Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Henryk Fąfara najmłodszy żołnierz zgrupowania Jana Piwnika „Ponurego”. Wziął udział w wielki słynnych bitwach partyzanckich

Tomasz Trepka
Henryk Fąfara pseudonim Sokolik (z prawej) u boku majora Jana Piwnika pseudonim Ponury
Henryk Fąfara pseudonim Sokolik (z prawej) u boku majora Jana Piwnika pseudonim Ponury Ze zbiorów Wokół Wykusu
31 grudnia 2018 roku odszedł Henryk Fąfara pseudonim „Sokolik”. Był jednym z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”. Miał 90 lat.

Henryk Fąfara przyszedł na świat w czerwcu 1929 roku we Wzdole Rządowym w powiecie kieleckim. Podczas walk obronnych we wrześniu 1939 roku zginął jego brat Stanisław. Chcąc go pomścić wstąpił do oddziału Gwardii Ludowej imienia Ziemi Kieleckiej pod dowództwem podporucznika Ignacego Robba pseudonim „Narbutt”.

Najmłodszy w oddziale

- Chcąc dostać się do oddziału, skłamał odnośnie swojego wieku. W oddziale otrzymał pseudonim „Szczygieł”. Przygoda z partyzantką skończyła się, gdy odnalazła go w leśnym obozie matka i wyjawiła pra-wdę dowódcy. Na pewien czas powrócił do rodzinnego domu – pisał w biogramie „Sokolika” doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Wkrótce znów znalazł się w oddziale partyzanckim. Ucie-kł z domu, po kilkudniowej tułaczce napotkał patrol ze Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”. – Po rozmowie z porucznikiem cichociemnym Janem Piwnikiem „Ponurym” 5 lipca 1943 roku został przyjęty do Zgrupowań. Od samego „Ponurego” otrzymał pseudonim „Sokolik”. Był wówczas najmłodszym żołnierzem w oddziale – przyznał historyk z kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Walczył u boku cichociemnego bohatera ziemi koneckiej – podporucznika Waldemara Szwieca pseudonim „Robot”. Brał udział między innymi w słynnej akcji opanowania Końskich w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku. Zimą 1943 roku, po rozformowaniu Zgrupowań Partyzanckich, zn-alazł się w oddziale „Wybranieckich” pod dowództwem Mariana Sołtysiaka pseudonim „Barabasz”. Przebywał w nim do stycznia 1945 roku.

Henryk Fąfara w powojennej Polsce

Po zakończeniu wojny Henryk Fąfara zamieszkał w Skarżysku-Kamiennej. – Niedługo później wstąpił do Wojska Polskiego. Został wcielony do Technicznej Szkoły Lotniczej – pisał doktor Marek Jedynak. Przed 1956 rokiem odszedł ze służby. – Ostatecznie osiadł na stałe w Zabrzu. Zawodowo związał się z przemysłem górniczym – dodaje historyk. Należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację – jedynego aprobowanego przez komunistów związku kombatanckiego w Polsce.

Jak ustalił doktor Marek Jedynak, Henryk Fąfara około 1990 roku wstąpił do Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych, a następnie do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z przydziałem do okręgu – Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. – Z tym bowiem środowiskiem związany był już od lat sześćdziesiątych jako weteran Armii Krajowej i podkomendny „Ponurego” i „Nurta” – mówi historyk.

Za swoją wojenną służbę został odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Medalem Wojska. Henryk Fąfara pseudonim „Sokolik” zmarł 31 grudnia 2018 roku w szpitalu w Katowicach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ KONIEC SZTUCZNYCH OGNI NA SYLWESTRA

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie