Znamy laureatów Świętokrzyskiej Victorii (zdjęcia)

  Znamy laureatów Świętokrzyskiej Victorii (zdjęcia)

  Marek Maciągowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Znamy laureatów Świętokrzyskiej Victorii (zdjęcia)
  Ks. Czesław Wala - kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie, gmina Bieliny oraz Fabryka Kotłów Sefako z Sędziszowa zostali pierwszymi laureatami nagrody Świętokrzyskiej Victorii.
  Znamy laureatów Świętokrzyskiej Victorii (zdjęcia)

  "Świętokrzyską Victorię" - nagrodę Samorządu Województwa promującą najaktywniejsze przedsiębiorstwa, samorządy i osoby regionu, które poprzez pracę i doskonalenie swoich umiejętności podnoszą znaczenie Województwa Świętokrzyskiego wręczono podczas uroczystej gali w Centrum Biznesu.
  - Wybór nie był łatwy. Okazało się, że nie brakuje tych, którzy swoim zaangażowaniem i postawą przyczyniają się do tworzenia dobrej opinii o naszym regionie.
  Spośród ponad 60 zgłoszeń kapituła wskazała po pięciu nominowanych w każdej kategorii. Spośród nich zostali wybrani laureaci - powiedział przewodniczący kapituły, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

  Laureaci

  Laureatem w kategorii "Osobowość" został ksiądz infułat Czesław Wala - budowniczy i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie - Godowie. Wręcvzając nagrodę profesor Regibna Renz, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreśliła, że ksiądz infułat jest postacią niezwykłą wśród współczesnego duchowieństwa. Z jego inicjatywy wybudowano obiekty takie jak Golgota, Panorama Świętokrzyska, muzeum regionalne, Przy Sanktuarium powstała Wioska Dzieci Niepełnosprawnych, Dom Ludzi Starszych im. Sue Ryder, a w Rudniku nad Sanem, w jego rodzinnej miejscowości, sierociniec oraz dom dziecka. Kolejnym dziełem w trakcie realizacji jest hospicjum. W trosce o ludzi głuchoniemych ks. Wala nauczył się języka migowego i został ich duszpasterzem.
  W kategorii "Przedsiębiorczość" - Świętokrzyską Victorię" przyznano Fabryce Kotłów SEFAKO S.A. z Sędziszowa. Marka firmy SEFAKO rozpoznawalna jest na europejskim i światowym rynku energetycznym. Ponad 90% produkcji fabryki stanowi export do krajów Unii Europejskiej.

  W kategorii "Samorządność" zwyciężyła gmina Bieliny. Gmina starała się o fundusze z wielu programów unijnych, złożyła także 5 wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w tym dotyczący utworzenia Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża o ogólnej wartości ponad 19 milionów złotych. Samorząd aktywnie wspiera lokalną kulturę i dba o kultywowanie rodzimych tradycji. W ramach projektu "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich " powstanie nowoczesne Centrum Kultury i Sportu, a przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Regionalnej w Hucie Szklanej - galeria twórców ludowych z regionu. Ministerstwo Gospodarki zdecydowało, że projekt "Gmina Bieliny - Nasze Miejsce Mocy" znalazł się wśród dwóch polskich projektów ubiegających się o Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości.
  Uroczystą galę uświetnił występ Katarzyny Gaertner oraz laureatów konkursu "Talenty Świętokrzyskie".

  Nominowani

  W kategorii "Samorządność" nominacje otrzymały gminy: Bieliny, Morawica i Strawczyn oraz dwa powiaty: kielecki i jędrzejowski; w kategorii "Przedsiębiorczość" do nagrody nominowani zostali: Fabryka Kotłów Sefako z Sędziszowa, firma SAS - producent kotłów z Buska Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, przedsiębiorstwo "WiR" Przetwórstwo Mięsa z Łopuszna oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego z Kielc; w kategorii "Osobowość" - ks. Czesław Wala - kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie, ojciec Karol Lipiński, ekonom klasztoru na Świętym Krzyżu, Stanisław Góźdź - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Kazimierz Kik - politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wiesław Dzierżak, dyrektor Centrum Usług Satelitarnych w Psarach.
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018