Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy coraz grubsi - prawie połowa z nas waży za dużo!

Grzegorz LIPIEC
sxc.hu
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że prawie co drugi Polak ma nadwagę lub otyłość. Wiosna to dobry czas, by coś z tym zrobić.

Problem dzieci i młodzieży

Problem dzieci i młodzieży

Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością. Szkoła podstawowa: chłopcy - 21,24 procenta; dziewczęta - 18,10. Gimnazjum: chłopcy - 14,95; dziewczęta - 12. Szkoła ponadgimnazjalna: chłopcy - 17,01; dziewczęta - 9,87
Źródło: Badania Instytutu Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka.

Zdrowa dieta to więcej energii i siły, a mniej dolegliwości i przyjmowanych leków. Przeczytaj, jak skutecznie wyeliminować złe nawyki żywieniowe.

45 procent Polaków i 48 procent Polek zmaga się z nadwagą. Otyłość dotyka 30 procent kobiet i 25 procent mężczyzn. Resort zdrowia apeluje, bo nadwaga prowadzi do wielu schorzeń.

KŁOPOTY ZDROWOTNE

Błędy żywieniowe to przyczyny wielu schorzeń i dolegliwości takich jak: wzdęcia, zaparcia, refluks. Są one wynikiem nadmiernego spożycia tłuszczu, cholesterolu, fosforu i sodu. Wraz z wiekiem dolegliwości te ulegają nasileniu i pogarszają pracę wielu narządów i tkanek organizmu.

Wokół nas jest coraz więcej otyłych dzieci, a to grozi tym, że za parę lat staną się otyłymi dorosłymi. Prognozy są zatrważające, w związku z ogromnym przyrostem otyłości na świecie będzie nas atakować coraz więcej ciężkich chorób. Zgony z powodu otyłości będą zdarzać się częściej, niż z powodu palenia papierosów, czy chorób serca. Jeszcze dziesięć lat temu zbyt dużo ważył, co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej teraz już, co siódmy.

- Polacy tyją, ponieważ kultura żywieniowa zwłaszcza wśród najmłodszych jest coraz gorsza. Zamiast zjeść porządny obiad ze schabowym, ziemniakami i surówką, popić kompotem, wolimy jeść pizzę, czy też inne fast foody - podkreśla Małgorzata Korczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

(EURO)TYCIE

Problem otyłość jest nagłaśniany przed czerwcowymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Dlaczego? Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zajmuje się sportem na… siedząco, czyli wtedy, gdy ogląda imprezy sportowe w telewizji. Większość z nas nie wyobraża sobie oglądania spotkań piłkarskich przy kuflu zimnego piwa, chipsach, albo zakąskach w pikantnym sosie.

POPRAWIĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE

Nawyki żywieniowe - zarówno te prawidłowe, jak i te złe, kształtują się od najmłodszych lat. Dlatego zmiany złych nawyków żywieniowych najlepiej wprowadzać stopniowo, ale trwale. Aby osiągnąć zamierzony cel, potrzeba kilku tygodni, a czasami miesięcy regularnego stosowania.

Dietetycy są zgodni. Aby wprowadzić dobre nawyki żywieniowe należy przestrzegać trzech zasad: usystematyzowanie przyjmowania posiłków, tak aby przerwa między jedzeniem nie przekraczała czterech godzin, należy jeść tyle, aby zaspokoić energetyczne zapotrzebowanie organizmu, spożywanie odpowiedniej ilości i rodzaju płynów.

Dania muszą być świeżo przyrządzone, najlepiej metodą gotowania w wodzie, na parze, duszenia, smażenia bez tłuszczu, pieczenia w folii, naczyniach ceramicznych, na ruszcie, piekarniku czy opiekaczu elektrycznym. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest wykluczone! Tłuszcze natomiast należy dodawać do gotowanych potraw na surowo. Przy tej diecie, do zaprawiania zup i sosów, nie należy stosować zasmażek. Potrawy można zagęszczać zawiesiną z mąki i mleka. Oczywiście, do tego dużo świeżych owoców i warzyw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie