Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abener Energia wyrzucona z budowy elektrowni w Stalowej Woli chce odszkodowań

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Po dojściu do pełnej mocy elektrowni opalanej gazem, przestaną pracować bloki opalane węglem kamiennym
Po dojściu do pełnej mocy elektrowni opalanej gazem, przestaną pracować bloki opalane węglem kamiennym Materiały prasowe
Sąd Arbitrażowy zdecydował, że współudziałowcy Elektrociepłowni Stalowa Wola mają zapłacić hiszpańskiej firmie Abener Energia prawie 334 miliony złotych plus odsetki. PGNiG i Tauron zamierzają zaskarżyć tę decyzję do sądu powszechnego.

Hiszpanie budowali w Stalowej Woli blok parowo-gazowy, który miał być gotowy w połowie 2015 roku. Wykonawca z różnych przyczyn kilkakrotnie przesuwał jednak termin oddania inwestycji do użytku.

W 2016 roku Elektrociepłownia Stalowa Wola zerwała kontrakt z hiszpańską firmą motywując to naruszeniem harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu. Abener skierował sprawę do arbitrażu żądając zapłaty. W międzyczasie Tauron i PGNiG porozumiały się w sprawie dokończenia inwestycji, która ma dostarczać energię i ciepło m.in. do Stalowej Woli i Niska. Największy w kraju blok gazowo-parowy ma być gotowy pod koniec tego roku.

Pod koniec 2019 roku w Stalowej Woli ma ruszyć blok gazowo - parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Jednocześnie ECSW przystąpiła do analizy wyroku i jego uzasadnienia celem wniesienia skargi o jego uchylenie, w związku z wyrokiem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w sprawie roszczeń Abener Energia S.A.

Jak informowały ogólnopolskie media postępowanie przed Sądem Arbitrażowym dotyczyło roszczenia o zapłatę, o ustalenie stosunku prawnego oraz o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z rozwiązanym kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia (generalny wykonawca) i ECSW (zamawiający) na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 400 MW z członem ciepłowniczym w Elektrociepłowni.

Na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener Energia kwoty 333 milionów 793 tysięcy złotych wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego.

Pod koniec stycznia 2016 roku przypomnijmy Elektrociepłownia Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę, hiszpańską spółkę Abener Energia do należytego wykonania kontraktu w sprawie budowy bloku gazowo - parowego pod rygorem odstąpienia od niego. Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji o odstąpieniu od umowy.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na przełomie 2014 i 2015 roku. Potem według zapowiedzi elektrociepłownia miała zostać oddana do eksploatacji pod koniec drugiego kwartału 2015. Miała, bo na placu budowy bloku gazowo-parowego doszło do problemów. Zaczęło się od sporego opóźnienia w dostawie części turbiny, które spowodowane było zbyt niskim poziomem Wisły, którą elementy były transportowane z Gdańska. Później zapadł się kanał wody chłodzącej. To złożyło się na przesunięcie terminu oddania inwestycji.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy posła ze Stalowej Woli, jednocześnie wiceministra infrastruktury Rafała Webera. Ma nadzieję, że w odwołaniu ECSW, zostaną wzięte pod uwagę argumenty inwestora a nie tylko wykonawcy jak to miało miejsce w arbitrażu. Warto zaznaczyć, że roszczenie Hiszpanów było o ponad 100 milionów większe i już na tym etapie zostało obniżone do 333 mln. Niemniej jednak nie jest ono do zaakceptowania.

Inwestycja zaawansowana jest w 85 procentach. Dzięki wypracowanemu przez Tauron z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem Termika kompromisem oraz porozumieniem z bankami, otworzyła się możliwość dokończenia budowy bloku w niedługiej perspektywie, pod koniec 2019 roku. Cała inwestycja ma wartość 1,5 miliarda złotych. Po jego wybudowaniu bloku gazowo-parowego, bloki węglowe zostaną zamknięte. Elektrociepłownia Stalowa Wola jest spółką celową utworzoną w 2010 roku z inicjatywy Taurona Polska Energia oraz PGNiG, poprzez którą partnerzy realizują budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli opalanego gazem ziemnym o mocy elektrycznej brutto 450 MWe i mocy cieplnej netto 240 MWt.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Bez wiz do USA. Potrzebna pomoc polaków

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie