Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostali w pamięci. Wspominamy mieszkańców powiatu kieleckiego, których pożegnaliśmy w ostatnim roku

Anna Krawiecka
freeimages.com
W dniu Wszystkich Świętych przypominamy mieszkańców powiatu, którzy odeszli na zawsze od 1 listopada 2016 do 30 października 2017. Ich nazwiska trwale zapisały się w pamięci lokalnych społeczności.

Ewa Kozłowska. Żyła 54 lata. Była przez 31 lat nauczycielką, wychowawcą klas I - III w Szkole Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Mąchocicach – Scholasterii. Prowadziła sklepik szkolny ucząc uczniów gospodarności, wydawała i sama drukowała gazetkę "Kurierek Malucha", przygotowywała spektakle teatralne, po których zostało dużo strojów.

Sabina Nowakowska. Żyła 65 lat. W latach 2008-2011 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Masłowie, przez ponad 40 lat uczyła geografii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, wychowania do życia w rodzinie. Napisała monografię "Masłów i okolice. Środowisko geograficzne" Była radną w latach 1990 – 1998 i członkiem zarządu gminy. Pełniła funkcję przewodniczącej masłowskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

Ksiądz Krzysztof Pawlik. Żył 51 lat. Był księdzem, magistrem teologii, przez 10 lat proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Polichnie, wicedziekanem dekanatu chęcińskiego.

Ksiądz Henryk Jeżowski. Żył 57 lat. Pochodził z Sukowa. Był proboszczem w parafii Złotniki, przedtem pierwszym wikarym utworzonej w 1987 roku parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, między innymi pod jego kierunkiem parafianie doprowadzili tam do budowy kościoła.

Władysław Orliński. Żył 77 lat. Był długoletnim głównym specjalistą kontroli w Delegaturze Najwyższej Izby Kontroli w Kielcach. Przedtem, po studiach, został nauczycielem zawodu w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Nowej Słupi, inspektorem do spraw melioracji w tamtejszym Urzędzie Gminy oraz dyrektorem Spółdzielni Kółek Rolniczych. Od 1998 roku do 1999 piastował funkcję wójta gminy Nowa Słupia.

Bogumił Dąbek. Żył 85 lat. Był lekarzem specjalistą pediatrą, kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Łopusznie, członkiem komisji do spraw negocjacji z Narodowym Funduszem Zdrowia, rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, przewodniczącym zespołu do spraw lekarzy rencistów i emerytów w Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej.

Andrzej Kułagowski. Był członkiem zarządu, radnym Rady Miejskiej I kadencji w Chęcinach.

Ksiądz Tadeusz Marek. Żył 65 lat. Był księdzem, byłym wikariuszem w parafii Bieliny, byłym proboszczem w Chlewicach, od 1999 roku przebywał w Domu Księży Emerytów w Kielcach.

Łukasz Jastrzębski. Był radnym Rady Gminy Mniów w kadencji 2014-2018.

Ksiądz Józef Petryka. Żył 78 lat. Był księdzem, w 1967 roku wikariuszem w parafii Kostomłoty.

Ksiądz Jan Biernacki. Żył 70 lat. Był przez 31 lat gospodarnym, oddanym wiejskiej społeczności proboszczem parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Tarnawie, gmina Sędziszów. Został zamordowany na plebanii, pochowano go w rodzinnym Chmielniku.

Piotr Dudzik. Żył 21 lat. Był kucharzem w kieleckim Grand Hotel i ofiarnym strażakiem związanym z Ochotniczą Strażą Pożarną w Mąchocicach Kapitulnych. Odnosił liczne sukcesy na zawodach sportowo-pożarniczych

Ksiądz Jan Pragnący. Żył 70 lat. Był księdzem pochodzącym ze Skalbmierza, przez dwadzieścia lat był proboszczem Parafii w Brzezinach w gminie Morawica. W 2013 roku zakończył swoją posługę w tej miejscowości i został rezydentem w parafii Skalbimierz. Był też proboszczem w Chotlu Czerwonym.

Edward Jędrzejczyk. Żył 94 lata. Przez 32 lata pracował w Świętokrzyskim Parku Narodowym, w tym ostatnie 17 lat przed przejściem na emeryturę na stanowisku wicedyrektora. Należał do grona założycieli w 1972 roku Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, wchodził w skład Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach. Opublikował ponad 70 prac w periodykach naukowych i prasie codziennej. Jest autorem wspomnień "Życie i praca", przewodnika "Miejsca historyczne w Świętokrzyskim Parku Narodowym" oraz biografii Eugeniusz Krysztofika, pierwszego dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Józef Pałysiewicz. Żył 83 lata. Był emerytowanym nauczycielem i działaczem samorządowym. W latach 1990 - 1994 przewodniczył Radzie Gminy w Bodzentynie aktywnie działając na rzecz odzyskania praw miejskich. Jako harcmistrz działał w bodzentyńskim hufcu Związku Harcerstwa Polskiego.

Kazimierz Kumański. Żył 88 lat. Był długoletnim dyrektorem Banku Spółdzielczego w Łopusznie, honorowym prezesem tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mateusz Witkowski. Żył 27 lat. Był strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąchocicach, świetnym mechanikiem samochodowym, który uczestniczył w kilkuset akcjach ratowniczo – gaśniczych. „Pozostało po nim wysłużone ubranie specjalne, którego nikt nie jest godzien założyć” – tak zegnali go druhowie z jednostki.

Elżbieta Świetlik. Żyła 66 lat. Uczyła w wielu szkołach podstawowych na terenie gminy Bodzentyn, a przed przejściem na emeryturę była dyrektorem Przedszkola we Wzdole Rządowym. Uczestniczyła w wystawianiu przez zespół "Wzdolanie" spektakli obrzędowych. Na świętokrzyskich przeglądach i konkursach kulinarnych prezentowała tradycyjne potrawy. Działała w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich oraz ruchu ludowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie