Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa Wielkanoc bez bólu brzucha

/LB/
fot. archiwum
Czy odmówić, gdy nas częstują, czy też bez ograniczeń rozkoszować się licznymi świątecznymi potrawami - wszak są święta! Dyskomfortu unikniemy, jeśli zastosujemy się do kilku wskazówek dietetyków.

Małe porcje, duże przerwy

Nawet jeżeli zasiadając do stołu czujemy głód, starajmy się nie nakładać na talerz zbyt obfitych porcji, dzięki temu zdołamy skosztować więcej potraw. Uczucie sytości pojawia się kilkanaście minut po posiłku, dlatego trzeba dać organizmowi czas na przesłanie odpowiednich informacji do mózgu.

Dobrze jest wstać od czasu do czasu od stołu, wyjść na krótki spacer. To da żołądkowi czas na zajęcie się spożytym posiłkiem. Pomoże też…uśmiech. Towarzyszące mu napinanie mięśni twarzy i brzucha ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy. Surówki, sałatki warzywne pozwalają na znakomite usprawnienie trawienia i ochraniają przewód pokarmowy przed podrażnieniem.

Jedzenie z głową

Jeżeli mamy ochotę na ciężkostrawne dania, np. bigos, smażonego kotleta, duszoną fasolkę wybierajmy do nich ciemne pieczywo. Zawiera ono dużo błonnika, który pełni w przewodzie pokarmowym funkcję szczotki - oczyszcza jelita, usuwając z nich niestrawione resztki pokarmowe i toksyny, dodatkowo przyspiesza trawienie.

Każdy kęs należy przeżuwać dokładnie, bowiem w ślinie znajduje się enzym, który pomaga w trawieniu węglowodanów. Jego aktywność wzrasta w sytuacji, gdy pokarm jest dobrze rozdrobniony i odpowiednio zwilżony. W ślinie znajdują się również inne substancje, które pełnią funkcje ochronną układu pokarmowego, w tym niszczą szkodliwe bakterie i neutralizują kwasy znajdujące się w pokarmach.

Wszelkie przyprawy (np. majeranek, tymianek, pieprz) nie tylko nadają potrawom odpowiedni smak, ale pomagają nam w trawieniu. Dodanie przypraw do niektórych potraw, takich jak kapusta czy groch spowoduje, że będą one lżej strawne. Do popicia dobrze wybrać wodę mineralną niegazowaną (gazowana dodatkowo zaostrza apetyt). Doskonale sobie poradzi z ciężkostrawnymi potrawami, ale sprawi dodatkowo, że zjemy mniej.

Gdy mimo wszystko poczujemy się nie najlepiej, przygotujmy ziołową herbatkę. Z pomocą przyjdzie mięta, rumianek i koper włoski. Zioła doskonale i w miarę szybko uregulują pracę układu pokarmowego. W przypadku bólów brzucha pomogą krople żołądkowe lub ziołowe tabletki łagodzące podrażnienie wątroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie