MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zyskali półtora miesiąca na wycinkę drzew

Małgorzata PŁAZA
Prace na terenie międzywala mogą być prowadzone nawet do połowy kwietnia.
Prace na terenie międzywala mogą być prowadzone nawet do połowy kwietnia. Małgorzata Płaza
Jest zgoda na przedłużenie terminu wycinki "powodziowych" drzew w Sandomierzu. A do zrobienia sporo zostało.

Wycinka drzew w międzywalu na terenie Sandomierza może być prowadzona do połowy kwietnia. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zgodziła się na przesunięcie terminu zakończenia prac. Oczyszczenie terenu ma zmniejszyć ryzyko powodzi.

SPORO JESZCZE ZOSTAŁO

Zgodnie z przepisami w poniedziałek minął termin, w którym można było dokonywać jakiejkolwiek interwencji w obszarze międzywala. Z początkiem marca zaczyna się bowiem okres lęgowy niektórych gatunków ptaków. Wykonywanie w tym czasie jakichkolwiek prac, które mogłyby przyczynić się do zniszczenia siedlisk czy gniazd jest zabronione.

Tymczasem do wykonania całego, określonego umową zadania sporo jeszcze zostało. W prawobrzeżnej części Sandomierza, niedaleko huty szkła, wycięte zostały wprawdzie wszystkie topole przeznaczone do usunięcia (62 drzewa), ale gorzej jest z wikliną, w tym wypadku stan zawansowania ocenia się na około 20 procent. Te roboty wykonuje wyłoniona w przetargu firma z Rytwian.

Po lewej stronie Wisły, gdzie oczyszczaniem międzywala zajmują się sami mieszkańcy, na niektórych działkach wycięto 30 procent zarośli, na innych - zaledwie 15.

PRZYRODNICY WYRAZILI ZGODĘ

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej prawie trzy tygodnie temu skierował do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosek o zgodę na "odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych", to jest o możliwość prowadzenia prac do 15 kwietnia.

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przychyliła się do wniosku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie i wyraziła zgodę na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych do 15 kwietnia. W tym czasie można prowadzić prace na terenie międzywala - informuje Jarosław Pajdak, wojewódzki konserwator przyrody, wicedyrektor kieleckiej instytucji.

- Cieszymy się z tej decyzji. Do połowy kwietnia powinnyśmy wykonać zaplanowany zakres zadania. Chcielibyśmy wykonać prace również w innych miejscach, między innymi w Zawichoście - mówi Witold Bielecki, dyrektor Zarządu Zlewni Wisły Sandomierskiej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Aby przyspieszyć prace, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zamierza skierować własne siły do wycinki wikliny na terenie Kamienia Łukawskiego, tam do oczyszczenia jest 4-hektarowy teren.

Witold Bielecki dodaje, że pogoda pomaga w prowadzeniu prac. Utrzymujące się niskie temperatury nie sprzyjają okresowi lęgowemu ptactwa, ponadto zmarznięta ziemia ułatwia wywiezienie ściętego drzewa.

Gdyby nie było zgody na wydłużenie terminu wycinki drzew i krzewów, prace mogłyby być wznowione dopiero w połowie października, to jest po zakończeniu okresu lęgowego ptaków.

WAŻNE DLA BEZPIECZEŃSTWA

Prace w międzywalu rozpoczęły się w połowie lutego. Poprzedziły je kilkumiesięczne starania o zgodę na wycinkę. Uzgodnienie decyzji w tej sprawie było trudne ze względu na to, że część terenu leży w pobliżu chronionych obszarów sieci Natura 2000.

Pierwsza decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska była negatywna. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej odwołał się od niej do generalnej dyrekcji. Sprawa oparła się nawet o wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego.

Wycinka poprawi bezpieczeństwo powodziowe w okolicach Sandomierza i Tarnobrzega. Zarośla w międzywalu powodują spiętrzanie wody, a to zwiększa zagrożenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie