Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowcy wprowadzili zmiany do przebiegu drogi szybkiego ruchu S74 w gminie Pysznica

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Warianty przebiegu drogi szybkiego ruchu S74 spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i krytyką mieszkańców
Warianty przebiegu drogi szybkiego ruchu S74 spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i krytyką mieszkańców GDDKiA
Mieszkańcy gminy Pysznica mogą zapoznać się z raportem z akcji informacyjnej dotyczącej przebiegu wariantów drogi ekspresowej S74. Dokument jest dostępny na stronie internetowej gminy.

Spotkanie informacyjne odbyło się 15 lipca tego roku, wzbudzając duże zainteresowanie. W spotkaniu wzięło udział 135 osób.

Mieszkańcy złożyli 1228 wniosków. Wyraźnie dawali do zrozumienia, że droga ekspresowa powinna biec przez tereny dawnej Huty Stalowa Wola. Taki wariant kiedyś istniał i był brany pod uwagę. W przeciwnym razie „włazi się im do łóżek z buciorami, czeka ich hałas, bród i smród” - jak argumentowali. Nie po to uciekali z miasta na wieś, aby pod nosem mieć drogę ekspresową.

Władze Pysznicy w piśmie skierowanym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Transprojektu, który opracował koncepcję przebiegu S74, negatywnie odnieśli się do wszystkich wariantów drogi ekspresowej S-74.

Mimo tego największe poparcie, także wśród władz samorządowych, uzyskał wariant czerwony. Wśród złożonych wniosków nie było wniosków zbiorowych, jednakże wiele oddzielnie przysłanych formularzy dotyczyło tego samego zagadnienia i posiadało taką samą treść. Wnioski indywidualne dotyczące między innymi dojazdu do nieruchomości, sprzeciwów przebiegu wariantów, dróg dojazdowych, zabezpieczeń akustycznych oraz ochrony środowiska.

Pierwotnie Wariant W1 w obszarze gminy Pysznica biegnie w kierunku południowo -wschodnim pomiędzy miejscowościami Brandwica i Jastkowice. Następnie przecina rzekę Bukowa i zbliża się do Sanu na wysokości Stalowej Woli by skręcić w kierunku wschodnim. Wariant ten na obszarze gminy prowadzony jest wzdłuż Sanu za miejscowością Sudoły. Na przecięciu projektowanej drogi z drogą powiatową na wysokości miejscowości Pysznica zaproponowano lokalizację węzła. Następny węzeł zaplanowano między miejscowościami Zasanie i Kłyżów. Od wysokości miejscowości Kłyżów trasa prowadzona jest wzdłuż linii kolejowej relacji Stalowa Wola -Biłgoraj.

Wariant TGD wkracza na teren gminy Pysznica omijając po północnej stronie miejscowości Bąków i Jastkowice. Dalej biegnie w kierunku miejscowości Pysznica, która omija od wschodniej strony. Tam przecina drogę powiatowa na której zlokalizowano węzeł. Następnie biegnie w kierunku południowo-wschodnim do granicy gminy.

Uwzględniono 36 wniosków. Wprowadzone zmiany dotyczyły wielu elementów projektowanego układu drogowego. Zmianie uległ przebieg drogi ekspresowej w wariancie 1(czerwony) i TGD (pomarańczowy), zmieniono kształt węzła „Podborek”, przyjęto wariant bez węzła „Kłyżów”, na wniosek mieszkańców zmieniono lokalizacje wiaduktu drogowego oraz dokonano korekt przebiegu dróg dojazdowych.

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci za dokumentację projektową Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego na odcinku 71 kilometrów Opatów-Nisko, 10 milionów złotych, wraz z analizą, weryfikacją wariantów przebiegu oraz wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowych.

Stalowa Wola ma być skomunikowana obwodnicą z S-19, zaś z S-74 - trzecim mostem na Sanie. Realizacja inwestycji planowana jest na przyszłą perspektywę unijną. Jeżeli budowa drogi dojdzie w ogóle do skutku, realizacja ma się odbywać od II kwartału 2025 roku do II kwartału 2028 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie