Ziemia buska w "Rekordzie dla Niepodległej". Śpiewaliśmy z...

  Ziemia buska w "Rekordzie dla Niepodległej". Śpiewaliśmy z dumą hymn narodowy! [ZDJĘCIA]

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Hymn narodowy... na pół tysiąca gardeł. Tak "Rekord dla Niepodległej" bili w piątek uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer
  1/36
  przejdź do galerii

  Hymn narodowy... na pół tysiąca gardeł. Tak "Rekord dla Niepodległej" bili w piątek uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Busku-Zdroju. ©Adam Ligiecki

  Ponad 180 tysięcy uczniów szkół i przedszkoli województwa świętokrzyskiego wzięło udział w akcji "Rekord dla Niepodległej". W piątek, o "magicznej godzinie" 11:11 hymn narodowy śpiewaliśmy także na ziemi buskiej.
  Chóralne odliczanie: "10! 9! 8! 7! 6! 5! 4! 3! 2! 1!" było wstępem do śpiewania hymnu narodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Busku-Zdroju. Cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" odśpiewało z radością i dumą ponad pół tysiąca uczniów popularnego "Ekonomika", wspólnie z nauczycielami.

  Piątkową akcję przeprowadzono w plenerze - na alei Mickiewicza, przed budynkiem szkoły, który przed II wojną światową był Domem Strzelca. Do wspólnego śpiewania hymnu - w promieniach listopadowego słońca - przyłączyli się przechodnie, mieszkańcy i kuracjusze, a całą operacją dyrygował dyrektor "Ekonomika" Andrzej Bilewski.

  Także w piątek, o godzinie 11:11, ruszył "Rekord dla Niepodległej" w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju. Szkoła jest... rówieśnikiem Niepodległej - świętuje właśnie jubileusz 100-lecia działalności.

  Cztery zwrotki hymnu narodowego śpiewało w hali sportowej I Liceum 150 uczniów. Po czujnym okiem legionisty - w tę rolę wcielił się licealista Paweł (niedawno grał także postać Marszałka Józefa Piłsudskiego), któremu towarzyszyła złotowłosa Klaudia. Po zakończeniu akcji w hali rozległy się głośne brawa.

  "Rekord dla Niepodległej" bił także Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. W słoneczne, piątkowe przedpołudnie uczniowie i nauczyciele "Mechanika" zebrali się na dziedzińcu szkoły, by wspólnie odśpiewać cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Była także wspólna fotografia, zaś o oprawę uroczystości zadbała działająca przy szkole Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci". Żuawi oddali salwę honorową, po czym wszyscy przeszli do sali gimnastycznej. Tu odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Do "Rekordu dla Niepodległej" dołączyła także Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowym Korczynie. W piątek, o godzinie 11:11, ubrani na galowo uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wspólnie zaśpiewali z pasją czterozwrotkowy hymn narodowy. - Wszyscy, począwszy od trzylatków w przedszkolu aż po klasy gimnazjalne, nauczyli się hymnu na pamięć. Możemy być dumni z wykonania "Mazurka Dąbrowskiego" - podkreśla dyrektor szkoły Barbara Karnawalska.

  Swoją cegiełkę do "Rekordu dla Niepodległej" dołożyła również Szkoła Podstawowa imienia Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach. Podczas piątkowej, uroczystej akademii z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie - w tym drużyna zuchowa, słynne "Czerwone Berety" - nauczyciele oraz goście honorowi odśpiewali wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego". Zaproszenie na imprezę w Siesławicach przyjęli: wiceburmistrz Buska-Zdroju Henryk Radosz, komendant buskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień Tomasz Kokociński, dziekan buskiego dekanatu, ksiądz Marek Podyma.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć z powiatu buskiego

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce