Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy udręką dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej, w środku jej prezes Władysław Kiszka
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej, w środku jej prezes Władysław Kiszka Zdzisław Surowaniec
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stalowej Woli ma 8 tysięcy 734 członków, z czego 8 tysięcy 365 to członkowie posiadający własnościowe prawo do lokalu.

ZOBACZ TAKŻE:
Pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich za nieszczepienie dzieci

(Dostawca: x-news)

To jedna największych spółdzielni mieszkaniowych w kraju. Bolączka dla administracji są zaległości czynszowe. Zaległości z tytułu nieterminowego wnoszenia opłat wyniosły na koniec 2016 roku 5 milionów 788 tysięcy złotych, co stanowi 9,3 procent należnych opłat. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, kwota zaległości ogółem zmniejszyła się o 73 tysięcy złotych. To niewiele zważywszy, że w jednej klatce zaległości mogą wynieść 25 tysięcy złotych.

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i Statutem Spółdzielni Mieszkaniowej obowiązkiem użytkowników lokali jest terminowe wnoszenie opłat eksploatacyjnych i opłat czynszowych. W odniesieniu do użytkowników lokali mieszkalnych uchylających się od obowiązku wnoszenia opłat bądź wnoszących opłaty z dużym opóźnieniem, Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła.

Wysłano 946 wezwań do zapłaty, do sądu skierowano 71 pozwów na kwotę 485 tysięcy złotych, zarządowi przedstawiono 203 podania o rozłożenie długu na raty i o umorzenie odsetek, Radzie Nadzorczej przedstawiono 36 wniosków o umorzenie odsetek, z czego Rada uwzględniła 8 wniosków na kwotę 24 tysięcy złotych. Radzie Nadzorczej przedstawiono 4 wnioski o wykluczenie z członkostwa – wszystkie osoby zostały wykluczone, z czego 1 osoba złożyła odwołanie do Walnego Zgromadzenia w 2017. Walne Zgromadzenie umorzyło odsetki 1 osobie na kwotę 26 tys. zł, a wobec 2 osób zostały uchylone uchwały o wykluczeniu z 2015 roku.

Według stanu na koniec grudnia 2016 roku Spółdzielnia posiadała do zrealizowania 41 wyroków eksmisyjnych, w tym 7 bez prawa do lokalu socjalnego. W 2016 roku została przeprowadzona eksmisja do lokalu socjalnego, natomiast druga eksmisja jest w toku, przeprowadzana przez komornika. Z tytułu odszkodowania za niedostarczenie lokali socjalnych i tymczasowych Gmina Stalowa Wola przekazała kwotę 129 tysięcy złotych, a Gmina Rudnik nad Sanem 3 tysiące złotych. 27 osób korzystało z możliwości odpracowania długu sprzątając klatki schodowe. W 2016 roku z tego tytułu wpłynęła kwota 88 tysięcy złotych, z tytułu dodatków mieszkaniowych w 2016 roku wpłynęły 434 tysięcy złotych.

Nieterminowe wnoszenie opłat eksploatacyjnych i opłat czynszowych jest problemem nie tylko wśród użytkowników mieszkań ale również wśród osób prowadzących działalność gospodarczą w lokalach znajdujących się w zasobach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Według stanu na koniec ubiegłego roku spośród 404 użytkowników, najemców lokali i dzierżawców 175 (43,3 procent) posiadało zaległości. Najliczniejszą grupę stanowili dłużnicy posiadający zaległości jednomiesięczne i mniejsze – 103, zadłużenia dwumiesięczne odnotowano w przypadku 48 użytkowników, a trzymiesięczne i większe – 24.

Spółdzielnia nadal dysponuje wolnymi lokalami służącymi do prowadzenia działalności gospodarczej. Ich powierzchnia na koniec 2016 r. wynosiła blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie