Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki unijnym pieniądzom gminę Baranów Sandomierski przekopią i unowocześnią

KLAUDIA TAJS [email protected]
Dzięki unijnym pieniądzom Rynek w Baranowie Sandomierskim zmienił się nie do poznania. Stanęła tam studnia, stylowe latarnie i postać lasowiaczki, ale to nie koniec nowości w tym miejscu.
Dzięki unijnym pieniądzom Rynek w Baranowie Sandomierskim zmienił się nie do poznania. Stanęła tam studnia, stylowe latarnie i postać lasowiaczki, ale to nie koniec nowości w tym miejscu. Klaudia Tajs
Nowe lampy, chodniki, czystsze stawy rybne i skomputeryzowane świetlice w gminie Baranów Sandomierski.

Aż siedemnaście unijnych wniosków zrealizuje w tym roku samorząd Baranowa Sandomierskiego. To rekordowy rok, który przyniesie zmiany nie tylko wokół najbliższego otoczenia mieszkańców, ale także pozwoli atrakcyjniej spędzać im wolny czas.

Dwa wnioski realizowane są w ramach wielomilionowego projektu rewitalizacji gminy. Zakończą się one jesienią tego roku. To właśnie dzięki tym projektom wyremontowano miejskie targowisko, odnowiono rynek i budynek urzędu gminy.

- Na pozostałe zadania złożyliśmy wnioski w latach wcześniejszych i teraz będziemy je realizować - tłumaczy Jacek Hynowski, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. - Są i takie projekty, które już częściowo zrealizowaliśmy, ale w tym roku zakończymy obsługę techniczną i złożymy wniosek o refundację.

Co będzie się w gminie działo? Trzy większe wnioski realizowane są w ramach Lokalnej Grupy Działania. To odnowa aż ośmiu miejscowości. Projekty obejmą między innymi budowę szatni w Knapach, budowę deptaku z parkingiem w Woli Baranowskiej i budowę boiska wielofunkcyjnego w Dymitrowie Małym. - W Lokalnej Grupie Rybackiej położyliśmy nacisk na ryby, a więc połączyliśmy sport wędkarski i stawy, które wymagają odmulenia i budowy przy nich kładek dla wędkarzy - wylicza burmistrz Hynowski.

- Planujemy także odnowić oświetlenie i chodniki w kilku sołectwach. Jeden z mniejszych projektów dotyczy budowy altany przy remizie w Dąbrowicy.

Na bazie podpisanej jeszcze w ubiegłym roku umowy, dotyczącej zabezpieczenia przeciwpowodziowego samorząd w tym roku rozdysponuje 1 milion 300 tysięcy złotych. W czterech miejscowościach: Suchorzowie, Dąbrowicy, Woli Baranowskiej i Skopaniu zostaną odbudowane drogi. Dodatkowo wyremontowana zostanie przepompownia na kanale dymitrowsko - młodochowskim. Umowa z marszałkiem została już podpisana.

Lada dzień ruszą remonty świetlic, w których realizowany jest program "Od juniora do seniora". W gminie działa sześć takich świetlic. Kolejne trzy funkcjonują w byłych szkołach filialnych. Placówki mają integrować pokolenia, a tym łącznikiem mają być między innymi komputery, z których korzystają młodsze i starsze pokolenia.

- Część tych świetlic już działa - zapewnia burmistrz. - Sołtysi zgłaszają już chęć organizowania kursów z podstaw obsługi komputera dla osób starszych. Chcemy wprowadzić tam wolontariuszy z danej miejscowości. Postaramy się sięgnąć po pieniądze z kapitału ludzkiego, by zorganizować bardziej atrakcyjne zajęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie