MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir Micek - specjalista od dukatów

Lidia CICHOCKA
Sławomir Micek prezentuje projekt szydłowskiej monety w gipsie.
Sławomir Micek prezentuje projekt szydłowskiej monety w gipsie. Fot. Aleksander Piekarski
Kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek wykonał kilka projektów dukatów, lokalnych monet, które wydawane są przez miasta, uczelnie, organizacje.

Bo dukat lokalny to przede wszystkim atrakcja turystyczna. O tym, by wydać własną monetę pierwsza w 2006 roku pomyślała Jastarnia, pomysł tak spodobał się turystom, że miasto powtórzyło go w kolejnym roku a w ślad poszły kolejne samorządy. Projekty monet, podobnie jak znaczków robią artyści, bo przygotowanie dukata nie jest takie proste.

- To wbrew pozorom żmudna praca. Moneta musi przekazywać pewne treści, jest związana, czy to z postacią historyczną czy architekturą - wyjaśnia Micek, który zaprojektował już kilkanaście takich monet. - Nie bez znaczenia jest też nazwa. Na przykład Ełk wydał dukaty mazurskie, Olkusz trojaki olkuskie bite na wzór dawnej monety o takiej samej nazwie.

Zarówno nazwa jak i wygląd monety najpierw uzgadniane są z tym, który zleca jej wydanie, a potem z mennicą. - Gipsowy projekt dla niej przygotowany musi spełniać określone wymogi - wyjaśnia rzeźbiarz. Dopiero kiedy uda się zadowolić obie strony moneta jest wytłaczana, czasami także w wersji srebrnej lub złotej.

Władze świętokrzyskiego Szydłowa zdecydowały się na wizerunek Władysława Łokietka i nazwały monetę 4 władysławy, można nią było kupować do końca ubiegłorocznych wakacji, miała równowartość 4 złotych, ale dla turystów była atrakcją i pamiątką. Podobnie jest w Staszowie, gdzie od kwietnia w obrocie są 4 stasze. Dukat wybito dla uczczenia 485-lecia Nadania Praw Miejskich dla Staszowa.

Wizerunek na dukacie nawiązuje do historii i architektury Staszowa. Na awersie znajduje się popiersie króla Polski Zygmunta I Starego, natomiast na rewersie XVIII-wieczny Ratusz zwany kramnicami, w prawej górnej części herb Staszowa, a u dołu insygnia górnicze. Nazwa dukata lokalnego 4 stasze pochodzi od imienia pierwszego właściciela Staszowa, którym według legendy był Stasz Kmiotko. Dzisiaj oprawiony w książeczkę mówiącą o atrakcjach Staszowa dukat jest niebanalną pamiątką. - Zainteresowaniem posiadaniem własnych monet jest coraz większe - mówi Micek. -Kolekcjonerzy się cieszą, bo zyskują nowe okazy.

Województwo świętokrzyskie ma taką swoją monetę, ale nie jest to okolicznościowy dukat a najprawdziwsze 2 złote z herbem, a w listopadzie ubiegłego roku pojawiła się także 2 złotówka z klasztorem cystersów z Jędrzejowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie