Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja Elektrowni Stalowa Wola to problem dla finansów miasta

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Będąca w końcowej budowie Elektrociepłowania Stalowa Wola zasilana gazem będzie bardziej przyjazna od zasilanej węglem
Będąca w końcowej budowie Elektrociepłowania Stalowa Wola zasilana gazem będzie bardziej przyjazna od zasilanej węglem Materiały prasowe
Kilka dni temu informowaliśmy, że na skutek wygaszenia dwóch bloków węglowych w Elektrowni Stalowa Wola, do 2020 roku pracę straci 279 osób. O tym jakie skutki społeczne i finansowe dla miasta będzie miała likwidacja spółki, dyskutowano na sesji Rady Miasta.

Mimo że mówiło się o tym od dawna, likwidacja Elektrowni Stalowa Wola stanie się faktem do końca 2020 roku. Pracę ma stracić ponad 200 osób: - Z tego, co mi wiadomo, to nie jest ostateczna liczba, bo nie wszyscy są zatrudnieni przez ESW ale również Tauron Wytwarzanie. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na ich rzecz - zwróciła uwagę radna miejska Joanna Grobel - Proszowska. Zmiany będą również odczuwalne w budżecie bowiem ubędzie jak stwierdziła pokaźna kwota.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przyznał, że o likwidacji ESW dowiedział się, bezpośrednio od prezesa Tauron - Wytwarzanie na bezpośrednim spotkaniu. Ta decyzja ma związek z instalacją bloku gazowo - parowego, który od początku zakładał eliminacje produkcji prądu na bazie węgla. - Mamy nadzieję, że ten nieszczęsny blok gazowo - parowy, pozwolę sobie użyć takiego słowa będzie oddany w 2020 roku do użytku, co pozwoli naliczyć podatek od nieruchomości, który jest znaczący dla miasta. Sprawa jest poważna i może ona mieć skutek dla budżetu ale po roku 2021 - wyjaśniał prezydent. Dodał, że podjęto w tej sprawie interwencje a ESW jest największym płatnikiem podatku na terenie miasta. Konkretnej kwoty nie podano. Odpowiedź w tej sprawie ma otrzymać na piśmie radna Proszowska.

Z kolei Renata Butryn zwróciła uwagę, że data wygaszania bloków była znana od dawna: - Jest to proces. Co w tej sprawie przez ostatnich pięć lat zrobił rząd, wojewoda, marszałek, miasto? To będzie problem społeczny, dociążający MOPS. Będzie problem związany z wyludnianiem miasta ponieważ część tych ludzi wyemigruje za pracą. To praca jest podstawą poczucia bezpieczeństwa, a nie dodatki socjalne. Praca daje nam ten komfort, że możemy godnie żyć.

Radna i była posłanka zarzuciła brak podjęcia działań co do przygotowania procesu odejścia tak dużej liczby pracowników. Dodała, że przypomina jej to sytuację z 2007 roku z Hutą Stalowa Wola, kiedy to jako początkujący poseł musiała się zmierzyć z wprowadzeniem autorskiego programu naprawczego.

- Ta sprawa jest bardzo poważna bo uderza w interesy budżetowe Stalowej Woli. Będzie miała wpływ na podatek od nieruchomości, podatki powszechne. Będzie powodować problemy społeczne. W kolejnych dniach będzie podejmowana interwencja co do działalności grupy Tauron w naszym mieście - stwierdził prezydent Lucjusz Nadbereżny.

O tym, że bloki węglowe mają zostać wygaszane TAURON Wytwarzanie S.A. wskazuje na unijne przepisy a konkretnie na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 roku w sprawie emisji przemysłowych. Infrastruktura spółki o mocy 120 MW jest najstarszą z aktywów, generuje duże zużycie techniczne, jest nieopłacalna i nie spełnia wymagań środowiskowych. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Ich wyłączenie ma nastąpić do końca 2020 roku.

Z kolei koniec budowy bloku gazowo - parowego zaplanowano na przełom 2014/2015 roku. Potem według zapowiedzi elektrociepłownia miała zostać oddana do eksploatacji pod koniec drugiego kwartału 2015. Miała…bo na placu budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli doszło do niespodziewanych problemów. Zaczęło się od sporego opóźnienia w dostawie części turbiny, które spowodowane było zbyt niskim poziomem Wisły, którą elementy były transportowane z Gdańska. Później w trakcie prac zapadł się kanał wody chłodzącej. To wszystko złożyło się na przesunięcie terminu oddania inwestycji.

W styczniu 2016 roku Elektrociepłownia Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę Abener Energia do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od umowy.

Według prognoz dokończenie budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli będzie kosztowało do ok. 400 mln zł. Oddanie go do eksploatacji miało nastąpić w 2019 roku. Teraz mówi się o roku 2020.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie