Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalipie - malowana wieś

Redakcja
W Zalipiu jest około 30 budynków mieszkalnych lub gospodarczych ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe.
W Zalipiu jest około 30 budynków mieszkalnych lub gospodarczych ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe. Fot. Robert Felczak
Zalipie to wieś tak urokliwa, jaką znamy z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Zaciszna i spokojna. Z tą jednak różnicą, że bardzo kolorowa. Wszystko za sprawą wciąż żywej tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi.
Zalipie - malowana wieś

Zalipie - malowana wieś

ZALIPIE - JAK TAM TRAFIĆ?

ZALIPIE - JAK TAM TRAFIĆ?

Miejscowość Zalipie znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, niespełna 10 kilometrów na południe od Nowego Korczyna. Jadąc z Kielc lub Radomia można przeprawić się przez Wisłę promem samochodowym w miejscowości Borusowa (droga numer 973) lub pojechać przez most, drogą numer 73. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10-14, telefon 014-641-19-12. Aby ją zwiedzić trzeba kupić bilet. Normalny kosztuje 3 złote, a ulgowy 1,5 złotego. Obowiązują także opłaty za fotografowanie - 5 złotych i filmowanie - 15 złotych.

W Zalipiu malują domy i zagrody od końca XIX wieku. Początkowo zakopcone dymem ściany rozjaśniano bieląc je wapnem. Z czasem jednak, po pojawieniu się w chatach kominów, ściany zaczęto przyozdabiać motywami kwiatowymi. Najpierw prostymi, jednokolorowymi, a z czasem coraz barwniejszymi. Wkrótce potem zdobienia pojawiły się również na wyposażeniu domów. Między innymi piecach, skrzyniach, ławach, studniach, przedmiotach codziennego użytku, a nawet pniach drzew czy też psich budach.

Prekursorką malowania chat była Felicja Curyłowa. To za jej sprawą ludowe zdobnictwo Powiśla Dąbrowskiego zyskało sławę na całą Polskę, zachowało się w rozwiniętej, żywej postaci. I dlatego właśnie zagroda, która należała do tej wyjątkowej artystki ludowej jest obecnie oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Można w niej podziwiać przepięknie udekorowane wnętrze. Nie tylko ściany, ale także piece, ławy, stoły i sufity. Są też meble, naczynia kuchenne oraz pamiątki dokumentujące działalność i życie nieżyjącej już malarki (zmarła w 1974 roku).

Zagroda Felicji Curyłowej to jednak jedno z wielu gospodarstw, które należy zobaczyć będąc w Zalipiu. Obecnie w tej niewielkiej, sennej miejscowości znajduje się około 30 budynków przyozdobionych wielobarwnymi motywami kwiatowymi.

Wnętrze domu Felicji Curyłowej to jednak jedno z wielu gospodarstw, które należy zobaczyć będąc w Zalipiu. Można w niej podziwiać przepięknie udekorowane wnętrze. Nie tylko ściany, ale także piece, ławy, stoły i sufity. Są też meble, naczynia kuchenne oraz pamiątki dokumentujące działalność i życie nieżyjącej już malarki.
(fot. Fot. Robert Felczak)

Z kolei w Wiejskim Domu Kultury, tak zwanym Domu Malarek, można obejrzeć wystawę poświęconą tradycji malowania chat oraz kupić wyroby artystów ludowych z charakterystycznymi dla Zalipia malunkami bukietów kwiatowych. Między innymi wałki do ciast, solniczki, czy też skarbonki.

Warto zajrzeć także do kościoła, który z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ciekawe jest za to wnętrze, w którym wszechobecne są oczywiście kwiatowe malunki.

Zalipie najlepiej odwiedzić wiosną lub latem. Wówczas oczom turysty ukaże się sielankowa wieś pełna drzew, zagajników i kwiatów otaczających stare, często ponad stuletnie zabudowania wiejskie. Idealnym terminem jest weekend po święcie Bożego Ciała. Wówczas w Zalipiu odbywa się konkurs dla malarek ludowych - "Malowana Chata".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie