Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w Świętokrzyskiem. Służby drogowe w pełnej gotowości - całodobowe dyżury, magazyny pełne piasku

Paulina Baran
Dominik Skowron,  kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Kielcach zapewnia, że miasto jest bardzo dobrze przygotowane na atak zimy. W  nocy z niedzieli na poniedziałek na drogi wyjechał cały sprzęt.
Dominik Skowron, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Kielcach zapewnia, że miasto jest bardzo dobrze przygotowane na atak zimy. W nocy z niedzieli na poniedziałek na drogi wyjechał cały sprzęt. Dawid Łukasik
Marznący deszcz ze śniegiem spowodował, że w poniedziałek rano na świętokrzyskich drogach było bardzo ślisko. Zarządcy naszych dróg - krajowych, wojewódzkich, powiatowych, czy gminnych, byli postawieni w stan najwyższej gotowości. W południe wyszło słońce i sytuacja się ustabilizowała.

Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której podlegają drogi krajowe zapewnia, że ataku zimy się nie boją. Do akcji „zima” na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego przygotowanych zostało bowiem prawie 80 pługosolarek, pługopiaskarek i pługów. W 13 obwodach drogowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w specjalnych magazynach zgromadzonych zostało około 15 tysięcy ton soli i innych materiałów niezbędnych do zimowego utrzymania dróg.

Bezpieczniej dzięki kamerom
Drogowcy idą z duchem czasu i sytuacje na świętokrzyskich „ścieżkach podglądają” na monitoringu. Przy drogach krajowych województwa świętokrzyskiego zamontowanych zostało ponad 60 kamer. Najwięcej jest ich przy trasie ekspresowej S7.

- Na przykład węzły Suchedniów i Zalezianka monitoruje po osiem kamer. Aż 26 kamer zamontowanych zostało przy węzłach kieleckiej obwodnicy. Kamery znajdują się również przy drogach krajowych numer 74 i 78 - wylicza Małgorzata Pawelec. Jeżeli ktoś wybiera się w trasę i chce się dobrze przygotować, to podgląd z kamer dostępny jest na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji pod adresem www.gddkia.gov.pl w zakładkach „mapa kamer monitorujących” i „mapa warunków drogowych”.

Największy atak zimy
Podgląd z kamer dostępny jest też na stronie internetowej Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W poniedziałek takie udogodnienie było szczególnie przydatne, ponieważ, jak przyznaje Dariusz Wróbel, zastępca dyrektora do spraw utrzymania sieci dróg wojewódzkich, w poniedziałek rano drogowcy faktycznie mieli pełne ręce roboty. - W województwie świętokrzyskim obsługujemy około 1050 kilometrów dróg. W poniedziałek mieliśmy do czynienia z najostrzejszym atakiem zimy - tej zimy - mówi Dariusz Wróbel. Wyjaśnia, że na drogi wyjechało 30 piaskarek i pługosolarek.

Dyżury w dzień i w nocy
W pełnej gotowości są także ekipy miejskich zarządów dróg. W Kielcach na przykład prowadzone są całodobowe dyżury.
- Inspektorzy patrolują miejskie ulice w dzień i w nocy, jeśli zachodzi potrzeba, wydają zlecenie dla Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych do podjęcia akcji na ulicach i chodnikach - mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. Wyjaśnia, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zarządzono akcję czynną, co oznacza, że cały sprzęt - 24 pługopiaskarki i pługosolarki, wyjechał na ulice. Akcja czynna prowadzona była także na chodnikach.

- Do godzin przedpołudniowych odnotowano kilka zgłoszeń o występującej śliskości między innymi na ulicach Domaniówka, Cedzyńskiej, Kadłubka, Smolaka - wylicza Skrzydło. Wyjaśnia, że pod „opieką” Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach jest 400 kilometrów Dróg.

Odśnież swój chodnik
Jarosław Skrzydło zwraca także uwagę na to, o czym niestety niektórzy zapominają - za odśnieżanie wielu chodników odpowiedzialni są zarządcy bądź właściciele nieruchomości. Z godnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach ” Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Gdzie zgłaszać utrudnienia?
Obowiązek utrzymania dróg w odpowiednim stanie spoczywa na ich zarządcy.

  • Za drogi krajowe (oznaczone znakami o numerach jedno i dwucyfrowych na czerwonym tle ) odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wszelkie zgłoszenia dotyczące niebezpiecznych odcinków można zgłaszać dzwoniąc pod numer ogólnopolskiej całodobowej infolinii drogowej 19 111.
  • Za nasze drogi wojewódzkie (trzycyfrowe, na żółtym tle) odpowiada Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Informacji o ich przejezdności w godzinach udzielać będzie dyżurny Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich pod numerami telefonów: 41 347 04 71(72); 41 347 04 80(81); 41 347-04-90(91)(92).
  • Obowiązek dbania o stan nawierzchni dróg powiatowych (dwu i trzycyfrowe na żółtym tle z dodatkowym oznaczeniem literowym) spoczywa na zarządach poszczególnych powiatów, Za utrzymanie porządku na drodze gminnej odpowiada wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Zgłoszenia w zakresie zimowego utrzymania dróg na terenie Kielc można kierować do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach pod numerem telefonu 41 34 02 800, a na terenach gmin do właściwego urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie