Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamarznięte akweny to lodowa pułapka! Strażacy apelują, aby korzystać ze sztucznych lodowisk

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Wideo
od 12 lat
Ślizganie się po zamarzniętych jeziorach czy zalewach niesie ze sobą dreszczyk emocji – świętokrzyscy strażacy przestrzegają jednak, że pokryte lodem akweny to lodowa pułapka, która może kosztować zdrowie i życie. Przypominają o tym, jak bezpiecznie ratować osoby, które utknęły w lodowym przeręblu i apelują o korzystanie ze sztucznych lodowisk.

Naturalne zbiorniki są lodową pułapką. Strażacy przestrzegają

- W ubiegłym roku na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowaliśmy 142 zdarzenia na zbiornikach, w których ranne zostały cztery osoby, a 26 straciło życie – mówi starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Chodzi oczywiście o dane z całego roku, nie tylko z miesięcy zimowych. Warto przypomnieć jednak, że w 2021 roku strażacy z Pińczowa uratowali życie 13-latka, pod którym załamał się lód. Ratownicy, z narażeniem własnego życia i zdrowia zdołali w porę dotrzeć do nastolatka.

- Takich akcji w całym kraju strażacy notują kilkadziesiąt rocznie. Ratujemy nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, które utkwiły na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Od stycznia już cztery razy w województwie byliśmy dysponowani do tego typu zdarzeń – wylicza starszy kapitan Bajur.

Strażacy proszą o to, aby myśląc o własnym życiu i zdrowiu, ale i o bezpieczeństwie ratowników – nie wchodzić na zamarznięte akweny.

O zagrożeniach wynikających z korzystania zimą z zamarzniętych akwenów wodnych mówiono podczas wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej przy zalewie kieleckim. W spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas sezonu zimowego, ze szczególnym uwzględnieniem rekreacji na świeżym powietrzu udział wzięli: wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki nadbrygadier Krzysztof Ciosek, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach inspektor Grzegorz Napiórkowski oraz Prezes Stowarzyszenia PASSA Katarzyna Banasik. Mówiono między innymi o współpracy służb i instytucji aby zapewnić bezpieczeństwo dla mieszkańców regionu oraz turystów, którzy przyjadą do nas na ferie zimowe. W związku z tym powstał spot edukacyjny „Lodowa pułapka”, który będzie wyjaśniał zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny.

Co roku także świętokrzyscy strażacy w okresie zimowym organizują akcję „Bezpieczne Lodowiska 2024”, która polega na pomocy strażaków w przygotowaniu ślizgawek na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich lub osiedli mieszkaniowych.

Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem udzielenia pomocy strażaków jest właściwe przygotowanie, przez zgłaszającego, terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek. Za bezpieczeństwo osób przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator ślizgawki. Tworzenie ślizgawek możliwe jest tylko w korzystnych warunkach atmosferycznych (ujemne temperatury).

Aby uzyskać pomoc jednostek Państwowej Straży Pożarnej należy skontaktować się z najbliższą komendą powiatową lub miejską PSP.

Co przemawia na niekorzyść naturalnych lodowisk na zamarzniętych zbiornikach?

  • Grubość pokrywy lodowej może różnić się w zależności od zbiornika, odległości od brzegu, głębokości. Inna pokrywa lodowa będzie na stawach czy zalewach, a inna na rzekach (woda stojąca szybciej zamarza).
  • Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
  • Szczególnie niebezpieczne są warunki takie jak obecnie – ok. 0 st. C lub niewiele ponad. Są to bardzo zdradliwe warunki.

Jeśli jednak znajdziesz się w potencjalnej sytuacji, w której załamie się pod Tobą lód? Pamiętaj!

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Co można zrobić, aby pomóc osobom, które już znajdują się w lodowatej wodzie?

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie