Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimno dla zdrowia i urody. Pierwsza kriokomora w Kielcach już czeka na chętnych!

Oprac./KAK/
W kriokomorze można przebywać tylko w odpowiednim, atestowanym stroju.
W kriokomorze można przebywać tylko w odpowiednim, atestowanym stroju. serwis prasowy promedica
Zabiegi z wykorzystaniem niskich temperatur należą do bardzo popularnych i dobroczynnych dla zdrowia i urody. W Kielcach, w Centrum Zdrowia Promedica jest już dostępna kriokomora. A terapię całego ciała wykonuje się w temperaturach od -110 do -160 stopni Celsjusza.

Jeden z najcenniejszych zabiegów fizykoterapii znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach: zabiegach odnowy biologicznej, nowoczesnej kosmetyce, dermatologii, ale także w reumatologii, ortopedii, rehabilitacji. Wykorzystywana jest również w zabiegach dedykowanych sportowcom.

Na czym polega zabieg?

- Zabieg jest dwufazowy. Najpierw przebywa się około 30 sekund w komorze wstępnej, gdzie temperatura nie przekracza -70 stopni Celsjusza. Następnie w kriokomorze właściwej, w której temperatura wynosi pomiędzy -110 stopni, a -160 stopni - wyjaśnia Bartosz Hutnikiewicz z Centrum Zdrowia Promedica przy ulicy Pakosz 68 w Kielcach (telefon: 41 368 15 60 wewnętrzny 21). - Czas przebywania w kriokomorze właściwej ustalany jest indywidualnie, zazwyczaj od 1 do 3 minut. Zabieg monitorowany jest cały czas przez osobę obsługującą komorę.

Niezbędnym elementem uzupełniającym zabieg po wyjściu z kriokomory są ćwiczenia. Trwają one od 20 do 30 minut. Ich forma dobierana jest przez fizjoterapeutę indywidualnie dla każdej osoby w zależności od urazów, schorzeń i predyspozycji. Według wskazań lekarskich zalecane jest, aby dla utrzymania efektów, jakie niesie za sobą terapia ogólnoustrojowa w kriokomorze zabiegi powtarzać w seriach po 5, 10 wejść i więcej.

Warunki konieczne, by skorzystać z komory w kieleckiej Promedice to zaświadczenie od lekarza o braku
przeciwwskazań do zabiegów. - Niezbędne jest również posiadanie atestowanego stroju jak: opaska, rękawice, skarpety, szorty, dla kobiet top, czy maseczka ochronna na twarz. Wszystko to możan kupić w Promedice. Drewniane chodaki chroniące stopy są do dyspozycji klientów na miejscu. Przed planowanym seansem w kriokomorze konieczna jest rezerwacja.

Krioterapia w ortopedii, reumatologii i rehabilitacji
Wykorzystywana w zabiegach leczenia z zakresu ortopedii, reumatologii i rehabilitacji krioterapia poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, działa przeciwbólowo. Zwiększa także siły obronne organizmu, rośnie liczba limfocytów, nasila się produkcja przeciwciał. Po terapii zimnem poprawia się metabolizm tłuszczy i węglowodanów, organizm lepiej usuwa toksyny. Wzrasta też stężenie niektórych hormonów w organiźmie: kortyzolu, endorfin, adrenaliny, testosteronu i noradrenaliny. Dzięki terapii zanikają stany lekowe i depresyjne, zaburzenia snu, niepokoje i nadpobudliwość. Krioterapia adresowana jest poza tym dla osób cierpiących na: zapalenia stawów (RZS, ŁZS, ZZSK), zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym, przewlekłe zapalenia kręgosłupa szyjnego. Dobroczynny wpływ ma terapia zimnem przy dolegliwościach zapalenia okołostawowego ścięgien, zapalenia torebki stawowej i mięśniczy przy chorobach reumatycznych tkanek miękkich. Krioterapia pomoca jest przy zwichnięciach i skręceniach urazowych stawów, uszkodzeniu łękotki czy naderwania ścięgien i mięśni. Dzięki niej zwalcza się przewlekły i patologiczny ból, zwalcza spastyczność mięśni. Ze świetnymi wynikami poddają się jej chorzy na stwardnienie rozsiane czy osoby z pierwotną i wtórną osteoporozą. Przebywanie w kriokomorze łagodzi objawy menopauzy.
Idealna dla sportowców
Krioterapię od lat stosują sportowcy, bowiem zmniejsza ona wrażliwość na bodźce treningowe i redukuje ujemne skutki wysiłku fizycznego. Seanse w kriokomorze przygotowują organizm do większych obciążeń i poprawiają wydajność ćwiczeń oraz siłę mięśniową. Leczenie zimnem doskonale zmniejsza ból związany na przykład z mikrourazami powstałymi podczas treningu oraz zmniejsza obrzęki wywołane przeciążeniami bądź urazami. Dodatkowo zimno działa przeciwzapalnie, zwiększa zakres ruchów w stawach i przyczynia się do osiągania lepszych wyników. W wyniku krioterapii obniża się przemęczenie psychicznie i fizycznie, a sportowcy łatwiej realizują pełne cykle treningowe. Regeneracja po treningu następuje znacznie szybciej i daje wyższą motywację do podejmowania kolejnych intensywnych obciążeń treningowych.
Zimno dla urody**
Nowoczesna medycyna estetyczna i dermatologia też odkrywa dobroczynną moc zimna. Krioterapia doskonale poprawia jakość skóry, ujędrnia ją, pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz wspomaga walkę z cellulitem. Wiele osób doceni wspomaganie usuwania toksyn z organizmu. Ci, dla których problemem są bliznowce i blizny przerosłe na skórze zauważą po seansach stopniowe łagodnienie tych zmian. Dermatolodzy od lat chętnie wykorzystują pobyty w kriokomorze jako wspomaganie leczenia trądziku.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie