Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna na świecie rzeźbiona makieta bitwy pod Racławicami w Złotej Kościuszkowskiej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Fragment makiety „Bitwa pod Racławicami” wykonanej z rzeźbionych w drewnie figurek przez Janusza Króla
Fragment makiety „Bitwa pod Racławicami” wykonanej z rzeźbionych w drewnie figurek przez Janusza Króla Zdzisław Surowaniec
Okazją do obchodów jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli stała się jubileuszowa edycja Regionalnego Turnieju Artystycznego „O Liść Dębu”.

Przez pięć edycji trwania konkursu szkołę odwiedzili gimnazjaliści z 15 szkół, w sumie ponad 100 utalentowanych uczniów, solistów i zespołów. Swoje talenty prezentowali w różnych kategoriach: śpiew, gra na instrumencie, taniec, rysunek, recytacja, a nawet układanie na czas kostki Rubika czy lego robotyka.

Dzięki wsparciu finansowemu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce oraz Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli do szkoły została sprowadzona jedyna w Polsce Makieta Bitwy pod Racławicami z Fundacji Tradycji Kościuszkowskiej w Niezwojowicach koło Krakowa.

Jubileusz obchodziła także klasa Liceum Ogólnokształcącego o edukacji wojskowej, która od 10 lat funkcjonuje w stalowowolskiej szkole kościuszkowskiej.

Profesor Marian Marek Drozdowski, wieloletni przyjaciel szkoły, laureat odznaki Godny Patrona, honorowy obywatel miasta Stalowej Woli, wybitny znawca tradycji niepodległościowych w historiografii polskiej, inicjator wybudowania pomników Tadeusza Kościuszki w Warszawie i w Stalowej Woli wygłosił gawędę o współpracy środowisk kościuszkowskich ze szkołą w Stalowej Woli. Wskazał na znaczącą rolę szkoły w kultywowaniu pamięci o Tadeuszu Kościuszce w skali ogólnopolskiej i światowej.

Dyrektor szkoły Tomasz Sekulski odniósł się do uroczystej inauguracji obchodów jubileuszu szkoły, jaka miała miejsce w kwietniu tego roku. Finał jubileuszu 60-lecia Złotej Kościuszkowskiej był okazją goszczenia Janusza Króla, pomysłodawcę i wykonawcę jedynej w Polsce Makiety Bitwa pod Racławicami.

Piękną tradycją szkoły jest wyróżnianie osób, które szczególnie zasłużyły się w kultywowaniu tradycji Kościuszkowskich, odznaką Godny Patrona. Wśród wyróżnionych dotychczas tą odznaką są uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz laureaci honorowi. Tym razem kapituła postanowiła wyróżnić Janusza Króla ze względu na wieloletnią współpracę ze szkołą tytułem i odznaką Godny Patrona.

Uroczystości jubileuszowe zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Szkoły Polonez dla Kościuszki, którego słowa są odzwierciedleniem misji i wizji stalowowolskiej szkoły kościuszkowskiej. Koncepcję uroczystości finałowej jubileuszu opracowała wicedyrektor Longina Ordon. W uroczystości brali udział uczniowie jubileuszowej klasy wojskowej oraz uczniowie z klas technikalnych, prezentujący różnorodność kształcenia zawodowego w szkole. Goście zostali podjęci poczęstunkiem, o które zadbali dyrektorzy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. PORODÓWKI - NOWE PRAWA RODZĄCYCH

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie