Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żelazna Kolebka w Nietulisku Dużym. Chcą przywrócić blask dawnej walcowni w gminie Kunów

Redakcja
Od lewej: burmistrz Kunowa Lech Łodej, prezes LGD Krzemienny Krąg Jarosław Kuba, doktor Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.
Od lewej: burmistrz Kunowa Lech Łodej, prezes LGD Krzemienny Krąg Jarosław Kuba, doktor Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego. Anna Śledzińska
Warsztaty archeologii doświadczalnej, zorganizowane zostaną w weekend 8 i 9 września w Nietulisku Dużym w gminie Kunów. To jeden z elementów projektu przywrócenia do świetności dawnej walcowni i uatrakcyjnienia jej pod względem turystycznym.

Gmina Kunów wraz z Lokalną Grupą Działania Krzemienny Krąg, zamierza zrewitalizować 16 – hektarowy teren dawnej walcowni w Nietulisku Dużym. Pod nazwą Żelaznej Kolebki, ma tam powstać ośrodek edukacyjny, naukowo-badawczy i turystyczny.

- Turystycznie to będzie duży krok do przodu dla gminy, jak i powiatu. To jeden z elementów układanki krzemiennego szlaku, czy szlaku żelaza. Wszystkie te elementy są bardzo spójne - uważa burmistrz Kunowa Lech Łodej.

Aby przybliżyć mieszkańcom tradycje hutnicze tego miejsca, w najbliższy weekend organizowane jest spotkanie dymarskie. Na teren dawnego zbiornika wodnego, koło tzw. wyspy wracają rekonstruktorzy antyku, których znaczna liczba okupowała już ten obszar 13 i 14 lipca w czasie Inauguracji Żelaznej Kolebki.

- Tym razem chcemy wszystkich chętnych zaznajomić nieco bliżej z wybranymi elementami życia codziennego w starożytności w dolinie Kamiennej i Górach Świętokrzyskich. Sięgniemy w tym celu także do umiejętności osób zajmujących się odtwarzaniem rzemiosła okresu wpływów rzymskich nieco dalej od naszego regionu – mówi Jarosław Kuba, prezes Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg. - Znów będziemy gościć Gotów z Masłomęcza, którzy będą wspierać „lokalnych” Lugiów i Wandalów przy budowie pieca garncarskiego, farbowaniu wełny czy prezentacji rekonstrukcji broni, stroju oraz narzędzi używanych nieomal 2000 lat temu. Będzie można znów spróbować swych sił w strzelaniu z łuku czy rzucie oszczepem. Chętni będą mogli też spróbować własnoręcznie ulepić gliniane naczynie.

Warsztaty będą odbywać się w godzinach od 10 do w sobotę i niedzielę 8 i 9 września. Widowiskowa rozbiórka pieców dymarskich planowana jest około godziny 17 każdego dnia warsztatów. Budowa mielerza przewidywana jest do ukończenia w sobotę. Około godziny 18, po podaniu zarzewia rozpocznie się zwęglanie w nim drewna. Natomiast w niedzielę będzie można wziąć udział w budowie kolejnego tego typu obiektu – w sąsiedztwie pracującego mielerza.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie