Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język bardzo nam obcy - uczniowie mają problemy z nauką angielskiego i niemieckiego

Piotr BURDA Grzegorz LIPIEC
Nasi uczniowie mają problemy z językiem obcym, a ich rodzice w ogóle go nie znają. Te smutne fakty pokazują wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym roku.

Europejskie Badanie Kompetencji Językowych przeprowadzone zostało w ubiegłym roku. Badaniu poddano 53 tysięcy uczniów z 14 krajów Europy, w tym 3320 trzecioklasistów z 146 polskich gimnazjów.

Sprawdzono znajomość dwóch najpopularniejszych u nas języków obcych, czyli angielskiego i niemieckiego. Badanie przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych.

DALEKO ZA SZWEDAMI

Polscy gimnazjaliści wypadli w nim kiepsko. W Polsce aż 24 procent uczniów nie osiąga poziomu A1, czyli podstawowej znajomości najpopularniejszego języka obcego, którym jest u nas język angielski. Podobnie jest we Francji (aż 31 procent uczniów nie zna dobrze języka angielskiego), Bułgarii, Hiszpanii i Portugalii. Najlepiej znajomość języka obcego wygląda w Holandii i na Malcie - tylko dwa procent ma z tym problem, a przede wszystkim w Szwecji, gdzie zaledwie jeden procent nastolatków nie zna języka obcego. Zbadano też znajomość drugiego języka obcego. W Polsce drugim najczęściej nauczanym językiem obcym jest język niemiecki. Tu już wypadamy najgorzej spośród wszystkich badanych krajów. Aż 44 procent naszych gimnazjalistów nie zna niemieckiego.

RODZICE NIE ZNAJĄ

W badaniu zapytano tez gimnazjalistów o znajomość języka obcego ich rodziców. Ci, bardzo surowo ich potraktowali. - W oczach uczniów poziom znajomości badanego języka u polskich rodziców zdaje się być bardzo niski. Na skali od 0 (rodzic nie zna języka w ogóle) do 3 (rodzic zna język bardzo dobrze) polscy, hiszpańscy i bułgarscy uczniowie najgorzej ocenili poziom znajomości badanego języka swoich rodziców (poniżej 1 punktu) - informuje Instytut badań Edukacyjnych. We wnioskach podsumowujących badanie czytamy, że efektywnemu uczeniu się języka obcego sprzyja głównie wczesny wiek rozpoczynania nauki języka obcego w szkole, poziom znajomości języków obcych przez rodziców oraz poczucie użyteczności znajomości danego języka.
SPOKOJNIE, BĘDZIE LEPIEJ

Wyniki raportu są dla nas niepokojące. Autorzy badań jednak uspokajają. - Wyniki badania stanowią dla nas informację o stanie wyjściowym, sprzed wprowadzanych zmian jakościowych w edukacji, czyli wprowadzenia obowiązkowej nauki języka obcego od I klasy szkoły podstawowej i drugiego języka od pierwszej klasy gimnazjum - podkreśla Michał Federowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Na nasze usprawiedliwienie przemawia bowiem fakt, ze badanie przeprowadzono na grupie uczniów, która w większości uczyła się języka obcego dopiero od czwartej klasy podstawówki, a część z nich w gimnazjum nie miała obowiązkowego drugiego przedmiotu obcego. Obowiązek nauki języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej wprowadzono w Polsce dopiero w 2008 roku, także w gimnazjach pojawił się dopiero drugi obowiązkowy język obcy. Jest nadzieja, że w kolejnym takim badaniu, które zostanie przeprowadzone za cztery lata wyniki młodych Polaków będą lepsze. Trudno jednak przypuszczać, aby pojawiła się znacząca poprawa w znajomości języka obcego u rodziców.

JAK W REGIONIE?

W opisywanym badaniu nie porównano znajomości języka w poszczególnych regionach kraju. Takie porównanie daje nam wynik tegorocznego egzaminu gimnazjalnego, który opublikowano w miniony piątek.

Podkarpaccy gimnazjaliści z języka angielskiego osiągnęli: na poziomie podstawowym 62 procent (1 procent niżej niż średnia krajowa) a na poziomie rozszerzonym 44 procent (2 procent niżej niż średnia krajowa).

O słabym wyniku decyduje głównie położenie naszych szkół, w większości na terenach wiejskich, gdzie jest słabszy dostęp do szkół czy kursów językowych. Na to, że uczeń opanuje języka na lekcjach szkole nie ma co liczyć. Trudniej bowiem o efekty w kilkunastoosobowych grupach klasowych, gdzie część uczniów uczy się "z obowiązku", a nie z chęci poznania języka. Łatwiej o to w kilkuosobowych grupach w szkole językowej, gdzie wszystkim zależy na opanowaniu języka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie