MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Tarnobrzega zakończona. Już w poniedziałek 7 listopada oficjalne otwarcie nowej drogi. Zdjęcia nowego odcinka

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Widok na obwodnicę Tarnobrzega na dzień przed otwarciem zaplanowanym na 7 listopada.
Widok na obwodnicę Tarnobrzega na dzień przed otwarciem zaplanowanym na 7 listopada. Wioletta Wojtkowiak
Zakończyła się budowa obwodnicy Tarnobrzega. Największą na przestrzeni ostatnich lat inwestycję drogową w mieście zrealizowała firma Strabag, która uzyskała już od wojewódzkiego inspektora ruchu drogowego pozwolenie na użytkowanie obiektu. Na poniedziałek 7 listopada zapowiedziano uroczyste otwarcie drogi i włączenie jej do ruchu.

Budowa obwodnicy Tarnobrzega zakończona. 7 listopada zostanie oficjalnie otwarta

Droga obwodowa liczy 9 kilometrów i poprowadzona została w granicach administracyjnych miasta nowym śladem drogi wojewódzkiej numer 871. Ma odciążyć centrum Tarnobrzega od ruchu tranzytowego. Początek bierze na jednym z czterech nowych rond na ulicy Generała Władysława Sikorskiego, dobiega do ronda w ciągu drogi wojewódzkiej 723 na osiedlu Zakrzów.

Zbudowana trasa jest drogą klasy G z nawierzchnią bitumiczną po jednym pasie ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 metra oraz poboczu o szerokości 1,25 metra. Przewidziana prędkość poza terenem zabudowy wynosić będzie 70 - 60 kilometrów na godzinę a prędkość na terenie zabudowy 50 kilometrów na godzinę.

Zakres prac objął również budowę dróg serwisowych o szerokości 3,5 metra na większości odcinka obwodnicy, budowę dwóch zbiorników odparowujących, przejść i płotków naprowadzających dla zwierząt, nasadzenia około 4,5 hektara roślinności leśnej i montaż ekranów akustycznych na długości około 120 metrów.

Budowa obwodnicy Tarnobrzega trwała od 2021 roku

Rozpoczęta na przełomie zimy i wiosny 2021 roku budowa obwodnicy Tarnobrzega to największa inwestycja drogowa miasta, która planowana była od kilkudziesięciu lat. Podczas uroczystego rozpoczęcia budowy prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek przypomniał, że przełomowym dla inwestycji był 2016 rok, kiedy to obwodnica, dzięki zarządowi województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem, znalazła się wśród projektów kluczowych dla regionu oraz rok 2017, w którym zarząd przyznał jej ponad 42 miliony złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

Dariusz Bożek wspomniał, że był też moment krytyczny, kiedy najwięksi optymiści tracili nadzieję, że obwodnica powstanie. Stało się tak po bankructwie wykonawcy ze Szczecina, z którym w 2018 roku podpisano umowę na budowę drogi. Samorząd musiał na nowo przeprowadzić procedurę przetargową. Ostatecznie drogę wybudował Strabag.

Obwodnica Tarnobrzega otwarta! W poniedziałek uroczyście prz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie