Zmarł Artur Świderski, ceniony pedagog z gminy Iwaniska

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. archiwum szkoły
Udostępnij:
Przykra wiadomość dotarła do nas w piątek. W środę, 15 grudnia odszedł Artur Świderski, ceniony nauczyciel ze szkół w gminie Iwaniska w powiecie opatowskim.

Wspomnienie i pożegnanie zmarłego Artura Świderskiego napisali jego koledzy, nauczyciele i dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach.

„Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę, za szybko, za rano, za nagle. (…) Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje. Przychodzi i zostawia ból.”
Takim właśnie bólem dotknęła nas śmierć kolegi i przyjaciela Artura Świderskiego, z którym przepracowaliśmy wiele lat. Artura uśmiechniętego, pełnego życia, radości i ciepła.
Artur związany był ze Szkołą Podstawową w Wygiełzowie i Iwaniskach. Pracował jako historyk, informatyk, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie czy wychowania fizycznego. Wszechstronny, zaangażowany, podejmujący różnorodne inicjatywy. W ciągu wielu lat pracy zawodowej był wielokrotnie wyróżniany za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W czasie rozmów o problemach naszych uczniów wykazywał dużą ufność, cieszyły go sukcesy dzieci, martwiły sprawy trudne. Jako nauczyciel i wychowawca dbał o potrzeby podopiecznych, nie szczędził sił i czasu. Zawsze prezentował odpowiedzialność, rzetelnie wypełniał powierzone mu obowiązki, chętnie podejmował dodatkowe zadania wynikające z potrzeb szkoły, pełnił wiele różnorodnych funkcji, angażował rodziców, dbał o staranną i należytą oprawę uroczystości szkolnych, przygotowując uczniów do występów na imprezy i akademie. Starał się, by jego wychowankowie wszechstronnie się rozwijali w atmosferze zrozumienia i w poczuciu własnej wartości. Był pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom z Terenów Wiejskich „IWA”, które nie tylko rozwijało kreatywność młodych ludzi, ale także kształtowało ich osobowość, dawało możliwość interesującego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania pasji.
Przeżył swe życie w piękny sposób. Swym charakterem, postawą, poświęceniem wobec dzieci i najbliższych, pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka, pokazywał nam, co jest w życiu istotne. Kochał pracę, spełniał się w niełatwej nauczycielskiej profesji.
Jego odejścia nie było w planie. Śmierć przyszła niespodziewanie, niechciana, za wcześnie, przekreślając plany i marzenia Artura.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i wychowankowie Szkoły Podstawowej w Iwaniskach, w której od wielu lat pracował, stają w obliczu tragedii śmierci kolegi i przyjaciela, który był nam bliski, którego dobrze znaliśmy, o którym wiemy, że był to wartościowy i dobry człowiek. Naturalny jest nasz żal i smutek, poczucie bezradności i uczucie pustki. Wobec śmierci, ale i wobec emocji towarzyszących odejściu, my – ludzie – wszyscy jesteśmy sobie równi.
Pozostaje nam nadzieja, że kiedyś uczucia żalu i pustki przeminą, zwłaszcza w momentach, gdy przywołamy Artura w swych wspomnieniach. Będziemy pamiętać nasze wspólne spotkania, rozmowy, żarty, wyprawy do kina i teatru, wyjazdy na wycieczki. Może wzbudzi się w nas refleksja, by nie marnować żadnej chwili swego życia, by wybierać to, co najważniejsze, trwałe, nieprzemijające. Może wreszcie powtórzmy za antycznym poetą Horacym – Non Omnis Moriar [Nie Wszystek Umrę].
My, Arturze, będziemy o Tobie zawsze pamiętać!... Spoczywaj w pokoju!

Ostatnie pożegnanie Artura Świderskiego odbędzie się w sobotę, 18 grudnia o godzinie 11 w kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach.

Bliskim Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie