Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach przeprowadził ankietę wśród pasażerów

Agata KOWALCZYK [email protected]
Aż połowa przepytanych pasażerów miejskich autobusów w Kielcach może podróżować na stojąco "byle by jechać". Większość z nich dobrze ocenia punktualność naszej komunikacji. Zarząd Transportu Miejskiego przygotował dokument obrazujący stan publicznego transportu w Kielcach i wskazujący, co zmienić, by było lepiej.

W Kielcach mamy 43 linie autobusowe, tylko 9 ma dobrą częstotliwość kursowania a 21 niską nawet w godzinach szczytu, tak ocenili autorzy opracowania z Politechniki Krakowskiej. Tereny podmiejskie obsługują 24 linie, na wszystkich autobusy jeżdżą za rzadko.

W 2013 roku wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły ponad 38 milionów 600 tysięcy złotych. Aż 47 procent pasażerów korzysta z biletów jednorazowych, a 43 procent z normalnych, bez ulg. Tylko jedna trzecia wpływów pochodzi ze sprzedaży biletów okresowych, to bardzo niski wskaźnik.

Kieleckie autobusy rocznie przewożą 38 milionów pasażerów, z tego aż 7 milionów linie unijne zaczynające się od numerów 102. Ze wszystkich tras najbardziej obciążona jest o numerze 34, z której rocznie korzysta ponad 2 miliony pasażerów. Wiele osób (ponad milion) przewożą autobusy z linii 2, 4, 25, 35, 46 i 105. Najmniej popularna jest "24", która ma tylko 71 tysięcy pasażerów, a nieco ponad 100 tysięcy osób korzysta z linii 3, 5, 26 i 104.

Wszystkie linie unijne są rentowne, najbardziej 105, a pozostałe wymagają dotacji, ponieważ tylko połowa kosztów pokrywana jest ze sprzedaży biletów.

NIE LUBIMY PRZESIADEK

Ankieterzy przepytali 1100 osób czekających na przystankach w Kielcach, aby sprawdzić jak oceniają komunikację miejską. Ponad 60 procent przyznało, że autobusy zwykle przyjeżdżają punktualnie a prawie 30 procent, że są lekko spóźnione. Nikt nie wskazał, że odjazdy są mocno przyspieszone.

Pasażerowie byli pytani, dlaczego wybierają te a nie inne linie. Ponad jedna trzecia odpowiedziała, że najważniejszym kryterium jest bezpośredni dojazd do celu, bez przesiadki, a ponad 20 procent, iż decyduje najkrótszy czas dojazdu.

Zaskakujące okazały się oczekiwania kieleckich pasażerów co do komfortu podróży autobusem. Aż 28 procent przyznało, że może stać w niewielkim tłoku a 21 procent nawet w dużym "byle jechać". Tylko 23 procent musi mieć miejsce siedzące, a 5 procent oczekuje pojedynczego siedzenia.

- Zaskoczyły nas niektóre wyniki ankiety, na przykład małe oczekiwania wobec komfortu podróży, aż połowa pasażerów może jechać na stojąco. Ciekawe są także opinie dotyczące przesiadek. Pasażerowie ich nie lubią, chcą dotrzeć do celu jednym autobusem. A mamy naciski między innymi ze strony Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje, aby zrobić więcej krótkich linii z dużą częstotliwością kursów, dowożących pasażerów do kilku punktów w mieście i zmuszać do przesiadki, aby dotrzeć do celu. Mieszkańcy wolą co innego. Jesteśmy zadowoleni z oceny punktualności - mówi Barbara Damian z Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

POTRZEBA WIĘCEJ INFORMACJI

W dokumencie chwalony jest system elektronicznych tablic z rozkładami jazdy i trzeba go rozwijać, zdaniem autorów opracowania. Podpowiadają, że na przystankach powinny znajdować się także informacje o cenach biletów, plan sieci transportu miejskiego, szczegółowa mapka najbliższej okolicy i plan miasta.

W internecie brakuje platformy zawierającej wyszukiwarkę nie tylko miejskich autobusów, ale wszystkich przewoźników wraz z informacjami o cenach biletów, węzłach komunikacyjnych, strefach płatnego parkowania, lokalizacji parkingów, sieci ścieżek rowerowych czy lokalizacji wypożyczalni rowerów.

Autorzy wskazują rozbudowę sieci autobusów na wszystkich ulicach prowadzących do centrum Kielc. Prawie na wszystkich drogach pasy mogą być wydzielone bez rozbudowy jezdni, kosztem pasów ogólnodostępnych. Jedynie na ulicy Źródłowej i Tarnowskiej jezdnie wymagają poszerzenia. Na Seminaryjskiej, od Wesołej do Tarnowskiej autorzy proponują ruch jednokierunkowy z buspasem pod prąd.

AUTOBUSY NA TORACH DO PODKIELECKICH GMIN

Kolejna propozycja, które ma poprawić transport publiczny w Kielcach i okolicznych gminach to wprowadzenie autobusów szynowych na trasach podmiejskich, do Piekoszowa, Zagnańska i Sitkówki - Nowin. To wiąże się jednak z modernizacją przystanków kolejowych. W razie uruchomienia autobusów szynowych potrzebna będzie nowa linia autobusowa, od ulicy Szajnowicza - Iwanowa przez Naruszewicza do stacji Kielce Herbskie.

Potrzebna jest także lepsza obsługa osiedla Na Stoku i budowa przystanków przy ulicy Piłsudskiego. Przy Campusie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego powinna powstać pętla manewrowa, która zapewni skrócenie drogi do przystanków.

W ścisłym centrum obecne bezpłatne trasy "OZ" i "OW" mogą być zastąpione nową linią lub utworzoną jako ich uzupełnienie, przebiegającą ulicami: Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Wesołą, Bodzentyńską.

Aby zmniejszyć koszty utrzymania komunikacji miejskiej autorzy podpowiadają pozyskanie nowych pasażerów, zmianę taryfy opłat i wymianę taboru na mniej kosztowny w eksploatacji.

"Plan układu transportowego gminy Kielce oraz gmin przyległych tworzących wspólną komunikację zbiorową" ma obowiązywać w latach 2014-2020.

Do 28 marca mieszkańcy mogą zgłaszać do niego uwagi, opinie czy własne propozycje poprawiające transport publiczny.

Wnioski są przyjmowane wyłącznie na specjalnie przygotowanym formularzu (trzeba podać nazwisko i adres zamieszkania), którego wzór dostępny jest w Zarządzie Transportu Miejskiego przy ulicy Głowakciego 4, pokój numer 301, w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15 lub na stronie internetowej instytucji. Po wypełnieniu można go przynieść, wysłać pocztą lub mailem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie