Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS w ogniu pytań o emerytury. Eksperci odpowiadają

Marzena Smoręda
ksperci  Urszula Adamiec i Jacek Skrobot z kieleckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadali  na pytania  czytelników.
ksperci Urszula Adamiec i Jacek Skrobot z kieleckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadali na pytania czytelników. Gabriel Przybylski
Ile wyniesie emerytura, jak ją podwyższyć, co to jest konto i subkonto emerytalne, między innymi o to pytali mieszkańcy Świętokrzyskiego ekspertów z kieleckiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas ich dyżuru w redakcji Echa Dnia.

Wspólna akcja informacyjna Echa Dnia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazała, jak wiele pytań nurtuje naszych przyszłych emerytów.

- Emerytura jest dla wszystkich, nawet ludzi młodych, bardzo ciekawym tematem. Szczególnie teraz, w wakacje, kiedy do 550 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła informacje o prognozowanej wysokości przyszłych emerytur, po zmianie wieku emerytalnego, wyliczonej na podstawie pieniędzy zgromadzonych na kontach indywidualnych do 31 grudnia 2017 roku - mówi Jacek Skrobot, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Kielcach, który dyżurował w piątek, 27 lipca, w redakcji Echa Dnia. Nasz ekspert odpowiadał na pytania zadawane telefonicznie oraz na portalu internetowym Echa Dnia i pod adresem e-mail.

Dlaczego tak mało na emeryturze?

O co pytali przyszli emeryci? Zadawali bardzo szczegółowe pytania, dotyczące ich konkretnych sytuacji zawodowych, jak na przykład pracy za granicą i wiążących się z tym świadczeń emerytalnych, ale także zainteresowani byli wysokością odprowadzanej do ZUS składki emerytalnej czy zawartością subkonta na koncie emerytalnym. Widać, że to tematy budzące wiele emocji. Szczególnie dużo dotyczy nowej prognozy emerytur, wyliczonej już po 1 października 2017 roku, czyli po zmianie ustawy obniżajacej wiek emerytalny z 67 dla kobiet i mężczyzn, do 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Pytano, dlaczego nowa prognoza jest niższa od ubiegłorocznej - wyjaśnia Jacek Skrobot.

- Myślę, że ta prognoza daje dużo do myślenia o przyszłości. Widać w niej konkretne kwoty, które zależą od wysokości i liczby nskładek emerytalnych, a te z kolei zależą od wysokości wynagrodzenia pracowników. Aby mieć wysoką emeryturę, trzeba więc jak najwięcej zarabiać i starać się o to. Coraz młodsi ludzie myślą o przyszłości. Dawniej nie było takiego zjawiska, ale obecnie już ludzi po 30 roku życia interesuje ten temat. Widzą, że tylko legalne zatrudnienie pracuje na ich emerytury - mówi Jacek Skrobot. Jak zaznacza, tematów, które chcą zgłębić mieszakńcy regionu jest wiele, dlatego ZUS chce kontynuwać akcję informacyjną z Echem Dnia.

Subkonto - dodatkowe zabezpieczenie
Pytania od mieszkańców naszego regionu dotyczyły też otwartych Funduszy Emerytalnych i gromadzonych na nich pieniędzy, dysponowania nimi i zagadnień związanych z ich dziedziczeniem.

- Niewiele osób wie, że oprócz indywidualnego konta emerytalnego ma także subkonto, na którym gromadzone są między innymi pieniądze z OFE. Subkonto to forma dodatkowego zabezpieczenia dla emeryta. Można sprawdzić jego stan, korzystając także po rejestracji i zalogowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo nowoczesna i wygodna forma zdobywania informacji dotyczących informacji gromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - mówi Urszula Adamiec, starszy specjalista do spraw obsługi klientów w kieleckim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która także dyżurowała w redakcji Echa Dnia.

Kiedy na emeryturę?

Co warte przypomnienia, w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych na co dzień do dyspozycji klientów są doradcy emerytalni, którzy wyliczą jak najbardziej aktualną wysokość zbliżającej się emerytury oraz podpowiedzą, kiedy najlepiej na tą emeryturę się wybrać.

- Bo pamiętajmy, że emerytura to prawo pracownika. a nie obowiązek. Każdy rok legalnej pracy, odprowadzanie składek emerytalnych to emerytura wyższa o kilka procent. Warto pracować dłużej, sprawdzać, czy pracodawca odprowadza składki, warto podnosić kwalifikacje, negocjować podwyżki płac. Rośnie świadomość przyszłych emerytów, by mogli zapewnić sobie godna starość - mówi naczelnik Jacek Skrobot.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie