MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaskakujące odkrycia na Świętym Krzyżu

Lid
Piec odkryty na poziomie podmurówki krużganka.
Piec odkryty na poziomie podmurówki krużganka.
Pochówki mnichów i centralne ogrzewanie odkryli archeolodzy w klasztorze na Świętym Krzyżu. -Pochówki to rzecz normalna w klasztorach, jednak piec jest pierwszym takim obiektem tutaj - podkreśla doktor Czesław Hadamik prowadzący prace archeologiczne.
Widok na cały krużganek, strop zostanie odtworzony przed Wielkanocą
Widok na cały krużganek, strop zostanie odtworzony przed Wielkanocą

Widok na cały krużganek, strop zostanie odtworzony przed Wielkanocą

Odkrycia dokonano przy okazji prac remontowych skrzydła północnego Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Zakonnicy chcą rozbudować zaplecze kuchni by służyła ona także turystom, wyremontować także piętro, dostali na ten cel dofinansowanie z RPO. Koszt remontu, który rozpoczął się w ubiegłym roku to blisko 4,5 miliona złotych.

- Święty Krzyż nie jest dobrze rozpoznany, wyrywkowe prace archeologiczne były prowadzone w kościele i na wirydarzu, spodziewałem się wiec, że w krużgankach mogę natrafić na pochówki zakonników - mówi doktor Hadamik. Rzeczywiście pod czas odsłaniania fundamenty pod północnym krużgankiem natrafiono na pochówki. - Do tej pory znaleźliśmy 9 pochówków zakonników. Znajdują się one na głębokości 2 metrów, trumny z których do naszych czasów zachowały się tylko ślady są na dwóch poziomach. Pochodzą z XV - XVIII wieku i są najstarszymi znanymi w klasztorze.

Osób pochowanych w tej części krużganka było więcej niż dziewięć jeden z pochówków zawiera szczątki pięciu osób. - Być może to ofiary epidemii a może połączono po jakiejś przebudowie kilka wcześniejszych pochówków - przypuszcza archeolog. Ludzkie szczątki zostaną poddane badaniom antropologicznym by określić m.in. wiek zmarłych.

Fakt znalezienia grobów nie zaskoczył doktora Hadamika natomiast odkrycie w narożniku północno-wschodnim, w murze fundamentu krużganka pieca - tak. Być może ogrzewał on znajdujące się trzy metry dalej pomieszczenie. Badania archeologiczne będą kontynuowane i wtedy być może otrzymamy odpowiedzi na wszystkie pytania.

W tym samy czasie co archeolodzy w klasztorze pracują budowlańcy z Zakładu kamieniarskiego Furmanek wzmacniając osłabione fundamenty.

Koniec remontu przewidywany jest na koniec czerwca, ale już na Wielkanoc krużganek będzie udostępniony odwiedzającym Święty Krzyż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie