MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmień się na zdrowie. Uczestnicy trafili pod skrzydła instruktorki fitness Olgi Chaińskiej

Luiza Buras-Sokół [email protected]
Martyna ZnojekWyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 28 centymetrów, siła prawej ręki 0,43 bara, siła lewej ręki 0,4 bara
Martyna ZnojekWyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 28 centymetrów, siła prawej ręki 0,43 bara, siła lewej ręki 0,4 bara Łukasz Zarzycki
Niektórzy ze strachem, inni z ciekawością podchodzili do wizyty w kieleckim klubie Expert Fitness. Obawiali się, że już za pierwszym razem dostaną wycisk, tymczasem na razie czekała ich próba wydolnościowa.

Zaczynamy bez szaleństw

Małgorzata Stawiak-OsosińskaWyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 33 centymetry, siła prawej ręki 0,57 bara, siła lewej ręki 0,43 bara
Małgorzata Stawiak-Ososińska
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 33 centymetry, siła prawej ręki 0,57 bara, siła lewej ręki 0,43 bara

Małgorzata Stawiak-Ososińska
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 33 centymetry, siła prawej ręki 0,57 bara, siła lewej ręki 0,43 bara

Zaczynamy bez szaleństw

Osoby z nadwagą, które chcą rozpocząć ćwiczenia, a do tej pory ruchu miały niewiele, na początku nie powinny się forsować. Zbyt duże obciążenie może być bowiem niebezpieczne dla zastanych stawów skokowych i kolanowych. Chcący zrzucić zbędne kilogramy, trening powinni rozpocząć pod okiem profesjonalnego trenera, który zaleci odpowiedni sprzęt i pokaże, w jaki sposób z niego korzystać. Najlepiej swoją przygodę z ćwiczeniami rozpocząć od sprzętu cardio, który służy do treningu wytrzymałościowego, będącego przeciwieństwem treningu siłowego. Odbywa się on przez stosunkowo długi czas przy umiarkowanej intensywności i ma na celu podniesienie pracy serca do oczekiwanego poziomu poprzez utrzymywanie odpowiedniego tempa wysiłku na kolejnych maszynach. Dobrym wdrożeniem będą więc sesje ćwiczeń na wszelkiego rodzaju bieżniach, rowerkach i stepperach. Przez taki rodzaj ćwiczeń możliwe jest kształtowanie wytrzymałości organizmu (z treningu na trening będzie ona coraz większa), a także spalanie tkanki tłuszczowej. Utrzymywanie podniesionego poziomu pulsu pozwala organizmowi na wykorzystanie energii z zapasów tłuszczu, a nie tkanki mięśniowej.

Na początku Olga Chaińska, trenerka i właścicielka Centrum Odchudzania Expert Fitness, swoich nowych podopiecznych posadziła na rowerku sprawdzającym wydolność organizmu, czyli zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków fizycznych bez szybko narastającego zmęczenia.

Poznać stan organizmu

Monika KowalczykWyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 32 centymetry, siła prawej ręki 0,24 bara, siła lewej ręki 0,26 bara
Monika Kowalczyk
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 32 centymetry, siła prawej ręki 0,24 bara, siła lewej ręki 0,26 bara

Monika Kowalczyk
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 32 centymetry, siła prawej ręki 0,24 bara, siła lewej ręki 0,26 bara

- Do programu wprowadzamy parametry takie, jak wiek, waga, płeć, później rower sam dobiera obciążenie, a test trwa dziesięć minut. Pierwsza minuta określa tętno spoczynkowe badanej osoby, następne dziewięć minut to próba wysiłkowa. Podczas badania urządzenie wskaże ilość pobieranego przez nas tlenu na kilogram masy ciała oraz pobór siły w watach - wyjaśniała instruktorka.

Na podstawie uzyskanych wyników Olga Chaińska będzie w stanie określić, jaką siłą dysponują uczestnicy i jaki trening będzie dla nich najbardziej odpowiedni.
- Skala wydolności w tym badaniu wynosi od 1 do 5, a im wynik jest wyższy, tym większa jest wydolność. Wydolność na poziomie 1 i 2 wymaga ćwiczeń niezbyt intensywnych, w niskim tętnie. Osoba z trójką jest średniozaawansowana, a ci, których wydolność wynosi 4 lub 5 mogą wykonywać ćwiczenia bardziej wymagające, bo ich wytrzymałość na to pozwoli. Uczestnicy akcji znajdują się w dolnych rejonach tej skali, ale są to osoby, które na co dzień nie były aktywne fizycznie. Teraz skupimy się przede wszystkim na spalaniu tkanki tłuszczowej, a to przy okazji poprawi wydolność organizmu - wyjaśniła już po badaniu ekspertka programu "Zmień się na zdrowie".

W klubie uczestnicy przeszli też serię innych badań określających ich poziom wytrenowania i ogólny stan ich organizmów. Olga Chaińska zmierzyła wszystkim ciśnienie krwi, siłę obu rąk mierzoną w barach oraz gibkość mierzoną w centymetrach. Pomiary w większości przypadków niestety nie wypadły korzystnie. - Na podstawie wyników ułożymy program treningowy dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej z osób - poinformowała trenerka.

Ostrożnie ze stawami

Andrzej OsosińskiWyniki pomiarów: wydolność 2, gibkość 33 centymetry, siła prawej ręki 0,9 bara, siła lewej ręki 0,86 bara
Andrzej Ososiński
Wyniki pomiarów: wydolność 2, gibkość 33 centymetry, siła prawej ręki 0,9 bara, siła lewej ręki 0,86 bara

Andrzej Ososiński
Wyniki pomiarów: wydolność 2, gibkość 33 centymetry, siła prawej ręki 0,9 bara, siła lewej ręki 0,86 bara

Cała szóstka uczestników piątej edycji akcji "Zmień się na zdrowie" to osoby otyłe. Jak zatem powinien wyglądać ich trening, by stawy i kości były bezpieczne? Jakie ćwiczenia są wskazane, a jakie niezalecane?

- Oczywiście każdy organizm jest inny i najlepiej by było, aby osoby z nadwagą i otyłością przed rozpoczęciem ćwiczeń poprosiły o poradę fizjoterapeutę lub trenera. Generalnie jednak dla uczestników tej edycji akcji i osób im podobnych na początek wskazane są ćwiczenia na sprzęcie cardio, jak rowerek, bieżnia czy corss, a także zajęcia na basenie. Jazda na rowerze i pływanie nie stanowią dodatkowego obciążenia dla stawów - tłumaczy Olga Chaińska, trenerka i instruktorka fitness, która prowadzi w Kielcach przy ulicy Szczecinskiej 1 Centrum Odchudzania Expert Fitness. - W żadnym wypadku otyli nie powinni biegać, spacery też raczej odpadają, no chyba, że ktoś ma jedynie nadwagę, wtedy półgodzinne przechadzki nie zaszkodzą - dodaje specjalistka.

Rowerem w miejscu

Radosław WiniarskiWyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 30 centymetrów, siła prawej ręki 0,95 bara, siła lewej ręki 1 bar
Radosław Winiarski
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 30 centymetrów, siła prawej ręki 0,95 bara, siła lewej ręki 1 bar

Radosław Winiarski
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 30 centymetrów, siła prawej ręki 0,95 bara, siła lewej ręki 1 bar

Dla osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów najbardziej poleca jednak rower. - Przy obecnych warunkach pogodowych raczej stacjonarny - zauważa z uśmiechem instruktorka. - Jeśli ktoś w ogóle nie miał wcześniej do czynienia z ćwiczeniami, najlepiej zacząć od treningów 15-minutowych i stopniowo je wydłużać aż do 45 minut. Jeździmy w tętnie niezbyt szybkim, ale też nie bardzo wolnym. Każdy indywidualnie może wyliczyć optymalne dla siebie tętno do spalania tkanki tłuszczowej na podstawie prostego wzoru - mówi Olga Chaińska.
- Niezależnie od tego, ile kto waży i ile wynosi jego BMI, można też ćwiczyć mięśnie nawet przed…telewizorem. Wystarczy siedząc spinać i rozluźniać mięśnie. Trening wykonujemy w kilku seriach - radzi instruktorka.

Karolina RakWyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 29 centymetrów, siła prawej ręki 0,55 bara, siła lewej ręki 0,5 bara
Karolina Rak
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 29 centymetrów, siła prawej ręki 0,55 bara, siła lewej ręki 0,5 bara

Karolina Rak
Wyniki pomiarów: wydolność 1, gibkość 29 centymetrów, siła prawej ręki 0,55 bara, siła lewej ręki 0,5 bara

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie