Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Aleksandra Gromek - Gadkowska, badaczka dziejów Opatowa

oprac. red
W piątek, 18 maja na cmentarzu parafialnym w Opatowie odbył się pogrzeb Aleksandry Gromek – Gadkowskiej, badaczki dawnych dziejów Opatowa, miłośniczki Ziemi Opatowskiej. Aleksandra Gadkowska urodziła się w 1930 roku w Opatowie. Opuściła Opatów w 1949 roku. Pojechała do szkoły w Warszawie i tam mieszkała przez pięćdziesiąt lat.

- Przez te lata nigdy z rodzinnym miastem nie straciłam kontaktu - mówiła. - Przyjeżdżałam, udzielałam się w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.

- Przed wojną Opatów był sennym, nędznym miasteczkiem, gdzie w środę odbywały się targi. Kiedyś naj-ważniejszy był pan doktor. Zmienił się rynek, nie ma już niektórych domów. Mój rodzinny dom znajdował się przy ulicy Czernika – dodawała.

Osiem lat temu Aleksandra Gromek – Gadkowska przekazała Starostwu Powiatowemu w Opatowie swój księgozbiór.

- Lata płynęły i nagle stwierdziłam, że mam mnóstwo książek. Potrzebowałam historycznego spadkobiercy mojej biblioteki i znalazłam – mówiła wówczas 80-letnia Aleksandra Gadkowska.

Pani Aleksandra w stolicy rozpoczęła naukę w szkole pielęgniarskiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



TOP 10 miejsc w powiecie opatowskim widzianych z kosmosu [ZDJĘCIA]





TOP 5 WYKROCZEŃ, ZA KTÓRE KARZE I POUCZA STRAŻ MIEJSKA W OŻAROWIE




- Już wtedy interesowałam się historią. Zaczęło się od szperania i wyszukiwania wiadomości o Opatowie. Kupowałam książki, które mnie interesowały, szczególnie dotyczące Opatowa. Moi znajomi przynosili na imieniny, wcześniej pytając co chcę. Wiedzieli, że niektóre są drogie i dawali w prezencie. Przez te wszystkie lata zebrało się tak dużo, że dzisiaj straciłam rachubę.

Opatowiance zależało na upamiętnieniu ludzi i zdarzeń które umykały. W końcu – jak mówiła – z racji wieku zaczęła się zastanawiać, co zrobić z tak bogatym księgozbiorem. Jej syn nie interesuje się historią miasta do tego stopnia, iż mógłby przejąć literaturę po matce – twierdziła.

- Zaczęłam się rozglądać za tak zwanym historycznym spadkobiercą. Różne osoby pytałam, co z tym zrobić i przyszedł mi do głowy opatowski starosta – dodawała.

Według pani Aleksandry, starosta wydaje książki, jest zainteresowany historią, odbywają się tu różne konferencje w których często brała udział. - Wyraził zgodę. Przywieźliśmy pierwszą część. Zabrakło półek.

Brak miejsca nie był jedynym problemem. Teraz książki trzeba uporządkować, najlepiej tematycznie.

- Marzyłabym, by przychodziła tu młodzież i starsi. To kopalnia materiałów o Opatowie. Żadna biblioteka nie posiada takich zbiorów – mówi miłośniczka książek.

Księgozbiór jest fantastycznym źródłem informacji o mieście i regionie. Już samo opracowanie i fachowe skatalogowanie materiałów bibliotecznych, mogłoby być tematem do pracy licencjackiej a nawet magisterskiej.

PAMIĘTA DAWNY OPATÓW

Oprócz książek, w darowiźnie znalazły się kserokopie dawnych gazetek szkolnych wydawanych w opatowskich szkołach, artykuły prasowe, dokumenty urzędowe, życiorysy mieszkańców miasta. Jest też wiele oryginalnych fotografii. Na przykład fotografia spalonego w 1945 roku budynku dzisiejszego ratusza.

Aleksandra Gadkowska była jedną z nielicznych osób, pamiętających przedwojenny Opatów. Jak wspominała miasteczko?

- Był sennym, nędznym miasteczkiem, gdzie w środę odbywały się targi. Zmieniła się też mentalność ludzi. Kiedyś najważniejszy był pan doktor. Zmienił się rynek, nie ma już niektórych domów. Rodzina mojego ojca pochodziła z Opatowa. Mój rodzinny dom znajdował się przy ulicy Czernika. Matka w wieku 95 lat zmarła w Warszawie – wspominała przed ośmioma laty pani Aleksandra.

Aleksandra Gromek - Gadkowska była autorką licznych opracowań i artykułów o tematyce regionalnej.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski: nieustające strajki opiekunów niepełnosprawnych dzieci, kierowca spłonął w samochodzie, larwy w jajkach w hipermarkecie, szczypiorniści kadry w nietypowej roli

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie