Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne liceum w Ulanowie po remoncie służy niepełnosprawnym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na koniec uroczystości otwarcia budynku dla niepełnosprawnych przecięto wstęgę, w środku starosta niżański Robert Bednarz
Na koniec uroczystości otwarcia budynku dla niepełnosprawnych przecięto wstęgę, w środku starosta niżański Robert Bednarz SOSW
Niepełnosprawni mają nową szkołę, w której będą się przygotowywali do podjęcia pracy i samodzielnego życia.

W poniedziałek 17 grudnia w Ulanowie oddano do użytku wyremontowany budynek dawnego liceum na potrzeby dorosłych osób niepełnosprawnych, które będą tam nabywały umiejętności niezbędne do podjęcia w przyszłości pracy.

Szkoła Przysposabiająca do Pracy kształci osoby niepełnosprawne w wieku od 20 do24 roku życia. W trakcie praktycznych zajęć uczą się między innymi szyć, gotować, posługiwać się narzędziami.

Od grudnia nową siedzibą Szkoły Przysposabiającej do Pracy jest budynek dawnego Liceum Ogólnokształcącego w Ulanowie, który w ciągu ostatnich dwóch lat przeszedł gruntowany remont. W wyniku niżu demograficznego Liceum Ogólnokształcące zostało zlikwidowane, a budynek zamknięty. Przez lata budynek niszczał, a nawet popadał w ruinę. Pomysłów na zagospodarowanie budynku było kilka. Ostatecznie w 2015 roku został przekazany Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Rudniku nad Sanem przez Zarząd Powiatu Niżańskiego

Jak wielokrotnie podkreślał starosta niżański Robert Bednarz pomysłodawcą tego, aby wykorzystać budynek dawnego LO i przystosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych była dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Marta Szczepańska. Adaptacja i remont budynku trwały dwa lata, a prace miały charakter generalny. Zmodernizowano kotłownię i instalacje centralnego ogrzewania, wymieniono instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, sanitarną i teleinformatyczną. Przebudowano łazienki i sale lekcyjne. Budynek wyposażono w windy i podjazdy zewnętrzne, wyremontowano salę gimnastyczną oraz wykonano termomodernizację całego budynku. Zagospodarowano także podwórko przyległe do obiektu.

Środki finansowe, które pozwoliły na wykonanie prac pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z dotacji PEFRON, dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Cześć kosztów pokryto dzięki środkom własnym oraz pomocy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat”.

Obecnie budynek jest gotowy do użytku. Sala, w których będą się odbywały zajęcia są już umeblowane i częściowo wyposażone w pomoce dydaktyczne. Młode, niepełnosprawne osoby mają do dyspozycji pracownię krawiecką, introligatorską, ogrodniczo – florystyczną i kosmetyczno – fryzjerską.

Na uroczystym otwarciu obecne były lokalne władze, wicekurator oświaty, sponsorzy i osoby zaangażowane w remont oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z rodzicami.

Wystąpienia zaproszonych gości obfitowały w podziękowania, głównie pod adresem starosty niżańskiego Roberta Bednarza oraz dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Marty Szczepańskiej, ale również gratulacje i życzenia pomyślności. Dyrektor wyraziła nadzieję, że praca i nauka w nowej szkole nie będzie przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością.

Na koniec na otwarcie przecięto wstęgę i zaproszono na prezentację, która zobrazowała jak zmienił się budynek na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rudniku nad Sanem to jedyna placówka tego typu na terenie Powiatu Niżańskiego, przeznaczona dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, sprzężoną i autyzmem (w tym także dla dzieci w normie intelektualnej). Uczniowie mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną, bezpłatne podręczniki szkolne i możliwość zamieszkania w internacie (pokoje 2-3-4 osobowe).

Rozwój dziecka jest procesem bardzo złożonym, dlatego obok tradycyjnego toku lekcyjnego nasi uczniowie uczestniczą w różnorodnych zajęciach terapeutycznych. Wspomagają one rozwój dzieci poprzez pracę indywidualną, dobór odpowiednich metod, środków i form pracy, specjalistyczną diagnozę. Zajęcia prowadzą doświadczeni nauczyciele, pedagodzy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WOLNA WIGILIA I WIELKI PIĄTEK

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie