Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast leczyć żylaki, lepiej się przed nimi skutecznie chronić. Podpowiadamy jak

Izabela Mortas
Przed żylakami trudno się uchronić, ale są na to sposoby.  Podpowiada chirurg Marek Wojciechowski z Gabinetu Cirurgii Naczyniowej Venart w Kielcach.
Przed żylakami trudno się uchronić, ale są na to sposoby. Podpowiada chirurg Marek Wojciechowski z Gabinetu Cirurgii Naczyniowej Venart w Kielcach. Łukasz Zarzycki
Żylaki stały się chorobą cywilizacyjną - prawie każdy prędzej czy później ma z nimi problemy.

Występują niemal u stu procent kobiet po porodzie, pojawiają się u osób pracujących zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, nierzadko żylaki są uwarunkowane genetycznie. Ich leczenie nie zniweluje całkiem problemu - gdy się pojawią, są właściwie nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wprowadzenie do codziennego życia kilku podstawowych zasad. Jak uniknąć żylaków i zahamować proces ich tworzenia, podpowiada chirurg Marek Wojciechowski z Gabinetu Chirurgii Naczyniowej Venart w Kielcach.

Żylaki powstają na skutek uszkodzenia systemu zastawkowego. Gdy krew trafia do nóg, musi z powrotem dostać się do serca, w czym pomagają ścianki żył i zastawki żylne. Jeśli są niesprawne lub niewydolne, krew zatrzymuje się nogach i nie wraca w całości do serca. W żyłach gromadzi się coraz więcej krwi, przez co zaczynają się one rozciągać, co skutkuje nadciśnieniem żylnym. Pajączki, czyli pęknięte naczynka są pierwszym objawem problemów z żyłami.

Ruszać się

Działanie zastawek wspomaga ruch mięśni, dlatego tak ważne jest, aby stawiać na ruch. - Często spotykam się z takim tłumaczeniem pacjentów, że czasem wsiądą na rower, że chodzą, przez godzinę pobiegają. Oczywiście, to dobre dla ich zdrowia, ale chodzi o systematyczność. Mięśnie muszą cały czas pracować, byc w ruchu, dlatego nie wystarczy chwila aktywności fizycznej w ciągu dnia - przyznaje Marek Wojciechowski.

Niewskazany jest zarówno siedzący, jak i stojący tryb życia.W przypadku tego drugiego zaleca się podczas pracy unoszenie na palcach, przestępowanie z nogi na nogę, spacerowanie - to powoduje ruch mięśni. Osoby pracujące całe dnie przy komputerze, siedzące w biurze powinny natomiast co 30-40 minut wstawać, zrobić kilka kroków albo napinać mięśnie. Na imprezie, przy grillu też nie zasiadajmy się - lepiej potańczyć, pokręcić się po ogródku dla dobra naszych nóg.

Spać z nogami wyżej

Jeżeli ktoś odczuwa już jakikolwiek boleści związane z nogami, warto unieść je do góry przed zaśnięciem. Zasada jest taka, że nogi powinny być wyżej niż serce w pozycji leżącej.

- Najlepszą metodą według mnie jest podniesienie nieco wyżej całego łóżka od strony nóg, można na przykład podłożyć klocek lub inny przedmiot, który uniesie tę część wyżej - wystarczy 5-6 centymetrów. Pozwoli to ułożyć ciało podczas snu w dowolnej, wygodnej pozycji i sprawi, że nogi zawsze będą trochę wyżej - radzi lekarz. - Taki mechanizm warto wprowadzić na stałe - dodaje.

Unikać gorąca

Szczególnie w takiej porze jak teraz nogi są jak klocki - ciężkie i napuchnięte. Wysokie temperatury w żadnym wypadku im nie sprzyjają.

- Unikajmy słońca, lepiej odpoczywać w cieniu. Schładzajmy gorące nogi w zimnej wodzie, na wczasach nad morzem spacerujmy brzegiem morza i pozwólmy falom uderzać w nasze stopy. Połączymy przyjemne z pożytecznym - proponuje specjalista.

Lepiej zrezygnować też z gorących kąpieli, seansów w saunie i solarium. Osoby, które już mają żylaki powinny tym bardziej przestrzegać tej zasady i wybrać raczej szybką kąpiel lub prysznic. O problemach z żyłami trzeba też mówić w sanatoriach, bo niektóre kąpiele, na przykład perełkowe w temperaturze 37 stopni nie będą wskazane. Wszelkie masaże, również wodne, są dobre, z wyjątkiem biczy szkockich, które mogą okazać się za mocne i prowadzić do zewnętrznych uszkodzeń.

Bez nadwagi

Żylaki są jedną z nielicznych chorób, na których powstawanie bezpośredniego wpływu nie ma dieta. Ale zasad zdrowego żywienia warto przestrzegać, by nie doprowadzić do nadwagi. Zbyt dużo kilogramów dla naszego ciała, w tym żył właśnie, to nic dobrego. - Nogi muszą nosić większy ciężar, wzrasta automatycznie ciśnienie, a wtedy pozostaje tylko krok do żylaków - tłumaczy ekspert.

Zrezygnować z obcasów

Wysokie obcasy szkodzą. Buty powinny być na niewielkim, około 2-3-centymetrowym obcasie. - W stopie zaczyna się pierwsze pompowanie krwi w kierunku serca. Wysokie obcasy praktycznie całkiem uniemożliwiają ruch krwi w kierunku palce-stopa. Podobnie dzieje się w przypadku płaskiego obuwia, które również nie jest wskazane - wyjaśnia chirurg.

Dyspensa jest dopuszczalna, ale tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. - Na Sylwestra, urodziny, jakieś 2-3 razy w roku, ale nie codziennie do pracy - zaleca lekarz.

Nie zakładać nogi na nogę

Choć przy innych zaleceniach to może okazać się błahe - zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia również nie jest najlepsze dla naszych nóg. - Ucisk w takim ułożeniu blokuje odpływ krwi - mówi lekarz.

Nie sprzyjają długie trasy

Szczególnie teraz , w okresie wakacyjnym trzeba pamiętać, że nogi nie przepadają za długimi podróżami - szczególnie męczące są te na długie trasy autokarem i samolotem.

- Gdy się siedzi warto napinać mięśnie, robić ruchy okrężne stóp co jakiś czas i wychodzić z autokaru podczas każdej przerwy pojazdu, by trochę się poruszać - dreptać, zrobić kila przysiadów, pospacerować, a nie siadać pod parasolem i pić coca-colę. Przed każdą długą podróżą samolotem, na przykład do Chicago czy Australii warto skontaktować się z lekarzem celem ewentualnego zastosowania leków przeciwzakrzepowych. Długotrwałe podróże mogą powodować powstawanie zakrzepów w żyłach na skutek braku ruchu - wyjaśnia lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie