Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zhanna Zharkova zagrała na buskiej kładce. Konstrukcję odlano w słynnej hucie Azovstal w Mariupolu, fortecy Ukraińców

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 16 lat
Zhanna Zharkova, skrzypaczka z Ukrainy nagrała klip na kładce nad ulicą Starkiewicza w Busku-Zdroju. Niemal cała stal, użyta do jej budowy, została wykonana w hucie Azovstal w Mariupolu, która po 24 lutego 2022 przez wiele miesięcy była bastionem ukraińskiej obrony przed rosyjską napaścią.

Oblężenie Mariupola to jeden z najbardziej krwawych epizodów w wojnie obronnej Ukrainy. Podczas trwającej od 24 lutego do 20 maja bitwy, jednym z najzacieklej bronionych miejsc była znajdująca się w mieście huta Azovstal. Stała się symbolem ukraińskiego oporu przed napaścią Rosjan.

Blacha na buską kładkę była z Azovstalu

Z zakładu Azovstal pochodzi większość blach użytych do produkcji buskiej kładki nad ulicą Starkiewicza.

- W naszych dokumentach mamy informacje na temat o blachy o grubości 16 i 20 mm. Kiedy przyjechała, były na nich widoczne oznaczenia "Azovstal. Made in Ukraine". Ta stal posiada certyfikat wydany 27 maja 2020. Większość napisów została zeszlifowana podczas budowy, ale pod schodami powinien być jeszcze widoczny co najmniej jeden - mówi Tomasz Mierzwa, główny specjalista do spraw inwestycji w buskim Urzędzie Miasta i Gminy.

Jeszcze ściślejszych informacji dostarcza Artur Bławat, prezes zarządu firmy Anna Bud.

- Potwierdzam, że stal na wykonanie kładki pochodziła z huty Azovstal. Na wykonanie tej kładki zużyto około 98 procent tej stali. Generalnym wykonawcą realizacji całego zadania była Firma Budowlana Anna Bud Sp z o.o. a wykonawcą samej kładki była Firma Exbud Konstrukcje Sp. z o.o. z Kielc - mówi prezes Artur Bławat.

Firma udostępniła certyfikat jednej z partii stali wydany przez hutę w Mariupolu. Datowany jest na 21 marca 2021 - 11 miesięcy przed atakiem Rosjan.

Certyfikat wydany przez hutę Azovstal na partię stali użytej do budowy buskiej kładki.
Certyfikat wydany przez hutę Azovstal na partię stali użytej do budowy buskiej kładki. archiwum Anna Bud

Zhanna Zharkova zagrała na kładce w Busku

Ta okoliczność jest przyczyną, dla której ukraińska artystka Zhanna Zharkova zdecydowała się nagrać na kładce teledysk. Skrzypaczka zagrała melodię "Bilia Topoli" z repertuaru znanego polsko-ukraińskiego zespołu Enej.

- Kiedy usłyszałam o tej kładce, serce mi się ścisnęło i postanowiłam stworzyć tam klip. Melodia zespołu Enej zawsze mi się podobała. Huta produkowała stal dla całego świata na drogi, mosty i inne budowle, a później stała się fortecą, gdzie ginęli ludzie. Bronili Mariupola do końca. Teraz nie ma Azovstalu, a Mariupol jest zrujnowany. Chciałam tam zagrać, bo bardzo to odczuwam w sercu. Z moją dedykacja dla tych, którzy bronią Ukrainy - mówi Zhanna Zharkova.

Sama, jako dziecko, była w Mariupolu.

- Tam mieszkała kiedyś moja ciocia. Samej huty nie pamiętam, ale Mariupol, wielkie i tętniące życiem miasto zrobiło na mnie duże wrażenie - opowiada skrzypaczka.

W Polsce Zhanna Zharkova jest od końca lutego. Pochodzi ze Starego Sambora koło Lwowa.

- Niedaleko jest Truskawiec, gdzie często grałam. To takie ukraińskie uzdrowisko, bardzo podobne do Buska-Zdroju. Dlatego po przyjeździe do Buska bardzo się ucieszyłam, że trafiłam w podobne miejsce - mówi.

Muzyki granej przez Zhannę Zharkovą można posłuchać co sobotę o godzinie 19 w hotelu Terma Słowacki Medical Spa w Busku-Zdroju.

Buska kładka z cortenu

Kładka prowadząca wprost do szpitala dziecięcego „Górka”. Kosztowała 9,2 miliona złotych. Ma 252 metry długości. Została oddana do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.

Wykonana jest z cortenu. Materiał, znany także jako stal rdzewiejąca, blacha lub stal kortenowska. To stal o podwyższonej odporności, która pod wpływem wilgoci naturalnie pokrywa się charakterystyczną powłoką, przypominającą rdzę. W przeciwieństwie do „prawdziwej” rdzy, warstwa tlenku miedzi nie wpływa na strukturę stali. Wręcz przeciwnie - stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą. Proces oblekania się cortenu w tę specyficzną patynę trwa od kilku miesięcy do 2-3 lat, po czym ustaje. Corten szturmem zdobywa świat architektury. Rdzawa okładzina to dziś niezwykle modny materiał, który coraz częściej pojawia się na elewacjach nowych budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie