Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowano dwie oczyszczalnie w gminie Wodzisław

Przemysław CHECHELSKI
Oczyszczalnia w Wodzisławiu robi wrażenie. Na jej terenie, niemal w ogóle nie czuć przykrych zapachów.
Oczyszczalnia w Wodzisławiu robi wrażenie. Na jej terenie, niemal w ogóle nie czuć przykrych zapachów. Przemysław Chechelski
W gminie Wodzisław odbyło się w poniedziałek uroczyste oddanie do użytku dwóch zmodernizowanych oczyszczalni ścieków - w Wodzisławiu i Lubczy.

W sumie obydwie inwestycje kosztowały grubo ponad pięć milionów złotych. Pozyskano do nich dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

Budowa oczyszczalni ścieków w Wodzisławiu rozpoczęła się w 1993 roku. Jej początkowa przepuszczalność wynosiła 340 metrów sześciennych ścieków na dobę.

- Inwestycja ta po części dofinansowywana była z pieniędzy mleczarni, która budowała kolektor odprowadzający ścieki z zakładu. W 1995 roku obiekt został oddany do użytku. Do 2005 roku oczyszczalnia funkcjonowała normalnie, choć były pewne zawirowania w zależności od tego, jaką produkcję prowadziła mleczarnia. Czasami po prostu były bardzo wysokie stężenia ścieków. Od 2005 roku coraz trudniej było nam utrzymać reżim technologiczny. Coraz częściej były przekroczenia norm czystości. Oczyszczalnia już nie dawała rady agresywnym przemysłowym ściekom, pomimo że zmusiliśmy mleczarnię, by wybudowała przy zakładzie podoczyszczalnię - mówi Józef Syska, wójt gminy Wodzisław. Podjęliśmy więc decyzję, że musimy tę obiekt zmodernizować - dodaje.

OSIĄGNĘLI CEL

Inwestycja kosztowała ponad 4 miliony 800 tysięcy złotych. Gmina sama nie była w stanie sprostać temu zadaniu. Rozpoczęto starania o pozyskanie pieniędzy z Funduszu Spójności wspólnie z trzema innymi gminami, ale koncepcja upadła. W tej sytuacji złożony został wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pod koniec 2009 roku podpisana została preumowa. Pod koniec ubiegłego roku inwestycja została zakończona.

- Wyniki badań z dwóch niezależnych laboratoriów potwierdziły, że osiągnęliśmy zamierzony efekt - mówi Józef Syska.

Obecnie do oczyszczalni podłączona jest część Wodzisławia i Brzezie. Teraz władze gminy planują podłączyć pozostałą część Wodzisławia, część Laskowej, Świątniki i Łany.

PRZYJMIE ŚCIEKI Z CAŁEJ WSI

Druga zmodernizowana i oddana oficjalnie do użytku w poniedziałek oczyszczalnia znajduje się w Lubczy. Powstała na początku lat osiemdziesiątych. Podłączone zostało do niej osiedle bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Lubcza", Szkoła Podstawowa oraz Ośrodek Zdrowia. W sumie odprowadzano tam ścieki od około 200 mieszkańców. Obiekt ten jednak był już wysłużony i przestarzały technologicznie. Nie spełniał swojego zadania.

Dotychczas oczyszczalnia miała przepustowość 35 metrów sześciennych na dobę. Zwiększono ją do 45 metrów sześciennych. - Jest teraz możliwość podłączenia do niej całej wsi Lubcza, co chcemy wykonać w drugim etapie - mówi Józef Syska.

Inwestycja kosztowała 945 tysięcy złotych. 75 procent tej kwoty pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę - 466 tysięcy złotych - gmina wyłożyła z własnego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie