MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawitała do nas wiosna

Lidia CICHOCKA [email protected]
Krokusy zakwitły w ogródku przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 47
Krokusy zakwitły w ogródku przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 47 Aleksander Piekarski
Nie niespodziewanie, ale dokładnie we wtorek 20 marca o godzinie 6.14 zawitała do nas wiosna.

Tym, którzy poczuli się rozczarowani, bo wiosna zazwyczaj nadciąga 21 marca, wyjaśniamy, że od tego roku aż do 2047 wiosny będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku - 19 albo 20 marca. Wiosna wróci 21 marca dopiero w roku 2102. Chodzi tu oczywiście o wiosnę astronomiczną. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany ze zmianą kierunku ziemskiej osi rotacji. Termin wiosny kalendarzowej jest niezmienny, to 21 marzec.

Wiosen mamy kilka. Ta astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Dnie wtedy są dłuższe od nocy, ale to przyjemne skądinąd zjawisko przybywanie dnia zaczyna się niemiłym wstrząsem: przesunięciem czasu na letni. Z soboty na niedzielę popchniemy wskazówki zegarków do przodu wstawać będziemy wcześniej.

Teraz przedwiośnie

Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. I klimatycznie chyba tam właśnie jesteśmy: stacja meteo w Sukowie zanotowała we wtorek przymrozek minus 4 stopnie zaś w ciągu dnia 10 stopni. Bliżej wiosny a więc cieplej będzie od piątku, wtedy temperatura może sięgnąć nawet 20 stopni, ale to tylko w zacisznych miejscach, bo wiać ma solidnie.

Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się z kolei początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. Te rzeczywiście już kwitną, krokusy w naszym terenie głównie w ogródkach, tam także spotkać można kwitnące stokrotki. W lasach oprócz przebiśniegów pojawiły się przylaszczki: pierwsze niebieskie kwiatki zaobserwowano na Bruszni i Karczówce koło Kielc. Ci, którzy nie ruszają się za miasto oznaki wiosny mogą zobaczyć na targowiskach, gdzie coraz więcej bukietów wierzbowych kotków.

Ptaki przygotowane

O tym, że jest wiosna nie trzeba przekonywać ptaków. One wiosnę czuły od dawna i przygotowywały się do niej. - Sroki już kończą budowę gniazd, podobnie gawrony i kawki - mówi Janusz Wroblewski, ornitolog prowadzący ptasi azyl w Ostrowie koło Chęcin. - Nawet teraz rozmawiając widzę latające czajki, na krzewach rozrabia stado szpaków i kwiczoły.

Wieczorami w miastach można usłyszeć kosa w śpiewie godowym, to wyraźna oznaka wiosny. - Ja słyszę także pohukujące po nocach sowy - dodaje Wróblewski. - Samce szukają partnerek. Niedawno widziałem pliszkę siwą, bardzo wrażliwego ptaka, który żywi się owadami a tych rzeczywiście coraz więcej. O tajemnicach życia ptaków będą mówił z gośćmi azylu w sobotę, zapraszam, będziemy poznawać też głosy ptaków.

Wiosnę przywitały też owady, od kilku dni latają motyle i muchy. Obudziły się jeże z zimowego letargu.

Słońce i nasz stan euforii

Lekarze przestrzegają przed gwałtownym rozbieraniem się, bo wiosenna pogoda bywa zdradliwa, ale zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu. Dłuższe i słoneczne dni mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. W słoneczny, piękny dzień chce się żyć - to dzięki fotoreceptorom w oczach, które przekazują informacje do szyszynki zawiadującej produkcją melatoniny. Warto wiedzieć, że słońce działa nie tylko na fotoreceptory zgromadzone w oczach. Skóra pod wpływem słonecznych promieni uwalnia beta-endorfinę, neuroprzekaźnik produkowany głównie w ośrodkowym układzie nerwowym. Substancja jest niezwykle przydatna, działa przede wszystkim przeciwbólowo, ale i sprzyja wystąpieniu stanu euforii. Nic dziwnego, że wiosnę witamy z taką radością.

Radośnie wiosnę witają dzieci i dorośli topiąc Marzanny - prasłowiański symbol zimy. Dzisiaj o godz. 10.30 na mostku na Silnicy w Kielcach spotykają się dzieci z wykonanymi własnoręcznie Marzannami i zanoszą je barwnym pochodem do Muzeum Zabawek, wieczorem Marzannę topiono nad zalewem w Morawicy a Klub Motorowy PTTK 'Na cztery koła' zaprasza w weekend do koneckich lasów na zlot Intensywne topienie Marzanny, klub turystów pieszych Przygoda w niedzielę będzie witał wiosnę na wycieczce pieszej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie