MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespoły ludowe zaprezentowały się podczas Jarmarku Świętokrzyskiego na Świętym Krzyżu. Było dużo dobrej zabawy

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 7 lat
„Tradycja z Gór wypływa…” to hasło tegorocznego Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbył się w niedzielę 26 maja na Świętym Krzyżu. Po oficjalnej części uroczystości odbyły się prezentacje zespołów ludowych. Gościem specjalnym wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie z Żywiecczyzny.

Zespoły ludowe zaprezentowały się podczas Jarmarku Świętokrzyskiego

Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję, kulturę i dziedzictwo naszego regionu. W tym roku odbywało się pod hasłem „Tradycja z Gór wypływa…” a jego głównym celem była promocja dziedzictwa i tradycji ziemi świętokrzyskiej oraz Żywiecczyzny.

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy był Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie z Lipowej koło Żywca. Ich występ wspaniale wpisał się w tematykę tegorocznej imprezy na Świętym Krzyżu.

Mamy przyjemność zaprezentować tańce naszego rodzimego regionu górali żywieckich. Zaprezentujemy takie tańce jak koło, walczyk, polka, obyrtka, koń, będzie także baciarka w wykonaniu naszych panów

– powiedziała tuż przed występem Paulina Skrok, choreograf zespoły Lipowianie.

Na scenie wystąpili także artyści z gór świętokrzyskich, między innymi gminy Nowa Słupia. Modrzewianki wystąpiły w silnym składzie, bowiem połączyły siły z innymi zespołami. - Trzy zespoły będą reprezentowały naszą gminę, będziemy śpiewać wszystkie razem – mówiła pani Anna Hamera z Modrzewianek. - Połączyliśmy siły – uśmiecha się pani Ania.

Modrzewianki to zespół, który powstał 13 lat temu przy Kole Gospodyń Wiejskich. Ich występy można podziwiać podczas różnych imprez na terenie powiatu ale i województwa.

Zespół Pikoszowianie zaprezentował takie utwory jak „Wysoki las, puste pole”, „Nasa okolica”, „Spotkałam Jasieńka”, „Wieź mnie kuniku wieź”, ”Lesie, Ty mój lesie”. Jak podkreśliła Teresa Domagała kierownik zespołu, w tym roku Piekoszowianie obchodzą swój jubileusz 20 -lecia istnienia. - Pięknym wspomnieniem tego jubileuszu jest to, że w tym roku z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej występowaliśmy w Brukseli. Zaprezentowaliśmy oczywiście to, co nasze, świętokrzyskie – dodaje pani Teresa.

Swoje umiejętności śpiewacze, czystą świętokrzyską gwarą zaprezentował zespół Makoszanki. - Śpiewamy piosenki ludowe, czystą gwarą bielińską. Bardzo lubimy śpiewać, spotykamy się w tygodniu i z wielką radością kultywujemy te tradycje. W tych naszych pięknych strojach, w naszych przyśpiewkach jest piękno naszego regionu – mówi pani Maria Skrzyńska kierownik Makoszanek.

Podczas Jarmarku Świętokrzyskiego wystąpiły zespoły: Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, Piekoszowianie, zespół Modrzewianki wystąpił wspólnie z zespołem Chełmowianie, KGW Jezioraneczki i Akademią Tańca Magic, Zespół Śpiewaczy Makoszanki, Zespół śpiewaczy Echo Łysicy i Śwarne Kakonianki.

Więcej o Jarmarku Świętokrzyskim:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie