MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaśpiewają gwiazdy

Danuta Parol
Jednym z gości festiwalu będzie światowej sławy kompozytor, Krzysztof Penderecki.
Jednym z gości festiwalu będzie światowej sławy kompozytor, Krzysztof Penderecki. archiwum
Wielkie święto melomanów - w sobotę rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz.

Przez najbliższy tydzień Busko Zdrój będzie stolicą muzyki poważnej. Wszystko za sprawą sław, które przyjadą na największą kulturalną imprezę w regionie. Nie zabraknie pośród nich słynnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz już od lat rozsławia ziemię świętokrzyską wśród fanów muzyki klasycznej. Z roku na rok zwiększa swoją rangę na krajowej scenie. Sprawiły to światowej sławy gwiazdy, które corocznie zjeżdżają do Busku. W tym roku z dużą niecierpliwością oczekiwany jest przyjazd kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego i Waldemara Malickiego oraz oczywiście wybitnego tenora Wiesława Ochmana. Zabraknie, niestety Bogusława Kaczyńskiego i jego gali operetkowej. Ulubieniec buskiej publiczności po przebytej ciężkiej chorobie przebywa na rehabilitacji.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

Światowej sławy kompozytor, mistrz batuty. Jego dzieła wykonywane są na największych scenach w świecie. Tren ofiarom Hiroszimy to jedna z najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą artysta otrzymał nagrodę UNESCO. Obok symfonii, koncertów i dzieł chóralnych napisał także opery: Diabły z Louden, Raj utracony, Czarna Maska, Ubu Król. W roku 1972 Penderecki rozpoczął karierę jako dyrygent. Od tego roku dyryguje największymi orkiestrami świata. W Busku Krzysztof Penderecki był kilkakrotnie. Podczas tegorocznego festiwalu poprowadzi program "Musica Sakra" z utworami religijnymi od muzyki Baroku po własne kompozycje.

Gwiazdy, gwiazdeczki...

Sobotnią inaugurację poprowadzi Wiesław Ochman. Światowej sławy tenor, obdarzony pięknym głosem, równie świetnie bawi publiczność. Koncert poświęcony pamięci Krystyny Jamroz zapowiada się ciekawie. Obok Wiesława Ochmana wystąpią młodzi, utalentowani artyści: Roma Owsińska, Aleksandra Stokłosa, Renata Dobosz, Adam Szerszeń i Piotr Friebe.
- Na koncert złożą się arie, duety z repertuaru Krystyny Jamroz - opowiada Roma Owsińska, wieloletnia solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, od lat związana z Kielecczyzną.

Atrakcyjnie zapowiada się też koncert prowadzony przez Leopolda Kozłowskiego, pianistę, kompozytora i ostatniego klezmera Galicji. Znakomite teksy i mistrzowskie wykonanie zawsze ściągają tłumy miłośników muzyki żydowskiej. W programie "Rodzynki z migdałami" wystąpią znani artyści: Katarzyna Jamróz, Marta Bizoń, Renata Świerczyńska, Katarzyna Zielińska, Andrzej Róg. Koncert poprowadzi Jacek Cygan, autor tekstów popularnych piosenek. Pogodny, otwarty do ludzi, bardzo lubiany w środowisku artystycznym.

Waldemar Malicki

Waldemar Malicki

Pianista-wirtuoz, kompozytor i showman. Jego program "Co tu jest grane" cieszy się ogromnym powodzeniem. Artysta znakomicie łączy wirtuozerię gry na fortepianie z opowieściami o utworach i kompozytorach. Poprzez niebanalną interpretację utworów, zaskakujące pomysły świetnie bawi publiczność. Każdy koncert kończy się długimi owacjami na cześć mistrza. Znany jest także z nietypowego hobby. Waldemar Malicki kolekcjonuje stare samochody. Ostatnio dwa takie pojazdy sprowadził ze Stanów Zjednoczonych. Ma również sentyment do fortepianów. W jego kolekcji znajduje się kilka ciekawych, zabytkowych instrumentów .

Z dużym zainteresowaniem oczekiwany jest koncert muzyki religijnej w kościele Świętego Brata Alberta w Busku. Koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia w Krakowie poprowadzi mistrz batuty Krzysztof Penderecki. Ciekawie zapowiadają się również dwa wieczory z programem muzyki poważnej. Z recitalem pieśni wystąpi mezzosopranistka Stefania Toczyska, jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek, a z recitalem fortepianowym - pianista Marek Drewnowski, jeden z nielicznych polskich wirtuozów fortepianu.

Rekordy zainteresowania bije Waldemar Malicki, pianista, kompozytor, showman. Jego programy cieszą się ogromnym powodzenie. Pianista utrzymuje publiczność w napięciu, zaskakuje nowymi pomysłami muzycznymi i zabawnymi pointami. - Taki będzie i ten program, który pokażemy w Busku - relacjonuje kielczanka Renata Drozd, występująca w koncertach Waldemara Malickiego. - Na pewno będzie dużo humoru, dobrej muzyki.

Wiesław Ochman

Wiesław Ochman

Od czasów Jana Kiepury, to pierwszy polski tenor, który zdobył światową sławę. Występował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali - scen będących szczytem marzeń każdego śpiewaka. Z wykształcenia inżynier ceramik wybrał drogę artystyczną. Po ukończeniu studiów wokalnych rozpoczął karierę na scenach operowych w kraju i na świecie. Występował między innymi w Wielkiej Operze Paryskiej. Śpiewał też w Chicago i San Francisco. Przez szereg sezonów związany był z teatrem w Hamburgu, a następnie współpracował z Opera Paryską. Artysta realizuje się także w malarstwie. Jego obrazy były prezentowane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Festiwal przekracza granice

Tradycją stały się koncerty organizowane poza Buskiem - w Wiślicy, Pińczowie, a ostatnio także u Popielów w Kurozwękach. W katedrze w Wiślicy zaprezentowany zostanie koncert poświęcony pamięci Karola Szymanowskiego. W programie dzieła wielkiego kompozytora - Stabat Mater i I koncert skrzypcowy. Wśród wykonawców same sławy: soliści - Dorota Radomska, Ewa Marciniec Adam Kruszewski, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz. I w tym koncercie będzie kielecki akcent. Z solistami wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Jak co roku tłumy melomanów zapowiadają swój udział w wieczorze w synagodze w Pińczowie. "Aj, waj czyli historie z cynamonem" przedstawi Grupa Rafała Kmity. To kabaret i zarazem spektakl teatralny. Piosenki przeplatane są komicznymi scenkami i monologami. Osoby, które nie zmieszczą się w synagodze, będą mogły, zobaczyć spektakl telebimie przed synagogą.
Muzyka zagości również w parku i sali balowa w pałacu Popielów w Kurozwękach. Tam w niedzielę odbędą się dwa koncerty z muzyką operetkową i rozrywkową. W koncercie promenadowym wystąpi popularny kielecki zespół Strauss Ensemble, zaś w sali balowej zaprezentuje się Beatriz Blanco z Wenezueli. Oryginalna uroda, piękny głos i wielki sceniczny temperament. W jej repertuarze znajdą się piosenki z kręgu kultury latynoskiej. - Z jednej strony edukacja, ale chcemy też, aby nasza publiczność bawiła się dobrze - mówi Artur Jaroń, dyrektor festiwalu. - Jeśli to się uda, to uważam, że tegoroczny festiwal spełni swoje zadanie. A więc do zobaczenia na koncertach. Serdecznie zapraszam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie