Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już nazwiska osób nominowanych do tytułu Sandomierzanina Roku 2018. Zwycięzcę poznamy na początku marca

Klaudia Tajs
Zwycięzcę poznamy na początku marca, podczas uroczystej gali  na Zamku Królewskim w Sandomierzu, którą poprowadzi Marek Rożek, prezes Klubu Miłośników Sandomierza.Głównym założeniem plebiscytu jest wyłonienie ciekawych osobowości Sandomierza i ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się dla miasta oraz poprzez swoją działalność promują jego walory - mówi Marek Rożek, prezes Klubu Miłośników Sandomierza. - O wyborze nominowanych kandydatów oraz nadaniu tytułów decyduje kapituła skupiająca zarząd Klubu Miłośników Sandomierza oraz laureatów poprzednich edycji konkursu. Kapituła konkursu wybierze zwycięzce na posiedzeniu 12 lutego.Podczas uroczystej gali, która odbędzie się na początku marca w Zamku Królewskim w Sandomierzu  zostanie także nadany tytuł "Nadziei Sandomierza", w młodzieżowej edycji plebiscytu. Kandydatów do tytułu "Nadzieja Sandomierza" zgłaszają szkoły średnie z terenu miasta. W tym roku pięć szkół zgłosiło swoich uczniów.Wyniki plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali na przełomie lutego i marca.Krótka charakterystyka finalistów tytułu „Sandomierzanin Roku 2018".
Zwycięzcę poznamy na początku marca, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Sandomierzu, którą poprowadzi Marek Rożek, prezes Klubu Miłośników Sandomierza.Głównym założeniem plebiscytu jest wyłonienie ciekawych osobowości Sandomierza i ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się dla miasta oraz poprzez swoją działalność promują jego walory - mówi Marek Rożek, prezes Klubu Miłośników Sandomierza. - O wyborze nominowanych kandydatów oraz nadaniu tytułów decyduje kapituła skupiająca zarząd Klubu Miłośników Sandomierza oraz laureatów poprzednich edycji konkursu. Kapituła konkursu wybierze zwycięzce na posiedzeniu 12 lutego.Podczas uroczystej gali, która odbędzie się na początku marca w Zamku Królewskim w Sandomierzu zostanie także nadany tytuł "Nadziei Sandomierza", w młodzieżowej edycji plebiscytu. Kandydatów do tytułu "Nadzieja Sandomierza" zgłaszają szkoły średnie z terenu miasta. W tym roku pięć szkół zgłosiło swoich uczniów.Wyniki plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali na przełomie lutego i marca.Krótka charakterystyka finalistów tytułu „Sandomierzanin Roku 2018". Klaudia Tajs
Kapituła tytułu "Sandomierzanin Roku" wybrała pięcioro nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez Klub Miłośników Sandomierza. To Adam Bidas, Ewa Sierokosz, Szczepan Siudak, Maciej Bury oraz Agnieszka Krzesimowska.

Maciej Bury

Maciej Bury jest z wykształcenia prawnikiem i od 8 lat przedsiębiorcą. Od około 18 lat jest bardzo aktywnym zawodnikiem Chorągwi i jej podstawowym filarem, współtwórcą i współautorem jej największych osiągnięć. Opracował i twórczo realizuje koncepcję „Strażnicy Historii i Kultury Królewskiego Miasta Sandomierza” w Kamienicy Oleśnickich, która stała się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Jest również współautorem i głównym wykonawcą programu „Sandomierskiego Księstwa Kultury” realizowanego z dużym powodzeniem w sezonie turystycznym od około 12 lat. Ma znaczny wkład w sukces turystyczny Sandomierza, Od około 18 lat jest współtwórcą ogromnych sukcesów Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, dowodzi słynnymi sandomierskimi formacjami kawaleryjskimi : husarią, ciężką jazdą rycerską, pancernymi, krzyżowcami, ułanami II Pułku ułanów Księstwa Warszawskiego, ułanami 14 pułku ułanów jazłowieckich.

Sandomierska kawaleria dowodzona przez rotmistrza Macieja Burego godnie reprezentuje nasze miasto na imprezach ogólnopolskich w Warszawie, Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie, Ogrodzieńcu, Iłży, Garbowie, Szydłowie, Łęczycy, Pułtusku, Sieradzu i innych. Ogromnym sukcesem zakończył się udział sandomierskiej kawalerii w słynnej największej na świecie rekonstrukcji „Bitwy Narodów” pod Lipskiem w 2013 roku, kilkakrotnych rekonstrukcji husarskich w Wiedniu w latach 2014-2017 w rocznicę Bitwy pod Wiedniem. W 2018 roku dowodził sandomierską rotą husarską liczącą 15 koni i jeźdźców rotą w czasie Wielkiej Defilady w 100-lecie Odzyskania Niepodległości w Warszawie, wielokrotnie pokazywaną w telewizjach polskich. Jest kawalerzystą z wielkim autorytetem w całym polskim ruchu rekonstrukcji historycznych. Od kilku lat jest również szkoleniowcem – instruktorem sportu i rekreacji ruchowej w sekcjach łucznictwa historycznego jazdy konnej i tańca dworskiego. Jego zawodnicy wygrywają turnieje ogólnopolskie w łucznictwie historycznym. Maciej Bury stanowi swoisty wizerunek Sandomierza, zwłaszcza gdy odtwarza postać słynnego rycerza ziemi sandomierskiej Zawiszy Czarnego z Garbowa i innych wielkich polskich hetmanów. Odtwarzał wielokrotnie rolę królów : Mieszka I, Henryka Sandomierskiego, Leszka Czarnego, Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego, Stefana Batorego , Jana III Sobieskiego. Jest bardzo dobrym, godnym naśladowania przykładem młodego człowieka, który po ukończeniu studiów powraca do swojego rodzinnego miasta i służy mu z bardzo dobrymi wynikami a zwłaszcza w pracy szkoleniowej, wychowawczej i patriotycznej z dziećmi i młodzieżą, nowoczesnej promocji miasta, podnoszeniu jego atrakcyjności turystycznej.

Adam Bidas

Jest organizatorem i komendantem Jednostki Strzeleckiej 2018 w Sandomierzu imieniem 2 Pułku Piechoty Legionów AK i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni 1939-1963”.
Swoją działalnością rozsławia Sandomierz w regionie i kraju.
W zakresie jego działalności można wyszczególnić :
- zaangażowanie w stałą opiekę nad kombatantami
- upowszechnianie symboliki Polskiego Państwa Podziemnego i najnowszej
historii Polski z lat 1910-1963
- przeprowadzanie spotkań w formie edukacyjnej w szkołach, jak również w
trakcie biwaków historycznych dla młodzieży i osób dorosłych
- udział w organizacjach kombatanckich AK i NSZ
- organizowanie lub współorganizowanie wielu przedsięwzięć „historyczno-
rekonstrukcyjnych” na terenie powiatu sandomierskiego i woj.
świętokrzyskiego
- organizację konkursów historycznych i wystaw poświęconych znanym osobom
z dziejów Polski
- opiekę nad mogiłami żołnierskimi z okresu Powstania styczniowego, I i II
wojny światowej i żołnierzy II konspiracji.
- uczestnictwo w otwarciu Cmentarza Orląt Lwowskich w 2005 roku,
porządkowanie cmentarzy we Lwowie i Zadwórzu
- przeprowadzanie kwerend cmentarzy wojennych w Sandomierzu, Dwikozach,
Górach Wysokich
- uczestnictwo w sprawowaniu opieki nad mogiłami i kwaterami w:
Sandomierzu – mogiły w części wojskowej Cmentarza Katedralnego, mogiły
zbiorowej – na Cmentarzu Świętopawelskim z okresu I wojny światowej,
mogiły zbiorowe z okresu I wojny światowej przy ul. Leszka Czarnego, mogiły
zbiorowej z okresu I wojny światowej 72 Tulskiego Pułku Piechoty na
Cmentarzu Katedralnym ; w Dwikozach – mogiła Powstania Styczniowego, w
Górach Wysokich – zbiorową mogiłę z okresu Powstania na cmentarzu
parafialnym, w Górach Pęchowskich mogiły z okresu I wojny światowej
- organizację kwest poświęconych nieodnalezionym żołnierzom w
miejscowościach : Sandomierz, Klimontów, Samborzec, Koprzywnica,
Włostów, Obrazów, Dwikozy
- organizowanie od 15 lat Marszu Szlakiem Puławiaków- Powstańców
Styczniowych 1863 roku na trasie Słupcza- Dwikozy-Sandomierz, którego jest
pomysłodawcą

Za swoją działalność Adam Bidas został odznaczony wieloma odznaczeniami resortowym i innym.
Otrzymał zaszczytny tytuł – Człowiek Roku 2016 w plebiscycie „Echa Dnia” w kategorii „Działalność Społeczna i Charytatywna.

AGNIESZKA KRZESIMOWSKA
Agnieszka Krzesimowska, z domu Augustyńska, jest rodowitą sandomierzanką i wychowanką Collegium Gostomianum ( matura 1974r.). W trakcie nauki w szkole średniej była członkiem zespołu pieśni i tańca działającego przy Hucie Szkła Okiennego. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie działając w teatrze studenckim, pisząc i drukując w studenckich periodykach utwory poetyckie. W trakcie studiów w 1978r zdobyła uprawnienia przewodnika turystycznego PTTK, w okresie wakacji zajmowała się oprowadzaniem wycieczek po Sandomierzu i okolicach.
Po studiach wróciła na stałe do rodzinnego miasta. Pracę zawodową rozpoczęła jako instruktor ds. imprez kulturalnych w Sandomierskim Ośrodku Kultury. Od 1980 r. związała się z oświatą. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego i wychowawca w Zespole Szkół Budownictwa (obecnie ZSTiO). W 1990 r. powierzono jej stanowisko wicedyrektora ds. pedagogicznych ZSB, pełniła je przez 15 lat. Podczas pracy zawodowej ukończyła studia podyplomowe z religioznawstwa oraz z zarządzania oświatą. Agnieszka Krzesimowska ma trzy pasje: literaturę, wiedzę historyczną oraz samorządność. Wszystkie jej pasję łączy wspólny mianownik- miłość do Sandomierza. W literaturze debiutowała utworami poetyckimi. W czasie pracy w ZSB pisała teksty satyryczne do szkolnego kabaretu. Opracowała wydawnictwo okolicznościowe z okazji 40-lecia ZSB, monografię sandomierskiej „Budowlanki” na jubileusz jej pięćdziesięciolecia, oraz suplement tego wydawnictwa na 55-lecie. Przez dwa lata była redaktorem naczelnym i autorką tekstów w samorządowym piśmie „Ucho Igielne”. W 2015r. wydała niezwykłą książkę „ Sandomierskie Soplicowo”, obszerne, bogate faktograficznie dzieło, będące gawędą o sandomierskich rodach, a także o znaczeniu Sandomierszczyzny w historii Polski, o jej wpływie na kulturę i obyczajowość narodową. Autorka pragnęła zapisać na stronach tej książki świat, który skończył się w 1945r. Nadal zajmuje się tą tematyką, opracowując i drukując w czasopismach („Sandomierzanin”, „Zeszyty Sandomierskie”) historie sandomierskich rodzin, opracowując wspomnienia, dokumenty , listy. Obecnie pracuje nad dwoma pamiętnikami z XIX i z początków XX w.
Agnieszka Krzesimowska swoją wiedzę o Sandomierzu upowszechnia oprowadzając wycieczki turystyczne po mieście. Jest renomowanym przewodnikiem sandomierskim, potrafi nie tylko zainteresować historią i architekturą miasta, ale także rozbudzić podziw dla jego piękna i znaczenia. Bierze udział w kształceniu kolejnych pokoleń przewodników PTTK opracowując wykłady, uczestnicząc w szkoleniach i egzaminowaniu kandydatów.
Mimo że od 2008r. jest na emeryturze nie zerwała całkowicie z pracą polonistyczną. Jako przewodnicząca zespołu egzaminacyjnego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi od kilkunastu lat organizuje i nadzoruje sprawdzanie matur przez zespół sandomierskich polonistów.
Agnieszka Krzesimowska dała się poznać w Sandomierzu ze względu na swoją pracę w samorządzie. Była radną Rady Miasta Sandomierza pierwszej kadencji. W Radzie Miasta II i III kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady. Działała w komisjach kultury i oświaty.

Ewa Sierokosz
Ewa Sierokosz z domu Kossowska, rodowita sandomierzanka, matura w Collegium Gostomianum 1968, ukończone Pomaturalne Studium Przetwórstwa Owocowo Warzywnego w Sandomierzu. Od 1971 roku pracuje w zakładzie fotograficznym odziedziczonym po rodzicach. Jest autorką i współautorką wielu wystaw, m.in. w Australii, Austrii, Francji, Indiach, Katarze (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Brazylii, Oklahomie (USA), Polsce. Wielokrotnie publikowała swoje zdjęcia w wydawnictwach albumowych, książkowych, kalendarzach[6]. Jest autorką albumu ze starymi i współczesnymi fotografiami – „Sandomierz wtedy i teraz” (2013).
W 2010 roku Ewę Sierokosz przyjęto w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP, otrzymała dyplom stwierdzający posiadanie kwalifikacji do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika (legitymacja nr 293)[1]. Pracę Ewy Sierokosz zaprezentowano w Almanachu (1995–2017), wydanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców[8]. W 2018 roku została uhonorowana Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” - odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców - w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości[9].
Odznaczenia - Medal „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” (2018)
Ważniejsze nagrody- Srebrny Medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (2015)
Srebrny Medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (2013);
Srebrny Medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (2013
Wy„Przeżyjmy to jeszcze raz” (1999);
„Stary Sandomierz” (2003);
„Sandomierz i jego mieszkańcy” (2003);
„Sandomierskie klimaty” – wystawa indywidualna (2006);
„Kocham moje miasto” – wystawa indywidualna (2007);
„Rodzinna pasja” (2008);
„Dawnych wspomnień czar” (2009);
„Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” – Ewa Sierokosz i Ewelina Ura (2011)
„Sandomierska nekropolia”. Cmentarz Katedralny w fotografii Ewy Sierokosz (2012)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie