Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmarł Zdzisław Antolski. Znany kielecki poeta, prozaik, felietonista i krytyk literacki miał 70 lat

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Zdzisław Antolski zmarł w wieku 70 lat
Zdzisław Antolski zmarł w wieku 70 lat Facebook/Zdzisław Antolski
Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas w poniedziałek, 4 grudnia o poranku. Po długiej chorobie, w wieku 70 lat, zmarł Zdzisław Antolski, znany kielecki poeta, prozaik, felietonista i krytyk literacki.

Zmarł Zdzisław Antolski, znany kielecki poeta, prozaik, felietonista i krytyk

O śmierci Zdzisława Antolskiego poinformowała w poniedziałek, 4 grudnia z rana rodzina. Na Facebooku zamieścili post następującej treści:

Dziś rano, 4 grudnia 2023 r., po długiej walce z chorobą zmarł Zdzisław Antolski. Wielokrotnie nagradzany poeta, prozaik, felietonista, krytyk literacki, przede wszystkim kochany mąż i ojciec. Wszystkich dobrych ludzi prosimy o modlitwę.
Dalsze informacje dotyczące czasu i miejsca pogrzebu umieścimy w późniejszym terminie.
- żona i syn.

Kim był Zdzisław Antolski?

Zdzisław Antolski urodził się 16 stycznia 1953 w Skalbmierzu, w powiecie kazimierskim. Pisarz tak opisywał swój życiorys:

Urodziłem się w rodzinie nauczycielskiej, mój ojciec był polonistą i zaraził mnie pasją czytania. Na świat przyszedłem w Skalbmierzu, małym miasteczku na Ponidziu, wsławionym w czasie ostatniej wojny wielką bitwa partyzancką w obronie Partyzanckiej Rzeczypospolitej, w dniu 16 stycznia 1953 roku, a kilka miesięcy później zmarł dyktator, Józef Stalin, który odcisnął piętno na całej epoce.

Dzieciństwo przedszkolne spędziłem we wsi Złota Pińczowska, a podstawówkę ukończyłem w sąsiedniej wsi – Pełczyska. W 1968 roku moi rodzice przeprowadzili się do Kielc i tak dostałem się w orbitę Żeromskiego. Skończyłem liceum jego imieniem, a moja profesor języka polskiego, pani doktor Helena Wolny, lubiła obu tych pisarzy. Dzięki niej zamieściłem swoje pierwsze młodzieńcze wiersze w szkolnym piśmie „Młodzi Idą”, w którym przed wojną publikował m. In. Gustaw Herling Grudziński. Spotkałem Go w Kielcach w latach 90. Kiedy, jako mieszkaniec Neapolu, odwiedził miasto swojej młodości.

Później studiowałem na kieleckiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, najpierw filologię polską, a następnie pedagogikę kulturalno – oświatową. Z kieleckim środowiskiem literackim zetknąłem się w 1974 roku, kiedy to drukiem ukazał się almanach „Bazar poetycki”. Patronowali mu pisarze związani z grupą „Ponidzie”, zaczynającą swoją drogę twórczą pod okiem pisarza Waldemara Babinicza. Byli to: Ryszard Miernik, Henryk Jachimowski, Bogdan Pasternak i poeta oraz reportażysta – Zbigniew Nosal. W tym samym roku ukazał się mój wiersz pt. „Lato”, w piśmie „Radar”.

W 2016 Zdzisław Antolski świętował 45-lecie pracy twórczej. Jubileusz odbył się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, na który przybyły tłumy przyjaciół, miłośników twórczości i podziwiający talent kolegi twórcy. Podczas uroczystości odbyła się też promocja najnowszego tomiku poety zatytułowanego – „Ojczyzna papierowych żołnierzyków”.

Dokonując obszernej analizy twórczości poety, w swojej książce krytycznej pod tytułem Walka demona z aniołem. Droga twórcza Zdzisława Antolskiego, Zofia Korzeńska opisała proces powstawania wierszy autora, jak i treści tematyczne, motywy (obraz) domu, historiozoficzne podejście do rzeczywistości, autobiograficzny opis regionu i wiele innych spostrzeżeń, wymykających się zwykłemu czytelnikowi z „furtki wyobraźni”, a jakże ważne są one dla posagu i stylu autora, czerpiącego tak wiele z dorobku kulturowego naszych i przedwspółczesznych czasów.

W 2017 Zdzisław Antolski znalazł się w gronie laureatów i otrzymał Nagrodę Miasta Kielce. Finalistów wybierali prezydent Kielc i radni reprezentujący wszystkie ugrupowania zasiadające w Radzie Miasta. Nagroda ta jest przyznawana od 1995 osobom, które przyczyniły się swoją pracą, postawą i działalnością do rozwoju i promocji Kielc.

Otrzymałem wiele nagród na konkursach literackich, spośród których najbardziej cenię Nagrodę im. Andrzeja Bursy w Krakowie, którą wręczał mi Jerzy Harasymowicz oraz Nagrodę Czerwonej Róży w Gdańsku, w 1982 r. . „O Nagrodę Jesiennej Chryzantemy” (Płock 1978). „O Świętokrzyską Lirę Poezji” (Kielce 1979, 1982), „O Laur Liścia Akantu” (Olsztyn 1981), na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Poezji (Łódź 1985r.) Także laureat miesięcznika „Przemiany” (Kielce 1974)., W 1983 roku otrzymałem I Nagrodę w Konkursie redakcji pisma „Nowa Wieś” oraz Rady Krajowej Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy, na zestaw wierszy pod hasłem „Ziemia moich wierszy”. Przewodniczącym jury był znakomity poeta – Tadeusz Nowak. Natomiast w 1997 otrzymałem nagrodę w konkursie poetyckim „Źródło, gdzie jurorami byli m. In. Józef Baran i Marian Pilot.

W roku 2001 zostałem odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Otrzymałem także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2005.

- wymieniał Zdzisław Antolski w swoim życiorysie.

Zdzisław Antolski publikował w „Poezji”, „Twórczości”, „Frazie”, „Tygodniku Kulturalnym”. „Okolicach”. „Przemianach”.

Zdzisław Antolski prywatnie

Zdzisław Antolski był synem Tadeusza i Władysławy z domu Bezak. W 1988 wziął ślub z Marią Linowską. Ma syna, Adama (urodzonego w 1989 roku), który jako twórca internetowy znany jest ze swojej działalności na kanale UncleMroowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie