. Poza tym to miejsce może przyciągnąć w nasz region dużo turystów, co pozwoli gminie zarobić pieniądze i stworzyć więcej miejsc pracy, szczególnie dla młodych. Dla nich w naszej gminie często dziś brakuje zajęcia - powiedziała młoda jędrzejowianka.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce