MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gródek na Ukrainie zaprzyjaźniony z Niskiem otrzymał wóz strażacki. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ukraińscy strażacy z Gródka przy podarowanym wozie
Ukraińscy strażacy z Gródka przy podarowanym wozie Urząd Gminy
Strażacy z Gródka na Ukrainie (po ukraińsku Gorodoku) otrzymali specjalny samochód od zaprzyjaźnionego polskiego Niska.

W Gródku pod wieczór 7 czerwca przyjechała polska delegacja, na czele z burmistrzem miasta i gminy Nisko Waldemarem Ślusarczykiem.

Wśród gości byli także zastępca przewodniczącego Rady Miasta Nisko Adam Madej, pracownik urzędu Andrzej Ortylewski, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej - Paulina Ślusarczyk, Mariusz Patrzyk. Przekazali wóz strażacki, z którego korzystała polska społeczność. Jest w dobrym stanie technicznym.

Kluczyki do samochodu oraz dokumenty do niego zostały przekazane przez partnerów naczelnikowi Lwowskiego Departamentu Obwodowego Departamentu Stanu Administracji Państwowej Olegowi Gorokhiwskiemu.

Akcja humanitarna odbyła się dzięki ścisłej współpracy Gródka i zaprzyjaźnionej polskiej strony. Burmistrz Gródka Wołodymyr Remenyak i strażacy podziękowali przedstawicielom Polski za pomoc. A burmistrz Waldemar Ślusarczyk podkreślił wagę pomocy w tym niespokojnym dla Ukraińców czasie: - Współczujemy. Jesteśmy duchem z wami i życzymy, aby wojna wreszcie się skończyła. Ale skończyła się tak, jak Ukraina i cały świat tego oczekuje. Bo jesteście częścią normalnej Europy i świata! Za to dziękujemy. Wasza walka jest walką także dla nas!

Pomoc zaprzyjaźnionemu, partnerskiemu dla Niska miastu Gródek udzielana jest od początku wojny w Ukrainie. W związku z napaścią Rosji na Ukrainę uruchomiona została zbiórka potrzebnych artykułów oraz środków finansowych dla przyjaciół z miasta partnerskiego Gródek, z którym gmina współpracuje od wielu lat. 3 maja do Gródka osobiście wybrali się radny Adam Madej, który z córką Katarzyną Sekulską organizuje i koordynuje transporty z darami dla Ukrainy od kilku tygodni oraz Andrzej Ortylewski na co dzień pracujący w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko.

Zakup niezbędnych artykułów możliwy był tym razem dzięki finansowej zbiórce radnych miejskich, przewodniczących Rad Osiedli, sołtysów oraz pracowników Urzędu Gminy i Miasta w Nisku. W efekcie udało się zgromadzić najpotrzebniejsze rzeczy, przede wszystkim żywność, środki higieniczne i środki czystości. Zakupem towarów oraz organizacją transportu zajął się Adam Madej.

Na miejscu artykuły spożywcze - konserwy, olej, słodycze, cukier, mąkę, środki higieniczne i leki przekazane zostały dla przesiedleńców wewnętrznych, którzy przebywają w placówkach społecznych w Gródku oraz dla personelu wojskowego.

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko zatrudnił w Urzędzie Gminy i Miasta w Nisku Juliię Vitkovą z Gródka. Od 28 marca Juliia Vitkowa pełni w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko obowiązki koordynatora do spraw współpracy Urzędu Gminy i Miasta w Nisku oraz jednostek organizacyjnych z obywatelami Ukrainy – uchodźcami z ogarniętej wojną i brutalną agresją Ukrainy. Każdy obywatel Ukraiński, który w wyniku działań wojennych znalazł się w gminie, może skorzystać z pomocy Julii Vitkovej w załatwianiu urzędowych formalności stanowiących nierzadko problem dla uchodźców.

Do centrum kultury przybyło kilkadziesiąt osób pochodzenia ukraińskiego, którym przekazano wyczerpujące informacje na temat pomocy rzeczowej, możliwości podjęcia pracy oraz wszelkich formalności z tym związanych. Wyjaśnione zostały przez panią Elżbietę Tłustą obowiązujące procedury odnośnie ubiegania się o pomoc finansową w Ośrodku Pomocy Społecznej, w tym 500+ czy jednorazową zapomogę w wysokości 300 złotych, a także procedury dotyczące uzyskania numeru PESEL.

Rada Miejska Gródka liczy 30 radnych. Organ wykonawczy na czele którego stoi burmistrz składa się z 12 osób. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1213 roku. Prawa miejskie Gródek otrzymał w 1389 roku. Pierwsza nazwa miasta to Gródek Solny, później Gródek Jagielloński, od 1939 roku miasto nosi nazwę Gorodok. W 1434 roku w tym mieście zmarł ówczesny król polski Władysław Jagiełło (pochowany w Krakowie). W pierwszym okresie swego istnienia miasto znajdowało się w państwie polskim. Po rozbiorach należało do zaboru austriackiego (Galicja Wschodnia). W 1920 r. na krótko w granicach Niezależnej Ukrainy. Po wojnie 1920 r. do 1939 r. znajdowało się w granicach II Rzeczypospolitej. Od 17 września 1939 roku do 1991 roku Gorodok znajdował się w granicach Związku Radzieckiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku miasto należy do państwa ukraińskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie